A Prisztás-gyilkosság elsőrendű vádlottjának nagyon sok pénzt megért volna, ha a letartóztatása előtt egy évvel sikerül találkoznia a jelenlegi belügyminiszterrel, Pintér Sándorral – hangzott el az 1996-os alvilági leszámolás perén a Fővárosi Törvényszéken. Erről Portik Tamás egykori bizalmasa, a 2-es számú koronatanú beszélt nyomozati vallomásában. Információink szerint az Energol-vezérnek ez nem az első próbálkozása volt, hogy kapcsolatot keressen a belügyminiszterhez: úgy tudjuk, Portik már a 2010-es kormányváltás előtt két évvel is próbálta felvenni a kapcsolatot Pintérrel, eredménytelenül.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Portik Tamás egykori bizalmasának, a 2-es számú védett tanúnak a nyomozati és tárgyalási szakban tett vallomásainak felolvasásával folytatódott a Prisztás József sérelmére elkövetett emberölés elsőfokú megismételt tárgyalása csütörtökön a Fővárosi Törvényszéken. Ismert, a nő a nemrég Brazíliában elfogott Lakatos András titkárnője volt, rajta keresztül ismerte meg 1993-ban Portikot, és miután Kisbandi nagy adósságot felhalmozva 1996. október 9-én elhagyta az országot, az elsőrendű vádlott bizalmasa lett. A nő szerint az éjszaka egykori urának lelövéséhez az vezetett, hogy 1996-ban Portik Tamás 80 millió forintot, Prisztás József pedig 100 millió forintot adott kölcsön a Kisbandi becenéven ismert Lakatos Andrásnak, aki egy takarékszövetkezet létrehozását tervezte. Lakatos fedezetként mindkét férfinak ugyanazt a három budapesti ingatlant ajánlotta fel. Az alvilág pénztárosának távozása után Prisztás és Portik is magának akarta a fedezetül felajánlott, összesen 300 millió forintot érő ingatlanokat.
Azt a mosolyt nem lehet elfelejteni
A tanú részt vett azon a tárgyaláson is, amely Portik és a sértett között zajlott a Művészinas étteremben egy héttel a gyilkosság előtt. Prisztás a megbeszélésen kijelentette, hogy mivel a Medveczky-ingatlan per alatt áll, azt viheti, a másik két ingatlan azonban az övé, és akkor sem adja át neki, ha megöli, vagy megöleti. A védett tanú úgy emlékezett, Portik erre azt mondta, „majd meglátjuk”. A nő elmondta, Portik Prisztás távozása után Hatvanival közölte, hogy „Prisztást ki kell nyírni”. Az éjszakai élet egykori nagypályását 1996. november elsején végezték ki az óbudai Ladik utcánál, ahova a vád szerint Prisztást a neki milliós összeggel tartozó harmadrendű vádlott Fazekas Ferenc csalta oda. A nő szerint a gyilkosság után is felhívta őt Portik, és szokatlanul vidám hangon, ami a délelőtti órákban nem volt rá jellemző, közölte, hogy „Prisztást lelőtték, és ő most éppen villásreggelizik a Művészinasban.” Portik őt is odarendelte, így tanúja volt annak, amikor a másodrendű vádlott megérkezett. A koronatanú szerint Portik azt mondta neki, hogy “szép volt, egyből meghalt”. Hatvani pedig elmondta, hogy mindent úgy csinált, ahogy megbeszélték, a baseball sapkát, a pulóverét, a kezére húzott zacskót és a biciklit bedobta a Dunába. A vallomás szerint Portik megnyugtatta Hatvani Istvánt, hogy a bűnsegédlettel vádolt Fazekas Ferenc vallomásával nem lesz gond, mert azt ő a rendőri kapcsolatain keresztül elintézi. A nő arról is beszélt, hogy sosem felejti el azt a mosolyt, amikor Portik elmondta, mi történt Prisztással. „Ugyanaz a mosoly volt az arcodon akkor is, amikor Pálfy Zsolt meghalt” – mondta el a nő. Pálfy Zsolt egyébként Portik régi ismerőse volt, néhány évig a Művészinas éttermet is üzemeltette. 2011-ben azonban szívleállásban meghalt. Úgy tudjuk, felmerült a gyanúja annak is, hogy a férfi nem természetes körülmények között vesztette életét, ám az ügyben nem indult nyomozás. A gyanút az is erősítette, hogy Pálfy Zsolt információink szerint éppen azután lett rosszul és halt meg, hogy előtte Portikkal találkozott.
Pintérrel is kereste a kapcsolatot
A tanú azt is elmondta, hogy azért nem beszélt senkinek Prisztás megöléséről 16 éven keresztül, mert „ez volt az életbiztosítása”. 2012 nyarán, amikor megkeresték a rendőrök, azért tett vallomást, mert tudta, hogy azok a főrendőrök, akikkel Portik kapcsolatban állt, a Vizoviczki-ügyben már le voltak tartóztatva – áll a vallomásban. Megnyugtatták, hogy ez egy teljesen új, zárt nyomozócsoport, ahonnan nem szivárog ki semmi. A nő elmondta, ez így is történt, hiszen Portik csak az iratismertetéskor tudta meg, hogy ő tett ellene terhelő vallomást. Azt vallotta, hogy a gyilkosság után egy hónappal, a másodrendű vádlott is bevallotta neki, hogy ő lőtte fejbe Prisztás Józsefet, de azt is Hatvani Istvántól tudja, hogy Fazekas a gyilkosságban való részvétele miatt egészen 2000-ig havi 500 ezer forintot kapott Portiktól azért, mert „ő volt Prisztással, amikor ki lett nyírva” A védett tanú arról is beszélt, hogy Portik a gyilkosság után Prisztás boncolási fotóját lebegtette előtte és megfenyegette, ő is így fog járni, ha elárulja. A fenyegetések egészen 2004-ig tartottak. Csak évekkel később, 2011-ben találkozott a tanú újból a vádlottal, amikor Portik arra kérte, hogy közvetítőkön keresztül hozza őt össze Pintér Sándor belügyminiszterrel, ám erre nem került sor, pedig a tanú szerint ez nagyon sok pénzt megért volna Portiknak. Értesüléseink szerint egyébként az elsőrendű vádlott már a 2010-es kormányváltás előtt két évvel is kapcsolatot keresett Pintérrel, de a találkozó akkor sem jött létre.
A Portik-Prisztás viszályról faggatnák Kisbandit
A tárgyaláson ismertették a főügyészség, illetve az első és másodrendű vádlottak Kisbandihoz intézett kérdéseit is. Ismert, a legutóbbi tárgyaláson a tanácsvezető bejelentette, hogy a bíróság mindenképpen meg szeretné hallgatni az ügy egyik koronatanújának számító Lakatos Andrást. Az ügyészséget elsősorban az érdekelné, hogy Kisbandi tud-e arról, hogy Portik és Prisztás belefolyt az olajügyletekbe, kapott-e kölcsönöket a két férfitől, illetve, amikor távozott az országból, akkor tartotta-e Portikkal a kapcsolatot. A főügyészség arra is kíváncsi lenne, hogy Lakatos szerint volt-e konfliktus Prisztás és az elsőrendű vádlott között, járt-e a sértett a Művészinasban, esetleg igényt tartott-e az étteremre. A védelem többek között azt szeretné megtudni az alvilág bankárától, hogy a 2-es számú tanú a 2001-es csalási ügyükben, amikor mindketten a vádlottak padján ültek, tett-e valótlan tartalmú vallomást, illetve „igaz-e, hogy Portiktól soha nem kapott kölcsön pénzt”. A védelem arra is rákérdezett, hogy amikor Bandikát először elfogták, kihallgatta-e a rendőrség az 1990-es évek emberölési ügyeiben. Szóba került az is, hogy a bíróság még mindig nem döntött arról az indítványról, hogy az ellentmondások feloldása miatt újból meghallgatja-e Portik volt titkárnőjét. A per jövő hét kedden tanúk meghallgatásával folytatódik.
Fotó: Mészáros Péter/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS