Az Index vezető cikke ma reggel egy, a Szegedi Lézercentrumban zajló eseménysorral kapcsolatos véleményekről számol be, pontosabban arról, ahogy azokat Móricka elképzeli. A cikk gondosan kerüli, hogy néhány szelektált ténymorzsán kívül bármiről is szóljon. Fő témája csak és egyedül az, hogy mennyire helytelen az, ha a kormány beleszól, hogy a magyar költségvetés tudományra szánt részét ki és mire költi el.
A modern tudományt rettentő átláthatóan irányítják egyébként, kivéve persze Magyarországon. Mint közismert, a tudósok teljesen objektívek, bármikor feláldozzák a tudományos karrierjüket, a kutatási lehetőségeiket más tudósok fontosabb, hasznosabb, innovatívabb kutatásaiért cserébe. Tele van ilyenekkel a tudománytörténet. Sőt, mindig tudják is, tévedhetetlen biztonsággal, hogy mi a közjó, és mindig annak megfelelő döntéseket hoznak, amikor el kell osztani a kutatási pénzeket. A nagy tekintélyű tudóstestületekben ülő professzorok és kutatók sosem kedveznek a saját intézetüknek, az országuk tudósainak vagy azoknak a vállalatoknak, amelyek a kutatásaikat finanszírozzák. Ideológiai összefonódások meg végképp nincsenek köztük, és nem idézik egymást érdekből.
Gondolom, a kedves olvasó is így gondolja ezt. Mert ha nem így gondolja, akkor egy rohadt fasiszta. De véhetően ezt az utóbbi tényt nem tőlem tudja meg, hanem korábban már olvasta az Indexen. A fenti kép rajzolódott ki az Index vonatkozó cikkéből, ugyanis a magyar kormány olyan kutatásra adott pénzt, amely egyes tudós uraknak nem tetszett. Ennek következtében a Lézercentrum „nemzetközi boardjának három nagy tekintélyű tagja” lemondott. Az Index szerint „Német kutatók tiltakoznak magyar közpénzek szórása miatt”.
A cikk tudományos részére nem térnék ki, mert az nincs neki; ember legyen a talpán, akinek bármi is kiderül belőle, hogy tudományos értelemben miről is van szó. Az viszont kiderül, hogy a kifogásolt kutatás a Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatójához, Krausz Ferenchez kötődik.
Ebből következik, hogy alig néhány éves intenzív tanulás lenne szükséges ahhoz, hogy a megértés esélyével közelíthessünk a konfliktushoz. Gondolom, az mindenki számára világos, hogy a tudósok nem értenek mindenben egyet egymással. Ebből következőleg a politikusok döntései után mindig maradnak vissza olyan objektív, minden személyes gyengeségtől mentes egyetemi szaktekintélyek, akik szerint az a kolléga, akinek a tanácsát megfogadták, egy ostoba sarlatán, és milliárdokat költenek el hülyeségekre. Ahogy a mondás tartja, nincs olyan tudományos álláspont, amihez nem lehet találni egy szakértőt, de rengeteg olyan tudományos álláspont van, aminek csak egy szakértője van. A tudományos egyet nem értés persze sosem a tudósok személyiségének, hanem a tudománynak a hibája, kivéve, ha jobboldali kormányok hoznak döntést, amely olyan tudósnak kedvez, aki nem teljesen liberális is egyben, mert akkor tudománytalan politikai döntés születik, amely csak és egyedül a politikusok hibája. Az, hogy a „nemzetközi board” többi, nyilván nem annyira nagy tekintélyű tagjának mi a véleménye a dologról, az nem derült ki a cikkből.
A modern élet egyik rákfenéje, hogy egy természettudományos képzettségű és éles eszű újságírónak is több hónapba telne eljutnia oda, hogy legalább valószínűségi alapon sejtse: jó vagy rossz döntés született, vagy esetleg majd csak tíz év múlva derül ki a végeredmény. De ezt egy liberális újságban mégse lehet leírni, hiszen a tudomány mindenható, mert ha nem lenne az, akkor még kétségbe vonná valaki a genderelmélet tudományosságát vagy a nemváltó műtétek értelmét.
Nekem persze fogalmam sincs arról, hogy jól döntött-e a kormány, de cserébe az Indexnek sem arról, hogy rosszul. Viszont MTA-zik egy egészségeset, valamint teljesen komolyan terjeszti a manapság divatos ellenzéki követelést, hogy minden, a magyar költségvetést, a tudományt és persze az embereket érintő döntést külföldön kellene meghozni, hiszen azok biztos jobban tudják, mint a magyar kormány vagy a magyar tudósok. Ezt ráadásul annyira átlátszóan nyomják, hogy már fáj.
Egyszerűbb lenne minden cikküknek azt a címet adni, hogy: Minden hatalmat a külföldnek! Minden hatalmat Brüsszelnek!
Vezető fotó: MTI/Ujvári Sándor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS