Míg Budapesten átmenetileg annyira lelassult az áradás, hogy egy órája csak helyben toporog a vízszint, addig a Szigetközben mondhatni csak milliméterenként, de megkezdődött az apadás. A folyók mentén lakók és a védekezésben résztvevők azonban még nem lélegezhetnek fel. Az évtized árvízét sikerült kordában tartani, de az óriási víztömeg gátakra kifejtett hatása akár még súlyos következményekkel is járhat. A mentett oldalon egyre nagyobb a belvíz, egyre több helyen tör fel buzgár. A szakemberek eddig még mindegyiket időben “nyakon csípték”. A készenlét azonban nem enyhülhet, éjjel-nappal a gátakon van teendő. Árvízinfó pénteken kora délután.
A Szigetközben egyre nehezebb a védekezés, a tetőzése már túl vannak, sőt 20 centimétert már apadt is ma az ár, ám a hatalmas vízhozammal érkező Duna nyomása a védművekre óriási. A Lajta két napja megnyitott vésztározójából már folyamatosan engedik vissza a folyó medrébe a kiengedett egymillió köbméternyi vizet, Mosonmagyaróvár lassan fellélegezhet. A buzgárok azonban a teljes Szigetközben a legváratlanabb helyeken törnek fel a védett oldalon, amitől egyre nagyobb a belvizes terület. Szerencsére a szakemberek ott vannak a gátakon és a gátak mentén, minden buzgárra, csurgásra azonnal reagálnak, csírájában fojtják el.
Buzgárveszély az árvízzel terhelt folyószakaszon végig!
Arról, hogy mi a buzgár és milyen veszélyei vannak, ITT olvashatnak!
Vámosszabadiban is a buzgárokkal és a mentett oldalon megjelenő belvízzel kell megküzdeni. Megnyugtató érzés, hogy a vízügyi szakemberek jelen vannak és állandó ellenőrzés alatt tarják a területet. Köszönet itt is a munkájukért. – írja Nagy István mezőgazdasági miniszter, Mosonmagyaróvár országgyűlési képviselője Facebook – oldalán.
Az áradat zúdul lefelé a Dunán, mutatjuk, merre halad
Hatalmas terhelés alatt a gátak, senki ne menjen a védekezés helyszíneire, akinek nincs ott dolga! – figyelmeztet az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság .
Halad lefelé a Dunán az árhullám, a vízügy közleményének megjelenésekor, 14 órakor Lábatlan térségében jár a folyó tetőzése. A gátakat most extrém terhelés éri, a figyelőszolgálatot ellátó vízügyesek szerepe és szaktudása most döntő fontosságú. A legnagyobb gondot a nézelődők okozzák, akik hátráltatják a munkát, veszélyeztetik a töltéseket, ezért a vízügy a lakosság józan belátását és együttműködését kéri.
A Duna hazai szakaszán zajlik a lassú apadás, egyre lejjebb lévő településeknél tetőzik a folyó: tegnap délelőtt még Nagybajcsnál, este Gönyűnél, ma hajnalban pedig már Komáromnál érte el a csúcspontot az ottani vízállás. (Nagybajcsnál egyébként már több mint 20 cm-t apadt azóta a folyó, és a következő napokban is folytatódik ez a tendencia.) Jelenleg Lábatlan térségében van tetőzés.
A lassú és tartós áradás miatt most kapják a legnagyobb terhelést a gátak a Dunakanyarban! Az ideiglenes védműveknek akkora nyomást kell kibírniuk, hogy bármikor előfordulhatnak váratlan jelenségek, mint a csurgás, vagy a buzgár, amelyek veszélyeztetik a töltések stabilitását.
Ne akadályozzuk a szakemberek munkáját bámészkodással!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS