Nyomásgyakorlás, nyomásgyakorlás, nyomásgyakorlás. Addig folytatják az ellenállást, amíg a kormány nem tárgyal velük – hangzott el a Civil Közoktatási Platform (CKP) ma reggeli sajtónyilvános tárgyalásán, ahová a két nagy pedagógus szakszervezet, a Tanítanék Mozgalommal kiegészülve, hiába várták a kormány képviselőit. Az eseményen az általuk összeállított és jónak ítélt, az oktatás legégetőbb problémáit érintő 12 pontról szerettek volna egyeztetni a kormányzat döntési joggal bíró tagjaival. Rétvári Bence államtitkár a kormány távolmaradását azzal magyarázta, hogy aki a valódi megoldást keresi a köznevelést érintő problémákra, az tudja, erre a Köznevelési Kerekasztal a megfelelő szakmai fórum, nem pedig a MÚOSZ székháza. Megjegyezte, eddig az összes kerekasztalra meghívták a CKP-t, de nem jöttek el.
“Hazudik a kormány, mert semmi sincs rendben” – jelentette ki Ercse Kriszta a Civil Közoktatási Platform (CKP) egyik szóvivője, miután a civil szervezet meghívása válasz nélkül maradt a kabinet részéről. A platform az általuk összeállított 12 pontról szeretett volna egyeztetni a kedd reggeli sajtónyilvános tárgyaláson, Budapesten. Az eseményen elhangzott az is, nem hagyják, hogy a kormány elbújjon a számonkérés elől, szerintük az elmúlt 5 évért ugyanis felelnie kell. Törley Katalin a Tanítanék Mozgalom (TM) képviselője megdöbbenését fejezte ki, hogy a kormány nem élt a tárgyalás lehetőségével. Úgy látja olyan kérdéseket vetettek fel, amelyek megoldása elengedtethetetlen a folytatáshoz, a gyerekekről és az ország jövőjéről szólnak. Utalt a március 15-i tüntetésre is, ahol ígéretet tettek arra, addig folytatják a nyomásgyakorlást, ameddig a kormány nem mutat hajlandóságot a velük való kommunikációra.
Kockás körök alakulnak
Első lépésként április 15-re hirdettek figyelmeztető sztrájkot. A két órás munkabeszüntetés szervezője a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ). A megmozdulást a CKP, a TM és a Pedagógusok Szakszervezete is támogatja. A PDSZ elnöke úgy látja, a pökhendi kormány az oktatás helyzetének javítása helyett valójában feszültségfokozásban érdekelt. Szerinte nem érdekli a hatalmat a többség véleménye, ezzel kiprovokálta a sztrájkot. Az érdekvédő a PestiSrácok.hu kérdésre, miszerint veszélyezteti-e az idei érettségi időszakot a folyamatos nyomásgyakorlás, annyit mondott, át kell gondolják, hogy mi legyen, ha mindez érinti az érettségit, de úgy látja, ez nem csak az ő felelősségük. Törley Katalin azt kérte a résztvevő tanároktól, gondolják végig, mit tudnak tenni a tantestületeken, a kis kollektívákon belül a nyomásgyakorlás érdekében, használják az eddigi szimbólumokat, és alakítsanak helyi szinten kockás köröket. Emellett egész napra szolidaritást hirdetnek, és azt kérte, tűzzenek ki fekete szalagot az iskolákra.
Mindenről a kormány tehet
Ercse Kriszta szerint a kormány az elmúlt öt év alatt tönkretette az oktatást, és azon dolgoznak, hogy jóvátételre kötelezzék a hatalmat.
Azzal bíztuk meg a kormányt, hogy a társadalom minden gyermekét részesítse minőségi oktatásban, de belebukott. Ezt pedig fel kell vállalnia. A kormánynak nem szabad elkerülnie a nyílt szakmai szembesítést és elszámoltatást. Most azt mondtuk elég! A kormánynak tárgyalnia kell velünk!
Minden héten sztrájk
Április 20-ra is sztrájk szerveződik. Az egésznapos országos munkabeszüntetést a pedagógusok sztrájkbizottsága hirdette meg, miután nem tudtak megegyezni több vitatott kérdésben sem a kormánnyal. A jövő szerdai eseménnyel kapcsolatban Galló Istvánné a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke elmondta, szerda reggel folytatják az egyeztetést az államtitkársággal az aznapi még elégséges szolgáltatásokról.
Felmondási hullám Pukli gimnáziumában
Ide kívánkozik még az a hír, hogy újabb hat tanár állt fel és adta be a felmondását a zuglói Telek Blanka gimnáziumban. A Ripost írása szerint a pedagógusoknál akkor telt be a pohár, amikor a Pukli István által vezetett budapesti középiskolában hétfőn tartott tantestületi szavazáson arra akarták rábírni őket, hogy támogassanak egy kiáltványt, amely szerint a múlt héten távozott két pedagógus magánvéleményével megsértette az iskolában becsülettel dolgozó kollégáit és hamis képet festett az iskolai munka légköréről és hatékonyságáról. A cikk szerint a szavazás előtt a tanárokkal azt közölte az intézmény igazgatóhelyettese:
Aki a fontos kiáltványt nem írja alá, az lényegében nem tagja a tantestületnek.
Mint ismeretes, a múlt héten két tanár is úgy döntött, hogy nem tesz lakatot a szájára. Nincsenek egyedül, mióta Pukli az igazgató, a 45 fős tantestületből már 25-30 ember távozott vagy került elbocsátásra. Helyüket aztán Puklihoz hű emberekkel tölti fel. A múlt héten Bereczky Csongor és Horváth Ádám is arról beszélt: a Telekiben diktatúra uralkodik, a tanárok rettegnek Puklitól, aki, miközben a demokrácia nagy hívének mutatja magát, képtelen elviselni, ha bárki véleménye ellenkezik az övével. Több tanár szerint robbanás fenyeget a Telekiben.
Szerva itt, csere ott
A Civil Közoktatási Platform 12 pontba szedett követeléseinek mindegyikével foglalkozik a kormány általa életre hívott Köznevelési Kerekasztal, és azok többsége szerepel a pedagógusok sztrájkbizottsága felvetései között is. A szaktárca korábban többször meghívta a CKP-t, hogy vegyen részt ezeken az üléseken – ahogy a jövő héten esedékes április 19-i egyeztetésen is – de a Civil Közoktatási Platform eddig az összeset visszautasította, mert úgy látja a tárgyalások olyan „erősen korlátozott hatókörűek”, amelynek kereteit az EMMI egyoldalúan határozza meg.
A Köznevelési Kerekasztal a megoldás kulcsa
Aki a valódi megoldást keresi a köznevelést érintő problémákra, az tudja, erre a Köznevelési Kerekasztal a megfelelő szakmai fórum, nem pedig a MÚOSZ székháza – mondta Rétvári Bence az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára a PestiSrácok.hu-nak. Hozzátette, eddig több, mint harminc egyeztetést tartott a kerekasztal, valamint a munkacsoportok. Az összesre elhívták a Civil Közoktatási Platform képviselőit, de nem éltek a lehetőséggel. A szerveződés arra azonban sosem adott választ, konkrétan kivel, a kerekasztal mely szereplőjével van gondja. Az államtitkár azt is elmondta, a Civil Közoktatási Platformnak – ahogy bárkinek – továbbra is ott a lehetőség, hogy a részt vegyen a közös munkában és bekapcsolódjon a jövő befolyásolásában, mivel a kerekasztalnál nyílik mód a párbeszédre az ágazat szereplőivel. Rétvári Bence úgy látja a pedagógusok ügyére rátelepedett az ellenzéki politika. Azok vették pártfogásukba a tanárokat, akik korábban a migráció, a gyermekszegénység, a kormány bevándorláspolitikája ellen emeltek szót, de megoldást egyikre sem kínáltak, csak a tüzet szították. Ettől függetlenül a kormányzat szeretné az eddig felvetődött problémákra megtalálni a megoldást, amire lehet, arra most, amihez idő kell, azt pedig hosszabb távon rendezni. Ha ezekbe bárki szeretne beleszólni, a Köznevelési Kerekasztal kapui nyitva állnak – mondta az államtitkár.
A címlapkép a MÚOSZ székházban készült kedden a CKP rendezvényén. Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS