
Sokan nem értik – vagy nem akarják megérteni –, hogy egy-egy kommunista, posztkommunista család bemutatása, egy-egy portré elkészítése mögött nem a személyeskedés, nem valamiféle „vájkálási láz” dominál, hanem az igazság megismerésének, a teljesebb kép meglátásának a vágya. A Rényi család, a Rényi-klán sem csak önmagáért érdekes, hanem azért, mert túlmutat saját történetén. És ők mindannyian ismert, befolyásos emberek. Rényi Péter a Szabad Nép, majd a Népszabadság vezető propagandistájaként, rettenthetetlen ellenforradalmárként indult, egyik fia a hírhedt Novotrade-et irányította – amúgy beszervezett személyként –, a másik a rendszerváltozás után lett ismert, elsősorban mint Milla-szervező. Az ő gyereke – Rényi unokája – pedig a 444.hu ismert újságírója. Könyvkiadás, külkereskedelem, propaganda, rendszereken és rendszerváltozásokon át.
A hálózat fogalma nehezen körülírható, nehezen megfogható, néha mintha a konteók világába veszne. Ezért is fontos, hogy bemutassuk: semmi ördögi nincsen abban, ahogyan a magyar kominternes vagy sztálinista családokból liberálisok, még inkább neoliberális famíliák lettek. Megvannak ennek a komoly, történelmi okai is.
Ami érdekes: van több olyan befolyásos, jellemzően budapesti klán, amely mind a Rákosi- és Kádár-diktatúrában, mind a rendszerváltozásban, majd azóta is jelentős szerepet játszott, játszik. Van, ahol csak egy-egy generáció lett ismert (például Demszky Gáboréknál), máshol (például Eörsiéknél, Baueréknél, Rajkéknál vagy Apróéknál) szinte mindenki.
Nevetséges lenne a pályafutásuk mögött csak a hálózatot, a kapcsolatrendszert sejteni; zömmel tényleg tehetséges, felkészült emberekről beszélünk, de jól látható, hogy sokszor előnnyel indultak és előnnyel indulnak. És – ahogyan ez amúgy természetes egy tágabb, de mégis zárt közösségen belül – egymást is segítik, támogatják; így építették fel az elmúlt évtizedekben azt a mélyállamot, amellyel szemben – például Schiffer András szerint – 2010 után felépült egy másik „mélyállam”. Természetesen ez egy leegyszerűsített megfogalmazás, de kiindulópontnak számomra, számunkra megfelel.
De kezdjük az elején.
A magyar maffia
Kevesen tudják, hogy a két világháború között létezett egy „magyar maffiának” nevezett társaság, amely kulcsszerepet játszott a kommunista propagandában, a kommunizmus eszméjének terjesztésében.
A kifejezés nem tőlem, hanem az író, egyetemi tanár Stephen Kochtól származik. A találóan maffiának nevezett csoport tagjai a Komintern és a propagandista-vezető Willi Münzenberg alá tartoztak, de tágabb értelemben Moszkva irányította őket. Ezek az ágensek a Tanácsköztársaság bukása után mondhatni szétszóródtak a világban.
A valaha a szocdemekhez beépített, a vörös terror idején már joggal rettegett Pogány József Amerikában bomlasztott „John Pepper” fedőnéven [cikkem itt: A bomlasztó], Alpári Gyula Berlinbe került [cikkem itt: „Julius” története], Louis Gibarti – akinek eredeti neve mai tudásunk szerint Dobos László lehetett – a Távol-Keletre került [cikkem itt: Károlyi Mihály és Sztálin bábjai].
És persze megkerülhetetlen ebből a szempontból Theodore Maly, azaz Mály Tivadar – a temesvári születésű kém a híres, hírhedt „Cambridge-i ötök” mestere volt. Ő már világszerte is ismert.
A sort hosszan folytathatnánk. Jelentős részüket Sztálinék később megölték [a fentiek közül: Pogány], kiszolgáltatták a náciknak [Alpári] vagy furcsa „öngyilkosságot” követtek el [Münzenberg] – a bevált bolsevik taktika szerint.
A Kominternre és a „Világforradalom” mindenre kapható híveire akkor már nem volt szükség. Ez volt az első nemzedék, akik jellemzően mind világforradalmat akartak.
Rényi Ervin és a Tanácsköztársaság
Tágabb értelemben hozzájuk sorolható egy ma már ismeretlen vegyészmérnök, akit Rényi Ervinnek neveztek, és akinek első felesége Gyömrői Edit volt – József Attila későbbi pszichoanalitikusa. Rényi Karlsruhében szerezte meg a diplomáját, később is német területen dolgozott, majd bevonult katonának az első világháborúban a Monarchia seregébe.
Nem tudjuk, ott került-e kapcsolatba a marxista vagy bolsevik, kommunista eszmékkel, esetleg később vagy korábban. Az biztos, hogy a Tanácsköztársaság alatt akkori felesége, az említett Gyömrői Edit a közoktatási népbiztosságon dolgozott és Rényi Edit néven forradalmi verseket publikált.
A Tanácsköztársaság bukása után Rényi Edit és Rényi Ervin is elhagyta az országot, de már nem együtt. Rényiék – bár született egy közös fiuk – el is váltak, közös gyermekük 1944-ben meghalt. Rényi Ervin szinte rögtön újraházasodott, a temesvári Schönheim Ilát vette el; híressé vált fia is ott született meg 1920-ban, de nem sokkal később Berlinbe költöztek, majd Hamburgban éltek.
Rényiék a harmincas években költöztek vissza Magyarországra – nyilván az éppen „megszülető” Harmadik Birodalom elől menekültek, de messze nem elképzelhetetlen, hogy visszaköltözésükben a Kominternnek is szerepe volt.
Rényi Ervin a szovjet irodalom és propaganda fordítója volt, olyan anyagoké, mint Mihajlov A Szovjetunió című munkája és hasonló népművelő, kommunista műveké. Fordításait Rákosiék alatt a Szikra Kiadó jelentette meg [van, amit újra kiadott], az a kommunista vállalat, ahol fia, Rényi Péter dolgozott.
Persze a Szikra több volt ennél: Borvendég Zsuzsanna kutatása szerint – lásd a PS-en megjelent sorozat cikkét – ennek elődje volt a Vörös Hadsereg első Magyarországon alapított cége. „1944. november 7-én Szegeden hívták életre, ez volt a későbbi hírhedt Szikra Kiadó, amely ekkor még elsősorban csempészésre és más illegális gazdasági ügyletekre szakosodott. A cég gazdasági- és pénzügyeinek irányításával Vas Zoltánt és a szintén moszkovita későbbi miniszterelnököt, Nagy Imrét bízták meg, a pénztárosi funkciót ideiglenesen Háy László látta el.”
Rényi Péter és a Szabad Nép
Rényi Péter a németországi általános iskolában a későbbi kancellár, Helmut Schmidt iskolatársa volt. A második világháború után gyorsan felemelkedett Rákosiék alatt.
A nyomdász végzettségű káder a Párttörténeti Közleményekben megjelent tanulmány szerint 1946 őszétől dolgozott a Szikra Kiadónál. 1948-ban került át „mint nyomdai összekötő” „az MDP propagandaosztálynak állományába”. Ott a bolsevik párt Központi Agitációs Osztályának a munkatársa lett. Később, 1954-től a rettegett Szabad Nép titkárságvezetője volt, hogy a forradalom után komolyabb ismertséget jelentő pozícióba kerüljön: a Népszabadsággá átnevezett pártlap „örökös főszerkesztő-helyettese” lett.
De valójában ő irányított.
Rényi Péter a maga eszközeivel részt vett az ötvenhatot követő megtorlásban, több kemény, sötét cikket írt. Logikus, hogy 1981-ben ő volt a szerkesztője és társszerzője a Népszabadság hírhedt cikksorozatának, az „Ez történt”-nek.
A könyvben is megjelentetett propaganda-kiadvány szerzői [„Pintér István, Sólyom József, Szabó László, Szántó Jenő, Várnai Ferenc, Vértes Imre”] lejáratták, bemocskolták ötvenhatot. Persze korábban is írt az „ellenforradalomról”: „Szabad földről üzenik” című „riportkönyvében” a disszidensek lejáratásával foglalkozott.
Máskor egy „túlságosan puha” kiállításon háborgott: „A Népszabadság május 5-i számában Rényi Péter joggal hiányolta az októberi ellenforradalmi események nyomát a Tavaszi Tárlaton kiállított művekben. A nyoma persze jelen van, abban az értelemben, ami valóban hiányként jelentkezik.
Hiányzik a pártos állásfoglalás, az ellenforradalom szocializmus-ellenes jellegének aktív leleplezése”
– írták 1957-ben.
Ezzel a komoly háttérrel természetesen a BM nem szervezte be Rényit; erre nem is volt szükség, a katonai hírszerzésnek nevezett MNVK-2-höz sorolták.
Ő is azok közé az állambiztonsági-hálózati fogaskerekek közé tartozott, akiket 1971-ben rá kívántak állítani egy nyugatnémet tanácsosra, Peter Scholzra. Az ügyről magam is írtam – bemutatva és rekonstruálva a különböző ügynököket, MNVK-2-eseket, akik szinte mind ismert újságírók, tévések voltak. De részt vett egy korábbi állambiztonsági akcióban is – ennek célpontja egy másik német diplomata, Hans Joachim Vergau volt. Annak az állambiztonsági játszmának a komolyságára jellemző, hogy Kerényi Máriát, a Magyar Rádió Külföldi Adások Főszerkesztőségének munkatársát le is tartóztatták.
A balkormányos nyugati autó
Ezért is volt kifejezetten érdekes az az interjú, amelyet Nagy Péter készített Vergau-val [megjelent a Betekintőben]. Főleg, mert Rényiről is mesélt.
„Ismeri Rényi Péter történetét? – kérdezett vissza a tanácsos a vele készült interjúban. –
Balkormányos nyugati autója volt, egy Ford, de nem vagyok benne biztos, lehet, hogy Audi volt, de azt hiszem, inkább mégis Ford.
Először is érdeklődött a német történelem iránt, és szeretett volna új könyveket kapni Bismarckról. Csak Bécsből tudtam hozni neki, ez volt az első dolog, amit onnan hoztam neki, aztán nem is tudom. […]
Egyszer Rényinek szüksége volt alkatrészekre az autójához, amiket lehetetlen volt Magyarországon beszerezni. Nekem csak időbe tellett, semmi másba, kimentem Bécsbe a Ford ügynökséghez, megvettem és elhoztam.”
A hírhedt Nem babra megy a játék
Ez nem a népnek tanított „krumplis tésztát faló” és lakótelepi kommunisták világa.
Ennél is érdekesebb, amire Rényi 1982-ben vállalkozott, amikor kiderült, hogy nem igazán érezte meg az idők változását. Az év decemberében „Nem babra megy a játék” címen a Népszabadság hirdette meg a „honvédő harcot az emberi jogok védői ellen”, akik sajtószabadságot és alkotmányosságot követeltek.

Párizs, 1984, bizalmi újságírók, a Hálózat emberei: Hajdú János (világos kabátban – MNVK-2.), mellette Pálfy József újságíró, a Magyarország főszerkesztője, Rényi Péter újságíró és Kovács István tudósító. Fotó: MTI
Nekitámadt a liberális ellenzéknek
Rényi, a főszerkesztő-helyettes ezt írta: „Valamit ideje volna tisztázni a szocializmus belső ellenzékével kapcsolatban, elsősorban a »státusukat« illetően. […]
Óriási arzenál, rendkívüli hatalom sorakozik mögéjük: gazdasági és politikai, katonai és propagandaapparátusával a Nyugat minden szocializmusellenes, antikommunista potenciálja és tartaléka. Az imperialista központok régen stratégiává emelték, hogy a szocializmuson belül különféle módon támogatni kell az eróziós, bomlasztó elemeket, az ellenzéki csoportokat és szervezeteket.
[…] Ezt kereken ki kell egyszer mondani, hogy világos legyen: nem babra megy a játék.”
A csavar az egészben, hogy Rényinek tulajdonképpen részben igaza volt.
Mégsem volt időszerű már ez a dörgedelem. Ezért lett ez a cikke a leghírhedtebb, hiszen a későbbi liberális elitet támadta meg.
Ezzel együtt természetesen könnyedén, sértetlenül túlélte a rendszerváltozást, 1988-ban nyugdíjazták, majd újonnan alakított kiadóknak dolgozott. A kisebbik fiával együtt. De folytassuk a nagyobbikkal, Rényi Gáborral.
Rényi Gábor és a Novotrade
Rényi Gábor az említett bolsevik-kommunista hálózat harmadik generációjához tartozik.
Ő már az üzletemberek, a külkeresek elitvilágának tagja volt. Rényi Gábor ma már talán visszavonult, de gazdag és befolyásos ember, akkor lett ismert, amikor a Novotrade vezérigazgatója lett. S közben „Kékesi Péter” fedőnéven bedolgozott az állambiztonságnak is.
Rényi Gábor nyilván az apja kapcsolatrendszerének is köszönhetően lett az első 1950 után alapított magyar részvénytársaság vezetője a nyolcvanas években, de azért természetesen az állambiztonsági háttér is kellett ahhoz, hogy elvégezhesse a munkát.
A Novotrade és Rényi történetét Borvendég Zsuzsanna kutatásaiból és könyvéből, Az impexek korából ismerjük; tény, hogy a cég hihetetlen iramban száguldott felfelé, és első kelet-európai vállalatként megjelent a bécsi értéktőzsdén.
Kevéssé szívderítő, hogy az első tőzsdebotrány is az övéké volt.
Rényit konkrétan bűnsegédként tiltott értékpapír-kereskedelemmel vádolták. A Pesti Központi Kerületi Bíróság első fokon bűnösnek találta őt és a már teljesen ismeretlen Jákó Béla Pétert. Rényit ekkor még tizennégy hónap fogházbüntetésre ítélték – felfüggesztve.
Apja korábbi lapja, a Népszabadság ezt írta:
„A bíróság nem fogadta el azt a védekezést, amely szerint a Rényi lakásán talált és a részvény-mozgásról szóló feljegyzések az ügylet lebonyolítása után keletkeztek volna. Bizonyítottnak látta, hogy a manővereket a másodrendű vádlott tervezte meg és rögzítette írásban a jegyzetei között.”
Később a Fővárosi Bíróság is elmarasztalta őket, igaz, mérsékelte a büntetést.
Rényiék végül hat hónap felfüggesztett fogházi elzárást és csekély pénzbüntetést kaptak. Ugyanakkor – és ez a lényeg – mentesítették őket a büntetett előélet jogi következményei alól. Az is sokatmondó, hogy Rényi Gábort első fokon még felbujtóként, másodfokon már csak bűnsegédként nevesítették.
Rényi András és a Milla
Rényi Péter másik fia, Rényi Gábor öccse, Rényi András is ismert közéleti személy. Befolyásos művészettörténész, esztéta és újabban elszánt kultúrharcos, aki politikai szempontból a Fidesz első kétharmados győzelme után lépett ki igazán a fényre.
Ennek felemlítése nem véletlen – ez a politikai váltás rengette meg anyagilag először azt a hálózatot (és azon belül a narratívát addig meghatározó belső értelmiséget) annyira, hogy ez már válaszlépéseket igényelt. Rényi András addig afféle háttérember volt – a posztkommunista-liberális kulturális hálózat a nagyközönség előtt jórészt ismeretlen arca.
A 2010-es választás viszont elindított valamit: szervezője volt a mára már régen kipukkadt, egykor nagyon megfuttatott, „Egymillióan a magyar sajtószabadságért” nevű csoportnak, azaz a Millának, amely az Orbán-kormány megbuktatására jött létre. Az ő fia Rényi Pál Dániel, a 444.hu ismert újságírója. De mivel túlléptünk a még befogadható terjedelmen – következő cikkünkben folytatjuk.
zsuzsa.kis
2022-03-16 at 07:57
Hiába adták ki a Kossuth kiadó által az “Ez történt ötvenhatban” című cikksorozatot (Szerkesztő: Róna Péter)1984-ben új kakas jelent meg a szemétdombon, Soros György Soros alapítvány az első nemzeti alapítvány.Utólag érthető a félelem “Óriási arzenál, rendkívüli hatalom sorakozik mögéjük: gazdasági és politikai, katonai és propagandaapparátusával a Nyugat minden szocializmusellenes, antikommunista potenciálja és tartaléka. Az imperialista központok régen stratégiává emelték, hogy a szocializmuson belül különféle módon támogatni kell az eróziós, bomlasztó elemeket, az ellenzéki csoportokat és szervezeteket.”
Orientál
2022-03-14 at 22:23
Sajnos ezek a balos liberális zöld kommunista fasiszta szarok nem akarnak elválni a májtól.
még sokan vannak
2022-03-14 at 11:01
Mennyi szarházi komcsi lény élt és él ma is közöttünk.
Ezek a spicli gazemberek hány nemzetszerető embert pusztítottak el, hány igaz magyar családot tettek tönkre, hány jó képességű fiatalnak vágták el azt útját az egyetemi továbbtanulástól.
És ezek az aljas trógerek most is köztünk piszkoskodnak, na ennek kell most és mindörökké véget vetni.
Ha nem tetszik nekik szeretett Hazánkban bármi, hát habozás nélkül húzzanak el gyorsan oda, ahol az ilyen férgeket még befogadják.
wej
2022-03-14 at 00:33
Radó Sándor is megér egy tv műsort . Valahogy elhallgatják. Óriási szerepe volt a kommunizmusban hírszerző kém volt .
https://hu.wikipedia.org/wiki/Rad%C3%B3_S%C3%A1ndor_(geogr%C3%A1fus)
Kerekferke
2022-03-13 at 21:57
“Befolyásos művészettörténész, ”
Na, az a szakma is egy maffiakeltető…
Netta
2022-03-13 at 21:50
“Kerényi Máriát, a Magyar Rádió Külföldi Adások Főszerkesztőségének munkatársát le is tartóztatták.”
.
Ugyanaz a Kerényi Mária, aki Sipos Tamás dramaturggal együtt szerkesztette
és vezette a “Mit üzen a Rádió?” című levelező műsort?
xx
2022-03-13 at 21:43
Engem valahogy érdekelne az a sokat tagadott, nem is létező “Rózsadombi paktum”, amit mindenki tagad, de valahogy mégis maradéktalanul teljesült!
Nem zörög a haraszt ha nem fúj a szél!
Valakik csak diktáltak valahonnan, hogy mi a Gengszterváltás elvárása, és mit szabad, kiknek kell haszonélvezőnek lenni, és miről kell mélyen hallgatni!
Gáspár Anette
2022-03-13 at 21:39
“Mály Tivadar – a temesvári születésű kém a híres, hírhedt „Cambridge-i ötök” mestere volt. Ő már világszerte is ismert.”
.
Remélem, nem állt rokonságban a szeretett Mály Gerő színművésszel.
Nonvideor
2022-03-13 at 21:36
“a két világháború között létezett egy „magyar maffiának” nevezett társaság, amely kulcsszerepet játszott a kommunista propagandában, a kommunizmus eszméjének terjesztésében.”
.
Szervesen kapcsolódik a megállapításhoz az előzmény, amit Ungváry Tamás szegezett neki az Öregnek:
https://azoreg.pestisracok.hu/megint-jonnek-es-jonnek/
.
“Amikor az Antall-Boross korszakban vezettem A HÉT műsorát, szerepet vállaltam a médiaháborúban, akkor egy fogadáson Ungvári Tamás íróval, irodalomtörténésszel beszélgettem. Egyszer csak így szólt hozzám:
/
„…tudod Pista, amit Ti most a Magyar Televízióban csináltok, az számunkra elfogadhatatlan. A sajtó a kiegyezés óta a miénk. Most az egyszer félre néztünk. Többé ilyen nem történhet meg.”
/
Elgondolkodtam a szavain, főként a kizárólagosságon. Október 13-a után nem tudom ki nézett félre.”
.
Ideje lenne tisztességesen elemezni, hogy miben egyezett ki Deák Ferenc ezzel a gyökérrágó, romboló csürhével, akiket azóta sem tudunk levakarni magunkról!?
Gáspár Anette
2022-03-13 at 21:25
” így építették fel az elmúlt évtizedekben azt a mélyállamot, amellyel szemben – például Schiffer András szerint –…”
.
Schiffer szerves tagja.
Szakasits nagypapa, SZDSZ, Soros – TASZ…
Miről tetszenek beszélni?
Amúgy a kulturális életet is átszövik.
Nem volt ott rendszerváltás, csak generációváltás.
Ugyanazok, csak némi minőségi különbséggel.
De a lényeg nem változott.
Nonvideor
2022-03-13 at 21:20
“(például Demszky Gáboréknál), máshol (például Eörsiéknél, Baueréknél, Rajkéknál vagy Apróéknál) szinte mindenki.”
.
Vásárhelyi, Göncz, Heller-Hermann, Kuncze testvérek, Ungár, Magyar…
w
2022-03-13 at 21:02
A kibaszottul sötét múlt egy aprócska szelete rámutat arra, hogy miért lett a Rendszerváltásból Gengszterváltás, miért lophatták szét a gengszterváltók rekord idő alatt a nemzeti vagyont, miért került szétverésre a magyar ipar, miért került leginkább külföldi kézbe a magyar belkereskedelem, miért fosztották ki a “segítőkész” fejlett-haladó nyugat a magyar gazdaságot, és hogyan történhetett meg, hogy a Gengszterváltásnak lett 9 millió 900 ezer vesztese, és lett egy szűk csoport a nyertese!
De könyörgöm ha már lámpavasra nem lehet már húzni ezt a rothadt tolvaj hazaáruló csürhét, legalább a parlamentbe ne engedjük már be őket!
Szuri Kata
2022-03-13 at 20:56
nonek-oltozve-probalt-atszokni-az-ukran-hataron-egy-ferfi-ez-lett-a-vege?
Nem sikerült neki sem az átvedlés!
Így fog járni mindenki, aki másnak érzi, mutatja magát… pl aLMBTQ, a gender iskolák, a kamu pártok és a kamu egyetemek !
Csámpás Marcsa
2022-03-13 at 20:20
“egy-egy portré elkészítése mögött nem a személyeskedés, nem valamiféle „vájkálási láz” dominál”
Kit érdekelnek a nyilasbolsik, akik azt szeretnék, ha visszaköltözhetnének az Andrássy út 60-ba?!
Vélem, hogy a kutatónak gyakran kell szellőztetnie, naponta több adag
szódabikára van szüksége, hogy kibírja hányás nélkül azt a penetráns
bűzt, rothadást, ami a kutatási anyagokban elé tárul.
Minden tiszteletem az övék.
Sejtem, hogy mindent nem tudnak a nyilvánosság elé tárni.
Ami az ávós brigantik nem is diszkrét bája, hogy Moldova, Berkesi
a ponyváikban is részletesen is leírják, hogyan verték ki az ávósok a kihallgatottak fogait, hogyan verték őket félig, vagy egészen agyon.
Közvetlen élményeiket, cselekedeteiket (?) építették be a könyveikbe.
Hát úgy olvassa, akinek bármelyiké a kezébe kerül.
Szilvási meg az ideológiai ha a szófosás tetején.
Antónia
2022-03-13 at 20:18
A hazai szocialista (liberálfasiszta) mozgalom diszkrét bája.
Poppy
2022-03-13 at 19:06
Döbbenet!