HOPE – azaz remény konferencia sorozatot szervezett Veszprémben, Európa Kulturális Fővárosában a Pannon Egyetem és a Jane Goodall Intézet, melynek keretében a világ leghíresebb etológusát a Pannon Egyetem díszdoktorrá avatták. A konferenciát a Pannon Egyetem Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Labor társadalomtudományi alprojektjének filmje, a There Is No Planet B című rövid dokumentumfilmjének vetítésével nyitották meg. Majd Goodall és Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektorának plenáris előadásai után bemutatkozott a Jane Goodall Intézet, amely fennállása óta jelentős környezetvédő szervezetté nőtte ki magát, valamint a közönség megismerhettek Kabival, a csimpánzzal, akit az egyetem örökbefogadott. A HOPE – azaz remény napjai programsorozat kiemelt célja, hogy felhívják a figyelmet a fenntarthatóság felé való mielőbbi tényleges elmozdulás, valamint a társadalmi szemlélet- és attitűdformálás fontosságára.
Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora, és az Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Labor vezetője a konferencianap megnyitóján elmondta, Jane Goodall látogatása, és a környezetvédelemmel foglalkozó gyermekek bemutatói is az ember felelősségét állították középpontba a klímaváltozás tekintetében.
A konferencianap célja, hogy ezt az emberi felelősséget vállaljuk, és megtöltsük tudással, lehetőségekkel. Olyan előadókat, neves szakembereket hívtunk, akik segítségével a fenntarthatóság és a fenntartható fejlődés témakörét, társadalmi kihívásait feltérképezhetjük, és értelmezhetjük
– tette hozzá a rektor.
Jane Goodall előadása óriási sikert aratott. A világhírű csimpánz kutató felidézte gyermekkorát, első élményeit az állatokkal. Többek közt azt a történetet, amikor órákra bújt el a tyúkólban, hogy megfigyelje, hol és hogyan “jön ki” a a tojás. Ekkor még 5 éves sem volt.
Ez volt az első alkalom, amikor megfigyelte az állatok viselkedését, és azóta is a személyes tapasztalatok útján keresi a válaszokat az élet nagy kérdéseire.
Elmesélte első találkozását a csimpánzokkal. Első megfigyelései alkalmával hat hónapot várt, mire egy bátrabb csimpánz közelebb engedte magához. Ekkor figyelte meg, ahogy az állat letör egy ágat, letépkedi róla a leveleket, majd a földön egy lyukba benyúlva vele kihorgássza onnan a rovarokat. A további türelem és idő aztán meghozta a gyümölcsét: a csimpánzok egyre inkább megbíztak a kutatóban, aki így közelről figyelhette meg szokásaikat.
A világban minden összefügg, segíteni kell az embereknek, az állatoknak és a környezetnek is, nem lehet az egyiket a másik nélkül megmenteni
-hangsúlyozta Jane Goodall.
A konferencia keddi napján a fenntarthatóság ökológiai, társadalmi és a KFI és az ipar területén történő kihívásairól hallhattak előadásokat az érdeklődők. Csütörtökön egy általános iskolásoknak szervezett kalandtúrára került sor, melynek az ökológiai és fenntarthatósági szemlélet- és attitűdformálás, a Roots & Shoots Program népszerűsítése, a Pannon Egyetem fenntarthatósági tevékenységeinek megismertetése és népszerűsítése, végül, de nem utolsósorban a környezeti nevelés iránti elköteleződés erősítése, és ismeretterjesztés volt a fókusza.
Kísérőprogramként egy fotókiállítás nyílt a Pannon Egyetem C épületének folyósóján, és a képek jótékonysági képvásár keretében belül megvásárolhatók, a befolyt összeggel a veszprémi Roots&Shoots csoportokat szeretné támogatni a Pannon Fényképészkör Egyesület. Sor került még kerekasztal beszélgetésre a fenntartható közlekedésről, Zichó Viktor energetikai mérnök és extrém sportoló előadására, könyvbemutatóra és workshopra is.
Forrás, vezető kép: vehir.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS