Szombaton fél tíz után ért véget az új pedagóguséletpálya-törvény péntek délután kezdődött parlamenti vitája, mert az ellenzék – obstrukciós céllal – nem túl velős felszólalások hosszú sorával untatta a jelenlévő államtitkárokat – Rétvári Bencét, Maruzsa Zoltánt és Takács Pétert –, illetve a kitartó kormánypárti képviselőket. A pálmát alighanem az MSZP-s Vajda Zoltán vitte el, aki reggel hétkor a ChatGPT mesterségesintelligencia-platform a magyar oktatás helyzetéről kreált sorait olvasta fel hosszan, majd A walesi bárdokkal traktálta Rétvári Bencét, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkárát. Rétvári az ülés berekesztése után azt mondta a PestiSrácok.hu-nak: úgy fullladt ki a baloldali obstrukció a parlamentben, mint a tüntetéssorozat a Várban és a Fidesz székháza előtt, hatalmas túlzásokat és üres szólamokat hallhattunk csupán.
A státusztörvénynek csúfolt új pedagóguséletpálya-törvény terve miatt hónapok óta tiltakoznak és törnek be különféle építési területekre a baloldal képviselői és az általuk felajzott fiatalok csoportjai. Ők az elégedetlenségi hullám csúcspontjának szánták a törvény parlamenti vitájának tegnapi kezdetét, de végül alig pár százan jelentek meg a Kossuth térre meghirdetett tüntetésen, többnyire pártok hívei és radikális baloldali aktivitsták. Az erről szóló videoriportunkat és galériánkat ITT nézhetik meg. Mindezzel párhuzamosan az ellenzéki képviselők azt eszelték ki, hogy értelmetlen felszólalások sokaságával húzzák el a vitát, amely így 16 órán át tartott és szombat délelőtt ért véget.
Megkérdeztük Rétvári Bencétől, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkárától: miként élte meg a hosszú monológok éjszakáját?
Úgy fullladt ki a baloldali obstrukció a parlamentben, mint a tüntetéssorozat a Várban és a Fidesz székháza előtt. Most is elfogyott a baloldal ereje. A vita tanulsága az, hogy a kormányoldal és az ellenzék egyaránt látja a közoktatás legfontosabb problémáit: mi is azt szeretnénk, hogy növekedjenek és a teljesítménnyel arányosak legyenek a bérek, hogy a diákokat a lehető legjobb tanárok tanítsák. Csakhogy a baloldal – csakúgy, mint 2010 előtt – ezekre a problémákra csak rossz választ tud adni. Állításaikkal hatalmas túlzásokba estek és olyan nyugati országokat citáltak jó példaként, ahol egyébként ugyanolyan nehézségekkel küzdenek, például a fiatal pedagógusok hiányával. Egyértelmű tehát az ellenzék vaksága. Nyilván ebből fakad, hogy egy érdemi vitát sem tudnak lefolytatni, csak a rögeszméiket ismételgetik.
Az obstrukcióban mindent bevetettek, volt, aki a beérkező emailjeit olvasta fel, más A walesi bárdokat, vagy a mesterséges intelligencia szövegét. Bár vagy háromféle elnevezéssel próbálták megbélyegezni az életpályatörvényt, valójában a baloldal nem tudta, hogy mit kezdjen vele, nincs értékelhető koncepciójuk. Abban bíztak, hogy a politikai erőszak, amikor az elhíresült, Soros-féle Alinsky-módszerrel rendőrökre és kormányzati intézményekre támadtak rá, majd tömegeket mozgat meg. Ez elmaradt, miközben nagy kárt okoztak avval, hogy hazugságokkal rémisztgették a szülőket és a pedagógusokat, ugyanis a törvénytervezet nem növeli a kötelező munkaidőt, nem szól a tanárok megfigyeléséről és lehallgatásáról, és a július közepéig tartó oktatás is csak annyiban igaz, hogy ha valamilyen rendkívüli körülmény miatt – emlékezzünk csak a Covidra! – nem lehet leadni az órákat, lesz lehetőség a tanév kitolására, hogy a diákoknak járó tanítási napokat le lehessen adni
– zárta gondolatait Rétvári Bence.
Mint ismert, az életpályatörvény tervezetének néhány kifogásolt részét megváltoztatta a kormány, a végleges szövegben pedig semmi olyan nem maradt, ami nagyobb tömegek felháborodását váltaná ki: a törvény garantálja a pedagógusok fokozatos béremelését, igaz, a nagyobb – bruttó nyolcszázezer forintos átlagot megcélzó – fizetésnövelést az uniós források kifizetéséhez köti. Emellett 10 hét szabadságot garantál a pedagógusoknak, kiemelt juttatást nyújt a hátrányos helyzetű gyerekek oktatóinak és heti 24 órában rögzíti a tanítási órák számát. Az életpályatörvény lényegéről ebben a cikkben írtunk bővebben.
Fotók: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS