Megkezdődött Salah Abdeslam büntetőperének tárgyalása hétfőn Belgiumban, a 2015. november 13-ai párizsi terrortámadások feltételezett főszervezőjét hajnalban szállították át franciaországi börtönéből Brüsszelbe, ahol gyilkossági kísérlet miatt kell bíróság elé állnia.
A rendőrség 2016 márciusában, néhány nappal a brüsszeli robbantások előtt házkutatást tartott a belga főváros Forest nevű kerületében egy lakásban, amely – mint később kiderült – a párizsi terrortámadások óta szökésben lévő Abdeslam búvóhelyéül szolgált. A művelet során tüzet nyitottak a rendőrökre, akik a lakásban tartózkodó három férfi közül egyet agyonlőttek, a két másiknak viszont sikerült elmenekülnie. A lövöldözésben négy rendőr megsebesült, a szökevényeket nem sokkal később elfogták.
Az RTBF közszolgálati tévécsatorna beszámolója szerint Abdeslam közölte, hogy nem fog válaszolni a kérdésekre, és a vádirat ismertetésekor sem volt hajlandó felállni.
Marie-France Keutgen elnöklő bíró elmondta, a 28 éves Abdeslam nem járult hozzá, hogy őt ábrázoló képeket közöljenek a tárgyalásról médiában.
A hatóságok megerősítették a biztonsági intézkedéseket a tárgyalás idejére, amelyen a marokkói származású, francia állampolgár Salah Abdeslam mellett társa, Soufien Ayari is jelen van, aki ellen ugyancsak gyilkossági kísérlet és tiltott fegyvertartás miatt indult eljárás Belgiumban. Mivel Abdeslamot nem lehetett szóra bírni, a bíró rátért a másik vádlottra, Sofien Ayarira, aki relatíve bőbeszédű volt.
Kérdésre válaszolva arról beszélt, hogy nem tartja magát radikálisnak. Elmondta, 2014 végén ment Szíriába, ahol csatlakozott az Iszlám Államhoz Rakkában. Egy évet töltött el itt, több fegyveres fotó is kiszivárgott róla. Családjának azt hazudta, hogy Törökországba utazik, mert vissza akarták volna tartani. Állítása szerint ő döntött úgy, hogy elhagyja a terrorszervezetet és nem utasításra történt mindez.
Ayari két társával, Ahmad Alkhaddal és Osama Krayemmel érkezett Európába. Utóbbi a brüsszeli merényletek egyik legfőbb gyanúsítottja. Mint fogalmazott, nem feltétlen Belgiumba akartak eljutni, de többet nem kívánt elárulni. Búvóhelyükről azt mondta, hogy Abdeslammal és a lövöldözésben meghalt Mohamed Belkaiddal már hetek óta ott tartózkodtak, de nem tudta megmondani, hogy ki bérelte az apartmant.
Semmi különöset nem csináltunk. Néztük a híreket és vásárolgattunk. Nem volt autónk és telefonunk sem”
– magyarázta. Arra nem tudott felelni, hogy ki vásárolta nekik azokat a fegyvereket, amiket a lövöldözésben használtak.
Arról is beszélt, hogy nem mindenben ért egyet az Iszlám Állam ideológiájával, a Basszar el-Aszad szír elnök elleni küzdelemben viszont támogatja őket. Mikor megkérdezték tőle, hogy mit gondol a Szíria határain kívül történt merényletekről, azt válaszolta, hogy nem vett részt ilyenekben, úgyhogy nem akar semmit mondani a témában.
Visszatérve a lövöldözésre, Ayari szerint sem ő, sem Abdeslam nem tüzelt. Közölték vele, hogy az egyik fegyvereken megtalálták a DNS-mintáját, amire úgy reagált, hogy lehetséges. Utána a bíró kérdésére elmondta, hogy vissza akart térni Szíriába november 13. után, mert nem volt más lehetősége. Hazájában, Tunéziában ugyanis börtönbe kerülhetett volna. Ezzel kikérdezése végéhez is értek. Nem sokkal később a bíró ismét Abdeslamhoz fordult, aki továbbra sem akart válaszolni egyetlen kérdésére.
Parancsolták, hogy jöjjek, tehát eljöttem. Van egy tárgyalás, ahol én vagyok a vádlott. Itt vagyok, de csendben maradok, ehhez jogom van, a csend miatt nem leszek se bűnöző se elítélhető, a csönddel védekezem. Azt szeretném, ha a kézzelfogható bizonyítékokra támaszkodnánk és nem a hivalkodásra vagy a közvéleményre”
– mondta tőle szokatlan monológjában.
A bíró közölte vele, hogy tiszteletben tartják a jogait, mire Abdeslam újból belekezdett.
Nem félek tőletek, nem félek a szövetségeseitektől. Az uram élvezi a bizalmamat. Bíráljanak, de a bizalmamat Allah élvezi, nincs mit hozzátennem”
– zárta szavait.
A meghallgatást ezt követően felfüggesztették, Abdeslam egyeztethet ügyvédeivel. Innen folytatják 13 óra 30 perckor.
A francia fővárosban 2015. november 13-án hét helyszínen követtek el merényleteket. A 130 ember halálát követelő párizsi terrortámadások elkövetői közül többen is Brüsszelben éltek korábban. A támadás elkövetőjeként az Iszlám Állam nevű terrorszervezet jelentkezett.
MTI, 24.hu; Fotó: IBTimes UK
Facebook
Twitter
YouTube
RSS