Az amerikai elit remekül elszórakoztatja magát mostanság: míg Bernie Sanders demokrata szenátor, az amerikai progresszív – kriptokommunista – baloldal vezére hatvan százalékos vagyonadóval házal, addig Elon Musk, a Tesla és a SpaceX alapítója több millió embert kíván a Marson letelepíteni. Csak idő kérdése volt, hogy ez a két futóbolond megtalálja egymást és egy értelmetlen vitába kezdjen.
Bernie Sanders, az önmagát demokratikus szocialistaként definiáló szenátor obszcénnak és erkölcstelennek minősítette Elon Musk és Jeff Bezos multimilliárdosok vagyonát. Ahogy fogalmazott:
A kapzsiság ezen szintje nemcsak erkölcstelene, hanem egyenesen fenntarthatatlan.
A válasz nem váratott soká, és Musk azt találta mondani:
Azért halmozok fel erőforrásokat, hogy segítsem más bolygók lakhatóvá válását… és szeretném az emberi tudatot kiterjeszteni más bolygókra.
A dél-afrikai születésű bevándorló, aki megalapította a SpaceX céget, a Mars gyarmatosítására célzott. Musk vagyona, mint közismert, nemcsak a SpaceX-ből származik, hanem egyben ő az elektromos autógyártó, a Tesla alapítója. Ebben a két tőzsdei vállalatban meglévő részesedése alapján Musk vagyonát 160–180 milliárd dollárra becsülik a szakértők.
Kozmikus jövőkép helyett
Sanderst azonban szemmel láthatólag nem hatotta meg Musk kozmikus jövőképe és reagált rá:
Az űrutazás izgalmas ötlet, de most a Földre kell összpontosítanunk, és egy progresszív adórendszert kell létrehoznunk, hogy a gyerekek ne éhezzenek, az emberek ne legyenek hajléktalanok, és az összes amerikai egészségügyi ellátásban részesüljön.
Első ránézésre úgy tűnik, hogy két bolond vitatkozik, egy kommunista vénember és egy fantaszta UFO-hívő. De sajnos ez ma az amerikai valóság: az ország vezetői összevissza beszélnek mindenféle sületlenséget.
Bernie Sanders és Elon Musk tulajdonképpen úgy állítja be a dolgot, hogy Amerikának választania kell az űrkutatás vagy a szegénység leküzdése között. Sanders be is nyújtott egy törvényjavaslatot, amely értelmében egyszeri, 60 százalékos jövelemadót javasol a milliárdosok pandémia alatti vagyongyarapodására. Ez Musk esetében 27,5 milliárd dollár, hiszen nagyjából 50 milliárd dollárral lett gazdagabb az elmúlt egy év során. Közgazdászok számításai szerint, ha az USA milliárdosait ily módon megadóztatják, akkor 421,7 milliárd dollár gyűlne össze a kincstár számláin. Ez elég lenne arra, hogy 1 évig mindenki számára kifizessék az egészségügyi ellátás költségeit. Egyébként Mark Zuckerberg, a Facebook vezérigazgatója 22,8 milliárd dollárt, míg Jeff Bezos, az Amazon alapítója 42,8 milliárd dollárt fizetne.
Elon Musk azonban ezeket az adófenyegetéseket nem veszi komolyan, és azt tweetelte:
amikor Sanders megemlít egy ingyenes kormányzati programot, akkor más sörét kívánja ingyen megcseszni.
Ezzel tulajdonképpen Margaret Thatcher egykori brit miniszterelnök véleményét idézi ki, aki szerint
a szocializmus azt jelenti, hogy valakinek másnak a pénzét költjük el.
A Marson nem jobb élni, mint a Déli-sarkon
Musk azonban egyből elveszti a realitásérzékét, ha az űriparról kell nyilatkoznia. Szerinte hamarosan elérhető lesz, hogy több millió ember telepedjen le a Marson. Azt nem tudni, hogy ez mennyiben segítene a Földön maradó szegényeken, de neki hatalmas haszonnal járna. Lord Rees brit fő csillagász szerint
Elon Musk ötlete veszélyes téveszme. A Marson élni nem jobb, mint a Déli-sarkon vagy a Mount Everest csúcsán letelepedni. A SpaceX alapítója talán túl sok Star Trek-filmet nézett meg.
Szóval az amerikai elit két prominens tagja így múlatja az időt. Beszélnek mindenféle badarságot, miközben valójában nem történik semmi. Musk tovább gazdagodik, míg Sanders tovább hergeli az általa képviselt szegényeket, anélkül, hogy pénzt adna nekik.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS