A „különféle jogvédő szervezetek sáskahada” elleni kemény fellépést ígért 2014-es választási programjában a Jobbik, az egykori nemzeti radikális párt. A „Kimondjuk. Megoldjuk” című pártprogramban Vonáék orosz mintára ügynökszervezetté nyilvánították volna a George Soros spekulánshoz köthető „civil” szervezeteket, például a TASZ-t, a Helsinki Bizottságot vagy éppen az Amnesty Internationalt. Ám három év nagy idő: mára a Jobbik a Soros „janicsárképzőjeként” is emlegetett CEU előjogainak védelmében aláírta a balliberális pártok alkotmánybírósági beadványát. Vona Gábor szerint ez a „demokrácia ünnepe”.
A választási programokat valamennyi párt esetében érdemes kellő fenntartással kezelni, hiszen sokszor olyasmit ígérnek, amit végül – akár önhibájukon kívül – nem tudnak teljesíteni, vagy csak részben. Egészen más lapra tartozik, amikor egy párt 180 fokos fordulatot végrehajtva megtagadja vállalásait, és azok ellenkezőjét kezdi hirdetni. Így van ezzel a Jobbik is, amely 2014-es választási programjában még egészen másként állt George Soros magyarországi kitartott szervezeteihez, mint most, amikor az amerikai spekuláns egyetemének védelmében aláírják a balliberális pártok alkotmánybírósági kezdeményezését. A 2014-es választásokra készült „Kimondjuk. Megoldjuk.” című programfüzet két helyen is foglalkozik a „civilekkel”. A közbiztonsági fejezetben (a belinkelt dokumentum 46. oldalán) azt ígérték:
véget vetünk a nemzetközi jogvédő szervezetek álságos tevékenységének. A kettősmércét alkalmazó, a rendőrséget, a rendvédelmi szerveket, az önkormányzatokat hátráltató, hamis színben feltüntető jogvédő szervezetek (TASZ, Helsinki Bizottság, Amnesty Int. stb.) ügynöki szervezetté nyilvánítását kezdeményezzük orosz minta alapján.
A „sáskahadnak” titulált „civil” jogvédő szervezetekre a cigány–magyar együttéléssel foglalkozó fejezetben is kitérnek (31. oldal). Ráadásul olyan, szókimondó nyelvezettel teszik mindezt, hogy attól ma már valószínűleg elhatárolódnának:
A Jobbik kormányra kerülve őszintén, igazságosan, de határozottan fog a probléma megoldásához, és előre jelezzük, hogy abban sem a különféle jogvédő szervezetek sáskahada, sem a többi párt álságossága, sem a nemzetközi liberális háttérhatalom dühe nem fog bennünket megakadályozni.
Vona: Ez a „demokrácia ünnepe”
A Jobbik politikusai napok óta próbálják magyarázni, hogy valójában nem nemzetárulás George Soros egyetemének előjogait védeni. Vona Gábor pártelnök keddi sajtótájékoztatóján egyenesen a „demokrácia ünnepének” nevezte, hogy csatlakoztak a balliberális pártok kezdeményezéséhez. Mint fogalmazott:
Ha vannak Magyarországon olyan pártok, akik úgy gondolják, hogy ez alkotmányellenes, akkor mi nem fogjuk megakadályozni az Alkotmánybíróságot abban, hogy ezt megvizsgálja. Ennyi történt csupán.
Hozzátette: tiszteletben tartja, ha valaki emiatt nem akar többé a Jobbik része lenni, ő azonban semmilyen kilépés hatására nem változtat a mostani irányvonalon. Ezzel arra reagált, hogy – miként arról a PestiSrácok.hu elsőként beszámolt – a CEU-ügy kapcsán minden tisztségéről lemondott, és kilépett a Jobbikból Sarkadi Attila, a párt pomázi elnöke. De nemcsak nála telt be a pohár: Borbély Zsolt Attila, a Jobbik nemzetpolitikai kabinetjének egykori vezetője is hátat fordított a pártnak. Ő múlt heti Facebook-bejegyzésében azt írta:
egy olyan csatában, melyben a CEU nevű liberális agymosoda jövője a tét, Soros mellé állni: elfogadhatatlan, vállalhatatlan. Ez nettó nemzetárulás. Gyalázat.
Borbély egyébként a köztévében, illetve a szerdai Magyar Időkben megjelent publicisztikájában részletesen kifejtette álláspontját a témában, közben pedig Szávay Istvánnal, a Jobbik országgyűlési képviselőjével is komoly csörtét vívott az interneten.
Árulás után vádak
A legjobb védekezés a támadás jegyében a Jobbik úgy próbálja elterelni a figyelmet Soros-ügyi pálfordulásáról, hogy nekimegy a kormánynak. Az Országgyűlés keddi ülésén Szávay István napirend előtti felszólalásában azt kérte számon a kormányon, miért áll törvények felett a CEU, miért nem indítanak eljárást George Soros ellen hűtlenségért, ha tényleg beleavatkozik a magyar belügyekbe, és miért akarják odadobni egy jó felvetést tartalmazó, de rosszul megszövegezett törvénnyel a határon túli civil szférát a román nacionalizmusnak. Szávay szerint a kormány csak hiszterizálni akarja a közvéleményt.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára a távirati iroda tudósítása szerint azt válaszolta: a Jobbikot hallgatva azt lehet gondolni, a párt vezetői úgy döntöttek, túl sok az alapszervezet, ezért minden héten mondanak valamit, ami miatt egy-egy alapszervezet feloszlatja magát. Szóvá tette, hogy a Jobbik Gyurcsány Ferenccel és az MSZP-vel ír alá beadványokat. Szerinte a Jobbik magatartása és az egykori SZDSZ magatartása között nem sok különbséget lehetne találni. Kitért arra, hogy az Egyesült Államokban évtizedek óta létezik egy szigorú átláthatósági törvény, Magyarországon a civil szervezeteknek ennek csak töredékét kellene teljesíteniük. Rögzítette, Magyarországon senkinek nem kell félnie, de a törvényeket mindenkinek be kell tartani.
Vezető képünkön Vona Gábor látható 2014 februárjában, kezében a mára megtagadott választási ígéretfüzettel
Facebook
Twitter
YouTube
RSS