Korábban soha nem látott árvíz sújtott egy hónappal ezelőtt több nyugat-németországi tartományt, valamint Belgium és Hollandia egyes részeit. A Ruhr-vidék kisvárosaiban hangulatosan csordogáló patakok hirtelen a nagy esőzések után megáradtak, Németországban csaknem kétszázan haltak meg, továbbá tízezrek veszítették el otthonukat és megélhetésüket. A német állam ezért rendkívüli alapot hozott létre a helyreállításra. Angela Merkel leköszönő német kancellár kedden jelentette be egy sajtótájékoztatón, hogy 30 milliárd eurót különítenek el erre a célra, de hosszú volt az út, amíg eljutottak idáig. De nemcsak erre lenne szükség, hanem hozzáértő tervezőkre és építőmunkásokra is – számolt be helyszíni riportjában a Focus magazin.
A DPA német hírügynökség számolt be róla, hogy a német szövetségi vezetésnek sikerült megállapodnia a tartományokkal, és folyosítják azt a 30 milliárd eurót, amelyet arra fordítanak majd, hogy újjáépítsék az árvíz által elpusztított és/vagy megrongálódott épületeket. A munkálatok költségeinek felét a berlini központi költségvetésből állják, míg a másik részét a tartományi kormányok dobják össze. A CDU-s Armin Laschet, Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke – akit Merkel potenciális utódjaként tartanak számon –, hétfőn sürgette meg a német parlament alsó- és felsőházát, hogy igyekezzenek dönteni, ugyanis a munkálatok nem tűrnek halasztást.
Malu Dreyer, az árvíz által leginkább sújtott másik tartomány, Rajna-vidék-Pfalz szocdem miniszterelnöke helyeselte CDU-s társának kijelentését; kijelentette, hogy azonnal kell cselekedni, mivel rengeteg családnak nincs jelenleg hol laknia.
Az embereket nem hagyhatjuk magukra az újjáépítés során sem, biztonságra van szükségük és bizalomra. Minél előbb dűlőre jut a Bundestag és a Bundesrat, annál jobb lesz az embereknek
– jelentette ki.
Határozott vezetőre várva
A július végén e német tartományban élő emberek határozott vezetői fellépésre vágynak, valakire, akit Merkel kancellár teljes hatáskörrel felruházva küldene Berlinből. Aki koordinálná a térségben uralkodó zűrzavart, és hozzáértőként kivenné a részét az érintett települések gyors és hatékony újjáépítéséből – írja keddi véleménycikkében a német Focus Online.
Merkel asszony, küldjön végre igazi építőmestereket!
– mondják az ahrweileri árvízkárosultak. Malu Dreyer azonban csak egy nyugdíjas államtitkárt küldött a térségbe. A politikus elképzelése szerint a reaktivált közszolga lenne a károsultak „szeme, füle és erős válla a helyszínen”. Ez azonban túl kevés – írja a Focus szerzője. Az Ahr folyó árterében a német katasztrófavédelmi igazgatóság, az ADD egyik tisztje vezeti a válságstábot. Létezik egy kifejezetten természeti katasztrófákra specializálódott polgári védelmi egység is (BABZ) a közeli Bad Neuenahr városában, de nem vonták be az újjáépítésbe. A helyiek arra panaszkodnak, hogy az állami szervek nem élnek a magánszférából felajánlott segítséggel, és még a válságstáb hierarchiáját is titokban tartják a civilek előtt.
Minden szigorúan titkos
Ha megkérdezzük a polgári védelem vagy a tűzoltóság embereit az Ahr mentén, milyen struktúrát követ a katasztrófavédelem, csak mosolyognak, és azt tanácsolják, forduljunk a Bad Neuenahr-i irányítóközponthoz. Ők talán tudják. Ott az ADD válságstábjához irányítják az embert, a szövetségiekhez, akik a várostól öt kilométernyire, az erdőben rejtőznek. Az erdőben azonban a THW egyik alkalmazottja kedvesen elküldi az embert. Minden szigorúan titkos – és a legtöbben valószínűleg alig vagy egyáltalán nem értenek a válságkezeléshez, amint azt a valóságban nap mint nap megmutatkozik
– írja a Focus Online.
Forrás: hirado.hu; Fotó: MTI/EPA/Sascha Steinbach
Facebook
Twitter
YouTube
RSS