Ami a tengerentúlon történt a minap, az messze túlmutat a középkori könyvégetéseken, a boszorkányüldözésen, az eretnekek máglyán való elégetésén. Ahogy a pandémonok bombák nélkül vívják ellenünk a világháborút, úgy a digitális világ láthatatlan urainak sem kell már fizikális erőszakhoz folyamodnia, hogy bárkit örökre eltöröljenek a Föld színéről. Nincs szükség inkvizítorokra, mert a Facebook, a Google, a Youtube, a Twitter és társai elvégzik helyettük a piszkos munkát, és még csak vér se tapad e globális technológiai óriások tulajdonosainak kezéhez.
K. T. ZELENAY írása
Azt már régóta tudtuk, hogy Kisökörnek lenni rossz, mert egyetlen gombnyomással örökre eltűnhetünk a világhálóról. Elég egy rossz poszt, rémes mém, már jelentenek is fel, megyünk a liberális agydarálóba. Ám 2021 vízkeresztje Jupiternek is selyemzsinórt kínált, vastag hurokkal a nyakára kötve… Január hatodika talán majd úgy kap egy külön fejezetet a történelemkönyvekben (már ha lesz ilyen és szabadon olvasható is marad a jövőben), hogy a „Capitolium ostroma”. Pedig valójában az, hogy balgatag antifás, magát neosámánnak gondoló, tornacipős, fast fashion rongyokba burkolózók közé keveredve néhány félkegyelmű Trump-hívő is megrohamozta az amerikai törvényhozás épületét, mellékszál a selyemzsinór mellett.
Ha már vízkereszt, akkor betlehemi csillag. Hiszen 2020. december 21. előtt utoljára akkor állt ennyire közel egymáshoz a két legnagyobb bolygó, a nevét Zeuszról kapó Jupiter és a fiáról elnevezett Szaturnusz, amikor úgy 800 esztendeje Assisiben egy Ferenc nevű szerzetes arra kérte grecciói barátját, ugyan már, egy barlangban rendezze be Isten fiának jászolját. Még pásztorokat, színészeket is hívott hozzá. A betlehemezés azóta népszokássá vált, hogy megelevenítse előttünk a kereszténység legszentebb pillanatát, Krisztus születésének napját. Amit kétezer esztendeje is a betlehemi csillag ragyogása jelzett a háromkirályoknak… Könnyen lehet, hogy 2020-ban pedig az Antikrisztus eljövetelét jövendölte volna meg? Vízkereszt pedig ugyebár Jézus Krisztus megjelenésének, megnyilvánulásának a szent napja. Amit jól megszentségtelenítettek az Úr 2021. esztendejének első havának hatodik napján…
Elsőre napkeleti bölcs legyen a talpán, aki el tudja dönteni, ki most az ördög, kinek képén gyúlt a betlehemi csillag fénye a Capitolium árnyékában vízkereszt alkonyán. Trump, aki állítólag harcba hívta híveit? Mert állítólag ezért tiltotta le a Twitter, a Facebook és az összes többi közösségi média felület. Miközben tőle mi csak valami ilyesmit olvashattunk: „nem kell az erőszak, menjetek haza békével, éljen a rend és a törvény”, amíg el nem törölték az utolsó digitális lábnyomát is. Vagy inkább a globális közösségi média dölyfös urai, akik tényleg mintha megmutatták volna az igazi arcukat?!
Államfőknek, félisteneknek képzelik magukat
Évek óta próbálgatták oroszlánkörmeiket. Hol van már az a történelmi pillanat, amikor a Facebook atyja csupán azért hozott létre egy digitális „évfolyamnaplót”, hogy a szemközti lánykollégium lakóit legalább virtuálisan „megbökhesse”. Ha már ugye ehhez nincs mersze, meg megfelelő szerve a valóságban… Lett helyette milliónyi szervere… A Youtube atyja se gondolta, hogy a világ talán legnagyobb illegális audiovizuális „képtárát” lopatja össze milliónyi kistolvajával alig másfél évtizeddel azután, hogy ráunt a VHS-kazetták „drótpostázására”. Hiszen a szomszédban lakó haverjával kifüggesztettek egy kötelet – egymás ablakaira erősítve annak két végét –, ezen keresztül utaztatták az aznapra szánt szalagos mozit. Helyébe megtervezte az internetes videómegosztót, első videóként magát és egy állatkerti elefántot megörökítve, feltöltve az örökkévalóságnak.
Vajon, ha a kihalt civilizációnk nyomaira bukkan majd a posztapokaliptikus emberiség, úgy néz erre a pár másodpercre, mint mi a barlangrajzokra, amiken az épp két lábra állt elődeink az ég felé meredő, inkább másnapos, tikkadt szöcskékre hajazó pálcikaemberekként ábrázolták istenségeiket?
Ha egyelőre még talán nem is gondolják magukat istennek a techóriások fejei, de államfőknek már annál inkább. A Facebook a világ legnagyobb országa, kétmilliárdnyi népességével túltesz Indián, Kínán, bármilyen kontinensen. Úgy is viselkedik, mert saját törvénye, boltrendszere, kommunikációs hálózata, sőt, már valutája is van. Gumiból szőtt virtuális pergamenekre, billentyűcsapásoktól elillanó tintával írva szabályrendszerét.
Brunót megégették, Trumpot „csak” kitörölték
Hogy pontosan mely passzust, melyik posztjával szegte meg Trump, amiért a technokrata inkvizíció a bitek máglyájára küldte digitális avatarját, a mai napig nem tudjuk. De jobban üldözik, mint egykoron Galileit és körét. Brunónak se állítottak nagyobb tüzet Róma egyik legszebb terén, kereken 1600-ban. Pedig hozzájuk képest Trump nem messiás akart lenni, nem hirdetett új világképet, nem volt az ateizmus mártírja. Sőt, pont, hogy a régi törvényeket kérte számon. A nemzetéért, a világ békéjéért küzdött négyéves elnöksége során.
Hitt abban, hogy Amerika ismét nagy lesz, anélkül is, hogy tovább játszaná a világ csendőre szerepét. Nem vezetett háborút, sőt, elődei téves döntéseit is megpróbálta helyrehozni. Szó szerint békét teremteni törekedett; nemcsak a világi dolgokban, még az egyházak terén is nagy kézfogások összehozója lett. E pacifista, kétségkívül kicsit persze nárcisztikus pacákot törölte el a techdiktatúra 2021 vízkeresztjén. Márpedig, aki nincs fent a Facebookon, a Twitteren, a Youtube-on vagy az Instán, az megszűnik közszereplőnek lenni. Puszta létezése is megkérdőjeleződik.
Legyen valóban szabad a véleményalkotás
Zuckerberg és társai régóta szajkózták: nincs helye a politikának a közösségi médiában. Ha mindet kitette volna, se értenék vele egyet. Ám valahogy mindig a nemzeti, jobboldali kisökrök maradtak ki a társasjáték egy-egy köréből. A csillámpónik meg állandóan hatost dobva egyre nagyobb teret nyertek. A politikai korrektség is már avítt gondolat. Jupiter lezúzásával egyértelműen kinyilvánították hovatartozásukat. Kérdem én, mi lenne jobb fóruma a politikának, mint az a köztér, ahol a legtöbb ember fordul meg? Ráadásul térben, időben teljesen szabadon. Szabadon? Mi is a közösségi média? Sokáig azt hittük, egy független platform, ahol bármikor „összefuthatunk” a sok ezer kilométerre lévő ismerősünkkel, ahol kinyílik előttünk a világ. Olyan közösségek, csoportok tagjaivá válhatunk, mint mondjuk egykoron Galilei…
Nem véletlen, hogy még maguk is elismerték: nem ördögtől való gondolat közművekké nyilvánítani őket. Ha pedig az így van, akkor, ahogy az ókorban a fórumok, legyen már itt is szabad a szó. Álljon bárki a hordóra, majd a nép lelöki onnan, ha hülyeségeket szónokol. Ha vét a törvények ellen, eljönnek érte annak valós őrei. De nem, a digitális tér ura, az ég királyának is gondolja magát.
Rá, platformjára a római jog nem vonatkozik, hozott ő helyette saját szabályokat. Így hát bíráskodhat, ítélkezhet, végrehajthat, a passzusokat ehhez a láthatatlan törvénytárából idézve. Nekünk pedig tűrnünk kell. Küzdenünk az utolsó szóért, bár már annak joga is másé kezd lenni.
Gondolatrendőrség és hétköznapi fasisztázás
Tűrnünk kell? Megvárjuk, míg minket is eltörölnek a tényellenőrök? A Gondolatőrség már létezik. Magyarul beszélő, de globálisan gondolkodó elitisták szűrik gondolatainkat a techdiktátorok megbízásából. A vélemény már rég nem szabad, a liberalizmus foglyul ejtette. Ami az „ő igazságuk”, az maga a szentírás, minden más Skarlát-betű.
Bélyegként tapad ránk a magát fősodornak hitt belvárosi „éttermiség” lesújtó értékítélete. Fasiszták, nácik, homofóbok, kirekesztők vagyunk csupán azért, mert nálunk a család anyából, apából és gyerekeikből, azaz fiúkból és lányokból áll. Nincs csillámpóni, kis herceg, szakállas anyu, havibajos papa. De még az ereszen illegális partiból menekülő homoszexuális is megszűnik vállalhatónak lenni, mint közszereplő. Élünk az ítélkezés jogával, az általunk ismert törvények rendjét kívánva.
Mielőtt mindenki digitális öngyilkosságot fontolgatva törölné magát a közösségi médiából, inkább legyen előbb lázadó, forradalmár. Nemzetőrként álljon át a haza(i) oldal(á)ra. Küzdjön azért, hogy újra legyen a magyar közösségnek is digitális hálója. Nem feltétlen a most megjelent sámándobos, mert az kisdobos a nagy kék „F”-hez képest. Egy olyan, ami már volt, ahol milliók találtak egymásra, hamarabb, mint ahogy Marknak bökdösni támadt volna kedve.
Építse fel a jobboldal a saját, szabad fórumát
Bökjük meg a barátaink oldalát, ébredjünk, keressük, teremtsük meg a szabad gondolat új fórumát. A jó hír, hogy a digitális univerzum végtelen és tényleg még szabad, bár ebben ugyan kétségkívül hatalmas teret foglalt el a nagy kékség. Mély a sötétség, de ott a lámpás a kezünkben. A techdiktátorok ellen nem kell fóliacsákóval védekeznünk! Reméljük, hamarosan fegyvert, új eszközt kaphatunk a kezünkbe. De mi ne veszítsük el az ellenzékünket se, jöjjenek, lakjanak ők is velünk. Ám lakoljanak, ha itt is erőszakra buzdítanának, olyan Kossuth téri szánkópartikat szerveznének, aminek végső célja az Országház megrohamozása, felgyújtása. Ha a velük nem egy véleményen lévőket börtönnel, lámpavassal fenyegetik, az új platformon ezt már ne tehessék büntetlenül. A törvény minden digitális polgárára érvényes legyen. Csakúgy, mint az analóg világban, feleljünk tetteinkért egyformán a törvény színe előtt.
Hírmondónak persze ott is maradjunk, ahonnan Trumpnak mennie kellett, Fegyőr viszont maradhatott… Mert csak így lehet sok száz és ezer ismerősünket a legfontosabb pillanatokban meggyőzni: keljünk útra, foglaljunk újra hont, csak ezúttal már a világhálón! Pláne, ha egyszer mi is számkivetettek leszünk a techdiktatúrában…
Vezető kép: MTI/EPA/Peter Dasilva
Facebook
Twitter
YouTube
RSS