A sakk-matt kifejezés eredete a perzsa Shāh Māt szófordulat, amelynek jelentése “a királyt lerohanták/legyőzték”. Nem véletlen talán, hogy a sakk mai formája éppen Iránon keresztül jött el Európába, napjainkban pedig – alkalmazkodva a kor követelményeihez – élőben játsszák azokon a geopolitikai táblákon, amelyeket jelenleg a közel-keleti országok földjén terítettek ki.
Hogy mennyire nevezhetjük proxyháborúknak napjaink konfliktusait, az attól függ, hogy kit kérdezünk. Van, aki szerint az egész orosz/kínai/iráni propaganda, és az USA bizony ilyesmit soha nem tenne, másik viszont ránéznek a térképekre, arra, hogy kik a harcoló felek, hogy ezeket a feleket kik támogatják, majd kérnek egy kávét és kedvesen mosolyognak. A geopolitikai sakk azonban annyiban távolodik a “proxy” kifejezéstől, hogy a felek kezdik a saját bábuikat használni, igaz, a táblát nem a saját területük jelenti.
Megnyitás: gyalog O.-7
Ha Ukrajnával most nem számolunk és az amerikai–iráni szembenállásra koncentrálunk, akkor kijelenthető, hogy a sakkjátszma október hetedikén, az Izrael ellen indított terrortámadással kezdődött. Az Irán által támogatott milíciák lerohanták Izraelt; hogy a későbbi teheráni öngyilkos merénylet az USA válasza lett volna, azt nem állíthatjuk, hiszen felhívni arra a figyelmet, hogy a támadást magára vállaló Iszlám Államot a CIA hozta volna létre a szíriai kormány megdöntésére, gonosz rágalom. Akkor is, ha ezt a CIA is kimondja, ők is orosz propagandisták.
A következő lépésben a húszikat tolták előre: a jemeni lázadók lecsaptak minden hajóra, amely izraeli zászló alatt szelte a vizeket, és néhány olyanra is, ami nem. Válaszul az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság légicsapásokkal felelt, és több milliót érő bombákat szórtak a jemeni hegyekre. Ettől persze a kalózkodás nem ért véget, de legalább léptek egyet a táblán ők is.
Futár lép: Pakisztán
Irán ezután tekert egyet a geopolitikai masnin, és a következő csapást Pakisztán területén hajtották végre, ahol amerikai katonai bázisokat lőttek ki. Pakisztán válaszul visszalőtt Iránra. Elsőre talán furcsának tűnhet, hogy a két muzulmán ország egymásra támad, azonban Irán célpontjai a nyugati katonai bázisok, és van még egy apróság, ami nagyban befolyásolja a helyzetet: a pakisztáni–indiai szembenállás.
A BRICS egy meglehetősen törékeny szövetség, amelyben a “gyenge” láncszem India, hiszen komoly területi konfliktusaik vannak Kínával. De kit gyűlölnek az indiaiak még Pekingnél is jobban? Nos, Pakisztánt. Az USA pedig egy elképesztően nyakatekert művelettel úgy akarta biztosítani India hűségét, hogy katonai szövetséget épített ki legnagyobb ellenfelével. Okos döntés, biztosan jól átgondolták. Az tehát, hogy Irán pakisztáni célpontokat lőtt, egyszerre támadás Amerika ellen és üzenet a BRICS-nek: Pakisztán nincs velünk, és Indiát támogatjuk.
Irán tehát egyrészt közelebb került szövetségeseihez, az indiai közvéleményt egy kicsit megint távolabb taszította a nyugati szövetségesektől, és még a muzulmán világ felé is tett egy gesztust, hiszen pár éve minden arab örül annak, ha amerikaiakat lőnek, mindegy, hogy hol. Érdekesség, hogy amikor Irakban elhelyezkedő amerikai bázisokat is tűz alá vettek, Bagdad nem kezdett válaszcsapásokba, hanem felszólította az amerikaiakat, hogy menjenek inkább haza. Enyhén szólva is furcsa.
Huszár üt: légicsapások Szíriában
Washington szombaton jelentette be, hogy sikeresek voltak az Egyesült Államok pénteki légicsapásai Irak és Szíria területén. A támadást a legutóbbi iráni bombázásra adott válasznak is nevezhetjük, amelyben több amerikai katona is életét vesztette. Szíria egyébként is egy geopolitikai katlan, ahol mindenki harcol mindenkivel, Amerika által támogatott iszlamisták és kurdok a törökök által támogatott iszlamistákkal, Irán és Oroszország által támogatott kormányerők a felkelőkkel, és valószínűleg minden piaci kofa a szomszédjával.
A Közel-Kelet sakktáblájának azonban ez is csupán az egyik mezője, ahol most az USA-erők éppen a Forradalmi Gárda bázisait találták telibe. Szombat van, a cikk írásának pillanatában délelőtt, arrafelé délután, de naplemente előtt még egy-két lépés belefér a felektől akár a mai nap is. A játszma még nem ért véget, a Shāh még nem māt, és az USA még fel sem készült a novemberi “vezércselre”, amikor bárki is szerzi meg az elnöki bársonyszéket, kapkodnia kell a fejét, mert a sakk mellett szimultán kell góznia Tajvannál, és dámáznia Ukrajnában.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS