Ahogy az előző cikkünkben megígértük, most külön is foglalkozunk a Simicska-Nyerges agrárbirodalommal, amely 2014-ben 5,949 milliárd forintnyi agrártámogatáshoz jutott. A mintegy hatmilliárdot a Mezort Rt. és a Ceglédi Mérnők Zrt. alá tartozó cégek kapták, amely összeg 750 millió forinttal több mint 2013-ban volt. A közel 6 milliárdból a területalapú támogatásuk 1,71 milliárd forintot tett ki, ami 110 millió forinttal haladja meg a 2013. évit (vélhetően a nagyobb hektáronkénti támogatási összegnek köszönhetően). A fennmaradó 640 milliós plusz az agrár-környezetgazdálkodási támogatás-növekedésből jött össze (úgy, hogy közben az állattartó telepek korszerűsítésére kapott támogatások 830 millió forinttal csökkentek 2013-hoz képest).
Ha Simicskáékról van szó, akkor érdekes adat, hogy a nagyvállalkozó érdekeltségébe tartozó Mezort Zrt. agrárcégei aranykoronánként 580 forintos éves bérleti díjat fizetnek azokért az állami földekért, amelyeket a nemzeti földalapkezelő szervezettől (NFA) bérelnek. Ez azt jelenti, hogy a Mezort-társaságok jóval kevesebbet fizetnek az 1500-2000 forintos, vagy e feletti aranykoronánkénti piaci bérleti díjaknál. A Mezort-csoport három nagy agrárcége összesen 18 ezer hektár állami földet művelhet 2051-ig, amelyek közül az állami földértékesítési programban eddig 14,4 ezret hirdetett meg nyilvános árverésekre az NFA.
A mindössze 580 forintos éves aranykoronánkénti díjat a Lajta-Hanság Zrt., Sárvári Mezőgazdasági Zrt. és Szombathelyi Tangazdaság Zrt. fizeti. Az összeg abból az interjúból derült ki, amelyet Purgai Ferenc, a vállalatokat összefogó Mezort Zrt. vezérigazgatója adott a Magyar Nemzetnek. A három agrárvállalat – a rét, legelő művelési ágba tartozó területekkel együtt – több mint 18 ezer hektárnyi állami földet bérel, amelyeket a 2001-es privatizációkor kaptak 50 éves használatba, így a bérleti idő 2051-ben jár le.
Az 580 forintos aranykoronánkénti díj azt jelenti, hogy a Mezort-cégek az állami földekért jóval kevesebbet fizetnek a piaci díjaknál, amelyek aranykoronánként 1500-2000 forint közötti, illetve e felett összeget tesznek ki. A Mezort-csoport – derül ki az interjúból – 20-21 aranykoronás állami földeket bérel, így e területeket évi 11,6-12,18 ezer forintos hektáronkénti díjért használhatja. 1500-2000 forintos díjjal számolva viszont a díj hektáronként 30-40 ezer forint lenne, vagyis piaci alapon legalább háromszor többet tenne ki.
Pikáns, hogy a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó agrárcégek állami földterületeit az elsők között hirdette meg nyilvános árverésekre a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet. Purgai Ferenc szerint a 18 ezer hektárnyi bérelt földből eddig 14,4 ezer hektárt írtak ki, amely 80 százalékos aránynak felel meg. A licitek november 16-tól kezdődtek.
Simicska Lajos nem is hagyta szó nélkül, hogy a kormány dobra veri az érdekeltségei által használt termőterületeket, a nagyvállalkozó háza tájáról ugyanis kiszivárgott, hogy Simicska pert akar akasztani az állam nyakába, ha nem függesztik fel a földárveréseket. Sőt, a hírek szerint Simicska akár 65 milliárd forintnyi elmaradt haszon miatt is pereskedhet.
Elképzelhetetlen, hogy Simicska Lajos kártérítést kapjon az államtól, pert nyerjen az állami termőföldek értékesítése miatt – válaszolta a PestiSrácok.hu-nak Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter. A tárcavezetőt az egyik Kormányinfón szembesítettük a Simicska Lajos háza tájáról érkező információkkal, a lehetséges perrel.
“Ismerem Simicska Lajos ügyvédjének fenyegető leveleit, mert megkaptuk azokat, de még ez sem tántorít el minket attól, hogy a gazdákat földhöz juttassuk, hogy folytassuk a Földet a gazdáknak programot és hogy elérjük, Magyarországon 80 százalékos legyen a kis- és közepes, családi gazdálkodók aránya a földműves társadalmon belül, és 20 százalékra szoruljon vissza a nagyok aránya. Simicska Lajosnak nem tetszik a program és nem tetszenek a földárverések, de kizárt, hogy pénzt, kártérítést nyerjen a magyar államtól” – szögezte le kérdésünkre Lázár János.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS