Magyarország ma a világ legbiztonságosabb országa, köszönhetően az itthon és határainkon, valamint a missziókban szolgáló katonáinknak. Ennek a biztonságnak garanciája, egyben hazánk fennmaradásának a záloga egy professzionális, hagyományait tisztelő, bajtársiak, hazáját szerető és ütőképes haderő létrehozása – mondta szokásos honvédelmi évértékelő és feladatszabó munkaértekezleten Simicskó István honvédelmi miniszter. A tárcavezető, valamint Benkő Tibor vezérezredes, a Magyar Honvédség vezérkari főnöke az esemény alkalmából tartott sajtótájékoztatón is beszélt a haderő fejlesztés jelenlegi állásáról és tervekről, melynek eredményeként tíz éven belül a térség legmeghatározóbb haderejévé válhat a magyar hadsereg.
A mai világviszonyok mellett, Európában a biztonság a legnagyobb érték. Magyarország pedig biztonságos ország, a világ egyik legbiztonságosabb országa, amely garantálja az emberek, a családok biztonságát – mondta Simicskó István. -De hogy leejt garantálni ezt a biztonságot? Kell hozzá egy erős állam, egy szó szellemiségű, fejlett haderő, amelynek vannak szövetségesei és barátai, valamint amelyik hatékonyan együtt tud működni más rendvédelmi szervekkel – folytatta.
De ez még kevés. Szükség van az állampolgárok felelősségérzetére, hazaszeretetére és törődésére. Szükség van arra, hogy a haza védelme pártpolitika felett álljon és minden ember érezze, hogy ez nemzeti ügy – jelentette ki a honvédelmi miniszter.
Újraindult hazafias nevelés és a középiskolai katonai oktatás
Megjegyezte, hogy nagyon fontos a gyermekeket, a fiatalokat egészséges nemzettudatra neveljük. Ez is a célja a Magyar Honvédség nyitása a társadalom felé. Míg a szocialista kormányok bezárták a katonai középiskolákat, addig ez a kormány lefektette a hazafias nevelés alapjait. A már évek óta sikeresen működő debreceni katonai szakközépiskola és kollégium mellé újabb ilyen iskola nyitását tervezik Hódmezővásárhelyen. Már 55 iskolában működik a Kadét Program, a tavaly januárban életre hívott Honvédelmi Sportszövetség pedig a sporton keresztül szólítja meg, éri el a fiatalokat. Az eredmények már jól láthatók. Míg 2015-ben csökkenő tendenciát mutatott a hivatásos és szerződéses katonai állomány száma, vagyis többen szereltek le, mint ahányban beléptek a Honvédség kötelékébe, addig 2017-ben már 1000 fős létszámnövekedés volt tapasztalható – erről már Benkő Tibor vezérezredes beszélt.
Folyamatban a rendszerváltás utáni legnagyobb haderőfejlesztés
Folyamatban van az elmúlt 25 év legnagyobb, legátfogóbb haderő fejlesztési programja, a Zrínyi 2026 elnevezésű program, mely a katonáknak megbecsülést, méltó anyagi juttatást, a kornak megfelelő egyéni felszerelést és fegyverzetet biztosít. E mellett lehetővé teszi a honvédség eszközparkjának megújítását, az elavult technikák felújítását illetve cseréjét, laktanya felújításokat illetve a hazai hadiipar felélesztését.
Az elmúlt negyed évszázad elvetést haderőreformjai után a valós képességfejlesztés időszaka következik. A Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program célja, hogy a tízéves időszak végén a térség egyik legmeghatározóbb haderejévé váljon a Magyar Honvédség: jól képzett megbecsült, elismert katonákkal és tartalék erővel, a kor színvonalának megfelelő haditechnikai eszközökkel felszerelve – hangzott el a értékelő, feladatösszegző tájékoztatón.
A kormány döntése értelmében 2024-ig a honvédelmi kiadások mértéke elérni az ország GDP-jének 2 százalékát. A honvédség költségvetésének 20 százalékát pedig eszközfejlesztésre költik. A Zrínyi 2026 Program és a fejlesztések középpontjában a katona áll. A fejlesztési beruházási területek a következők:
- bérfejlesztés, egyéni felszerelés, ruházat és fegyverzet fejlesztése
- haditechnikai eszközpark fejlesztése
- 10 milliárdot meghaladó laktanya rekonstrukció
- kibervédelmi szervezet létrehozása
- hadiipar fejlesztése
- honvédelmi nevelés támogatása, elősegítése
A vezérkari főnök kifejtette, hogy a program legfontosabb eleme az életpályaprogrammal meg is kezdődött, ez pedig az illetményemelés. Januártól újabb 5 százalékkal emelkedett a katonák fizetése, ami 2015-től összesen mintegy 50 százalékos emelést jelent. A Honvéd Egészségpénztár csődje után Simicskó István honvédelmi miniszter indítványára a kormány 13.000 katonát kártalanított 1,2 milliárd forint értékben. A Magyar Honvédség utánpótlása szempontjából kiemelt a tartalékos bázis kiépítése és a katonai nevelés újraélesztése. A cél az, hogy 2026-ra a katonai állomány elérje a 30.000 főt, az önkéntes tartalékos állományé pedig a 20.000-et.
Helikopterfejújítások, radar-, légvédelmi rakéta beszerzések is indulnak
Megkezdődött a haditechnikai park modernizációja. A kiöregedett AN-26 szállító repülőgépek kiváltására beszereztek két darab Airbus A-319-et. Megkezdődött a forgószárnyasok nagyjavítása, felújítása, ami a Mi-17 szállító és a Mi-24 harci helikopterekre terjed ki. Újraindult a pilótaképzés, akik oktatására új, Zlin típusú oktató gépeket szereztek be. Képességfejlesztés szempontjából fontos lépés volt, hogy dandár szintre emelték a különleges műveleti képességet. A továbbiakban kiemelt feladat a merevszárnyú szállító képesség, a helikopter flotta, továbbá a tüzér- és a páncéltörő képesség fejlesztése, korszerűsítése. A tervezett beszerzések között szerepel korszerű radarok, légvédelmi rakétaegységek vásárlása is. A hibrid hadviselés elleni fellépéshez pedig úgynevezett kibervédelmi szervezetet hoznak létre.
Laktanya fejújítási program és hadiipar fejlesztés
Több mint tízmillió forintból újulnak meg a laktanyák, hogy korszerű élet- és munkakörülményeket teremtsenek a katonának. Mivel stabil háttérbázis nélkül elképzelhetetlen egy korszerű haderő működtetése, feltámasztják a magyar hadiipart. Kezdetként az Ikarusztól már rendeltek 100 darab modern, hazai fejlesztésű katonai moduláris buszt, amelyek nem csak csapatszállításra alkalmasak, hanem mobil hadikórházzá, sebesült ellátó ponttá alakíthatók. A hadiiparfejlesztés részeként további stratégiai megállapodást kötöttek hazai vállalatokkal.
Magyar katonák a világ- és Európa biztonságáért
Benkő Tibor vezérezredes emlékeztetett, hogy 2017-ben rendkívül összetett, sokrétű feladatokban bizonyítottak a magyar katonák, itthon és külföldön egyaránt. 2015 óta védik a rendőrökkel közösen a déli határt, e mellett tavaly 4 kontinens 14 országában összesen 1500 katonánk teljesített missziós szolgálatot. 5 magyar tábornok lát el jelenleg is parancsnoki, vezetői feladatokat NATO kötelékben, többek között a KFOR-ban, EUFOR-ban, a Pentagon Kibernetikai Parancsnokságán. Ezen kívül az elmúlt egy évben 23 nemzetközi gyakorlaton is helytálltak katonáink. Munkájukat, szolgálatukat nemzetközi szinten elismerik – jelentette ki a vezérkari főnök.
Címlapfotó: MTI/Bodnár Boglárka
Facebook
Twitter
YouTube
RSS