Petrás János, a zenekar énekes–szövegírója, és Bäck Zoltán gitáros már régi vendégek a köreinkben. Petrás a PestiSrácokon osztotta ki a Gyurcsánnyal szövetkező Jobbikot, itt méltatta a koronavírus-járványban hősként helytálló ápolókat és szintén a PS-en követelte, hogy fosszák meg magyar állampolgárságuktól a hazát eláruló momentumosokat, míg Bäck a Halhatatlanok napja című megemlékezésünkön szólalt fel korábban, az ’56-os hősök bátorságát hangoztatva. Vésey Kovács László és Ambrózy Áron most a csapat körül kialakult „k*rva nagy szubkultúráról”, a készülő lemezükről, az ún. nemzeti rockról és a környező államokban támadt nehézségeikről beszélgetett a két zenésszel, de persze a politikai kitekintés is belefért a programba.
Félidőként tekint a húszéves jubileumára a Kárpátia zenekar, úgyhogy még legalább ennyit terveznek – árulta el Petrás János a műsor elején, és a hamarosan megjelenő albumukról is elárult részleteket. Húsz sorlemez, négy válogatáslemez és egy angol nyelvű lemez fémjelzi a csapat eddigi pályafutását, na meg mindenekelőtt az 1400-nál több koncert.
„Nekünk nem közönségünk van, hanem közösségünk”
– fogalmazta meg a frontember az őket övező hangulatot.
A nagy településektől a kis falvakig rengeteg helyen megfordult már a Kárpátia az elmúlt két évtizedben, és természetesen különös jelentőségük van a gúnyhatáron túli fellépéseiknek, ám kiderült a beszélgetésből, hogy a trianoni határok rendesen beszűkítik az együttes mozgásterét. Nagyon régóta ki vannak tiltva Szerbiából, és Petrás János lassan egy évtizede szerepel az ukrán nacionalisták halállistáján, így oda se mehetnek fellépni. Emellett évekig ki volt tiltva a csapat Romániából, és ez hiába járt le, utána is mindenféle sunyi eszközzel elszabotálja a román államhatalom a Kárpátia-koncert megszervezésére tett kísérleteket. Mindez arról tanúskodik, hogy számukra nem olyan légiesültek az EU-n belüli magyar országhatárok, mint ahogy azt a csatlakozásunkkor és azóta is sokan hangoztatták.
„Ezt utálják bennünk legjobban az ellenfeleink, sőt magában a magyarban azt utálják, hogy mindennek ellenére mi akkor is tudunk röhögni, sőt jó vicceink vannak”
– ezt már a készülő lemezükre, illetve az azon helyet kapó vidám dalokra rátérve mondta Petrás János.
Az asztal mellett az ún. nemzeti rock meghatározása is szóba került, ami akkor sem dehonesztáló a zenekar számára, ha baloldali közlések ilyen szándékkal emlegetik így nemcsak a Kárpátiát és a többi, hasonló szövegvilágú zenekart, hanem például az Ismerős Arcokat, sőt újabban már a P. Mobilt és az Eddát is.
„Ez gyorskereső a libbancsoknak, hogy rockzene, de ha mögötte a »nemzeti«, akkor teker, teker…”
– árazta be a széles körben elterjedt fogalom komolyságát Bäck Zoltán.
Ha kíváncsi rá, igazat írt-e a haladó sajtó 2013-ban Petrás János Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésre jelöléséről, és érdekli, hogy a Kárpátia közreműködésével miként kiáltották ki majdnem Erdély függetlenségét és Magyarországhoz csatlakozását, akkor nézze meg a teljes beszélgetést!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS