Szlovénoknak és magyaroknak közösen kell megőrizni a kultúrát és nyelvet, egymásra kell támaszkodni, és ebben nagyon nagy erőt ad a közös hit és a kereszténység – mondta Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára csütörtökön, a muravidéki Lendván.
Az államtitkár Muraszombatban Peter Stumpf katolikus püspökkel, Leon Novak evangélikus püspökkel, valamint a helyi református lelkésszel és lelkészasszonnyal is találkozott. Az MTI-nek telefonon nyilatkozva kiemelte:
fontos a felekezetek összefogása, hiszen olyan kihívásokkal kell szembenéznünk, amelyek részben a migráció következményei, és a muszlim nyomulást mutatják, részben pedig a nyugat-európai ideológiáknak a kereszténységgel szemben megfogalmazott gondolatai, amelyekkel fel kell vennünk a harcot.
Hozzátette:
meg kell őriznünk ezt a térséget annak, amilyen volt, kereszténynek, és abban a kultúrkörben, amely sok-sok népet foglal magába, de összességében mégis egységben és békességben él.
Az államtitkár több kisebb településre is ellátogatott a Muravidéken: Belatincra, Bántornyára és Dobronakra, ahol olyan jelentős műemlékeket és templomokat látogattak meg, ahol a Szent László-kultuszt nemcsak a magyarok, hanem a helyi szlovének is őrzik. Közülük kiemelte a bántornyai minorita templomban található XIV. századi Szent László-freskót, amely a Kárpát-medence egyik legjelentősebb és a leginkább épen maradt freskói közé tartozik, ami miatt fontos kulturális és egyháztörténeti szerepe is van.
A látogatás egyik fontos állomása volt még a lendvai Alexandriai Szent Katalin-plébániatemplom, amelynek felújításához első körben 72 millió forinttal járult hozzá a magyar kormány
– mondta Soltész Miklós. Jelezte: a tavaly márciusi és decemberi horvátországi földrengések ebben az épületben is kárt tettek, megrongálódott a templom tornya. A támogatás ezért helyreállítási célokat is szolgál majd.
Az államtitkár találkozott Horváth Ferenc magyar kisebbségi parlamenti képviselővel, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség Tanácsának elnökével is, a tárgyalásokon pedig mindvégig részt vett Kissné Köles Erika szlovén nemzetiségi szószóló. Szavai szerint a szlovéniai Muravidéken és a magyarországi Rábavidéken élő nemzetiségeknek nagy lehetőségük van abban, hogy a két országnak a kapcsolatrendszerében kulcsfontosságú szerepet játszanak.
Mindkét ország kormánya az utóbbi években nagyon nagy hangsúlyt fektetett a kisebbségek támogatására
– mondta, hozzátéve, hogy Budapest az elmúlt tíz évben megnégyszerezte a szlovéniai magyarok kulturális-, oktatási-, egyházi- és médiaintézeteinek támogatását.
Forrás: MTI; Kiemelt kép: MTI/Filep István
Facebook
Twitter
YouTube
RSS