Úgy tűnik, a Közép-európai Egyetemnek (CEU) a Soros György által finanszírozott civil hálózat ékköveként az az érdeke, hogy minél tovább fenntartsa az Orbán-kormány elleni politikai hisztériát, és annak visszhangjai Brüsszelig, Washingtonig is elhallatszanak – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója. Törcsi Péter kiemelte: a külföldi egyetemek működési feltételeit teljesen logikusan szigorítaná a kormány, miután az itt működő 28-ból 27 szabálytalanságokat követett el. Ám érdekes módon csak egyetlen egy, a Soros-féle CEU kelt politikai hisztériát, pedig a kormány jelezte, nyitott a tárgyalásokra. Tehát, ha Soros intézménye is nyitott lenne a megállapodásra és a jogszabályok betartására, akkor nem is lenne ügy – ám a szakértő szerint úgy tűnik, ez nem áll érdekükben.
A CEU-ügynek van egy jogi és egy politikai vetülete – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Törcsi Péter, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója. A jogi része egyértelműbb: a felsőoktatási törvény rögzíti azokat a feltételeket, amelyeket a hazánkban működő, de külföldi érdekeltségű egyetemeknek maradéktalanul be kell tartaniuk. Ilyen például, hogy legyen tanrendjük, akkreditálva legyenek a tantárgyak. A szabályok betartását az Oktatási Hivatal ötévente felülvizsgálja, ám a legutóbbinál kiderült, hogy a 28-ból 27 külföldi egyetem kisebb-nagyobb jogszabálysértést követett el, közülük három-négy pedig annyira súlyosat, hogy a hivatal föl is függesztette a működésüket. Mindössze egyetlen egyetem tartotta be maradéktalanul a törvényi előírásokat – hangsúlyozta Törcsi Péter, hozzátéve: ez is egy amerikai hátterű intézmény, miként a CEU. Ebből is látszik: nem arról van szó, mint amit a balliberális média sugallni próbál, hogy itt kifejezetten a CEU és az egyesült államokbeli egyetemek ellen készül egy törvénymódosító javaslat, hanem arról, hogy mivel az elsöprő többség nem tartja be a szabályokat, ezért az oktatási kormányzat – logikusan – szigorítani próbál.
A cél világos: ki kell szűrni azokat a kamuegyetemeket, kamuszakokat, amelyek sem hazai, sem külföldi feltételrendszernek nem tesznek eleget, és csak azok működhessenek, amelyek valódi képzést nyújtanak, azokban az országokban is léteznek, ahonnan az akkreditációjukat kérték, és piacképes diplomát nyújtsanak. A szigorítás tehát tiszta helyzetet teremthet, és aki meg akar felelni az új szabályoknak, az a jövőben is zavartalanul működhet tovább. A CEU esetében a kifogások között volt, hogy több mint tíz képzése nem felel meg a hatályos szabályoknak, ráadásul hosszú évek óta nem szolgáltatott adatot a működéséről a felsőoktatási regiszterbe. Törcsi Péter jelezte: ezek adminisztratív hiányosságok, ám a jogszabályi előírásokat mindenkinek be kell tartania.
Politikai aktor
A joginál sokkal érdekesebb az ügy politikai vetülete. A törvénymódosító javaslat benyújtása után a 28-ból csupán egyetlen egyetem csinált politikai cirkuszt: a CEU. Ebből is látszik, hogy a másik 27 külföldi hátterű egyetem valóban oktatási intézmény,
a CEU viszont politikai aktor, a Soros György által finanszírozott civil hálózat ékköve. A CEU-nak az a küldetése, hogy politikai szerepet vállaljon, olyan tantárgyakat – a science-fiction kategóriájába tartozó gendertan – oktasson, amelyek egy jól körülhatárolt, politikailag korrekt ideológia keretrendszerébe illeszkednek. Ezek a képzések a ’68-as gondolatvilág talaján állnak.
Az egyetemi autonómiába Törcsi Péter szerint beletartozik, hogy egy intézmény tüntetést, flashmobot szervezzen, politikai véleményt nyilvánítson, ám a két napja tartó politikai hisztéria, amelyhez a CEU-val egyívású balliberális sajtó nagyon jól asszisztál, már más kategóriába tartozik. Ebből már az látszik: az ő érdekük, hogy ebből politikai ügy legyen, és ne csak Magyarországon, hanem nemzetközi színtéren is – mutatott rá Törcsi Péter. Az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója úgy fogalmazott:
A Soros által támogatott civil háló, amin a CEU az egyik ékkő, abban érdekelt, hogy az olyan, hagyományos értékrendet magukénak valló politikai szereplők, mint amilyen adott esetben a magyar kormány is, sikertelen legyen. S amikor van egy olyan ügy, amibe bele lehet kapaszkodni – ilyen az oktatási törvény módosítása is –, akkor minél nagyobb politikai hisztériát kell kelteni, ami Brüsszelig, de még inkább Washingtonig elhallatszik.
Hisztériakeltés
Törcsi Péter fölidézte Palkovics László oktatási államtitkár szerdai nyilatkozatát, amely szerint a kormány nyitott az egyeztetésre a CEU-val és a többi egyetemmel is. Egy fontos kérdés van most: születik-e államközi megállapodás Magyarország és az Egyesült Államok vagy New York állam között. Mivel a magyar kormányzat erre nyitott, ezért könnyen megoldódhatna ez a helyzet, az egyetemnek pedig csak teljesítenie kellene a feltételeket.
Ám a CEU részéről egyelőre nem látni a nyitottságot, a megoldáskeresést, a tárgyalási szándékot, csak a politikai hisztériakeltést. Úgy tűnik, minél tovább el akarják húzni a cirkuszt, hogy kritizálhassák tovább az Orbán-kormányt, nem feltétlenül jogosan
– mutatott rá a kutatási igazgató. Arra a kérdésünkre, a hisztéria mögött nem az a félelem áll-e, hogy a George Sorost ki nem állható Donald Trump vezette Egyesült Államok nem köt majd államközi szerződést Magyarországgal, Törcsi Péter azt válaszolta: Trump kétségtelenül olyan hagyományos értékeket vall, amelyeket Soros és hálózata tagad, ezért ezen a téren lehet egy politikai vitára számítani az Egyesült Államokban, nem biztos, hogy az elnök beleáll az akkreditációba Soros érdekében.
Törcsi Péter kiemelte: az Európai Unióban az oktatáspolitika tagállami hatáskörbe tartozik, tehát normális kereteken belül nemcsak megengedett, hanem adott esetben szükséges is a szigorítás. Arra a kérdésünkre, hogy az Európai Bizottság jogszabályszerűen vizsgálhatja-e a Magyarország hatáskörébe tartozó oktatási szabályok szigorítását, a kutatási igazgató azt felelte: alapvetően nem, és Navracsics Tibor oktatásért felelős uniós biztos is azt mondta, hogy túl sok mindent nem tud tenni Brüsszel, véleménye lehet róla, de komoly politikai ráhatása nem. De ismerjük a bizottság eljárásrendjét: mindig tudnak találni olyan alapelvi sérelmet, amely alapján egy eljárást megindíthatnak – tette hozzá Törcsi Péter.
Vezető képünkön George Soros a budapesti CEU-n 2009-ben; fotó: AP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS