Pesti Srácok

Papp László, aki Lúdas Matyiként háromszor verte el a német bajnokot

Papp László, aki Lúdas Matyiként háromszor verte el a német bajnokot
Budapest, 1963. október 20. Papp László (közismert nevén Papp Laci, beceneve Görbe), háromszoros olimpiai és kétszeres Európa-bajnok ökölvívó feleségével Papp Lászlónéval (Kovács Erzsébet) külföldi sportszaklapot olvas Istenhegyi, Óra utcai házuk teraszán. MTI Fotó: Petrovits László

Ha valakinek az életét és a karrierjét megtépázta a kommunizmus, az a háromszoros olimpiai bajnok Papp László volt. Korábbi cikkünkben írtunk arról, hogyan alázták meg Kutas Istvánék a világtörténelem egyik legjobb bokszolóját. Úgy intézve, hogy veretlenül, a profi világbajnoki cím kapujában visszavonuljon, úgy, mintha ez az ő döntése lett volna. Bár világklasszisunkat profiként „elgáncsolták” azért a németeknek megmutatta, hogy miről szól a Lúdas Matyi. Perutek János írása.

PERUTEK JÁNOS

Papp Lászlóról sok legenda kering. Imádták őt Japánban is, ahol a küzdősportolóknak különös tisztelet jár. Ezt meg is kapta. Annyira jól sikerült az ottani látogatása, hogy három hét helyet négy hétig élvezhette a szigetország vendégszeretetét, amit a gulyáskommunizmusban sem volt könnyű elérni. Igaz addigra a politikai vezetés már próbálta a „kegyeletét leróni” az olimpiai hős előtt. Ezért ilyen helyzetekben nem gördítettek akadályt. A Görbe becenévre hallgató bunyós igazi népmesei figura, akinek a hármas szám végigkísérte életét. Háromszoros olimpiai bajnok, ráadásul mindmáig három ilyen sportoló él/élt a földön. A két kubai nehézsúlyú ász (Teófilo Stevenson és Félix Savón) mellett csak Papp Lacinak sikerült ez a világon.

Papp 1956-ban Melbourne-ben nyerte harmadik olimpiai aranyát, az ausztrál város nem is volt messze az amerikai határtól. Az Egyesült Államok mellett Nyugat-Európában is tombolt a profiboksz-láz. Papp Lacinak pedig tengernyi kérője akadt. A politikai vezetés némi fejtőrést követően nagy nehezen engedte hivatásosként küzdeni a magyar sportolót. Az első profi meccsre Kölnben kerül sor. Laci bácsi első ellenfele a nyugatnémet városban a helyiek tapasztalt harcosa, Alois Brand volt, aki több mint nyolcvan meccsen volt túl! Az ütközet végeredménye: sima pontozásos magyar győzelem négy menetben. De nem is ez az érdekes, hanem a város, ugyanis itt született az ekkor már szintén rutinos harcos Peter Müller, akinek egész életét beárnyékolta Papp László. A kölni Müllerről azt kell tudni, hogy félelmetes kinézetű bokszoló volt, az akkori NSZK-ban nagyon népszerű sportolónak számított, és ebben a súlyban az Európa-bajnoki címre áhítozott. Nem volt szerencséje a németnek, mert Papp László is.

PestiSracok facebook image
Papp László Európa-bajnok ökölvívót megpuszilja kisfia, ifj. Papp László. MTI Fotó: Petrovits László

Kevesen vannak tisztában Laci bácsi profi rekordjával, ezért ismerkedjünk meg vele: 29 mérkőzésből 27-et nyert meg, kettő döntetlen színesítette a mérlegét. A győzelmeiből tizenöt volt a kiütéses siker. Hétszer bokszolhatott a profi ökölvívás világában nagyon rangos EBU Európa-bajnoki övért, mindegyik címmeccsét megnyerte.

No, de térjünk vissza Müllerre. A német bokszoló kiszemelte magának a magyar olimpiai bajnokot. Jól tudta, hogyha megveri Papp Lacit, újra küzdhet Amerikában, de ezúttal a világbajnoki címért. Müller menedzsmentje és családja (apósa szeretett belekotyogni a bokszolói karrierjébe) nem bízta a véletlenre és könnyedén Kölnbe csábította a szinte titokban harcoló magyart, akinek utazó közönsége az ismert helyzet miatt nem volt. 1961. szeptember 10-én azonban a német álom szertefoszlott és jött az első kiütéses Papp-győzelem Müller ellen. A németnek ekkorra már 116(!) győztes meccse volt, de legendánk ellen csak a nyolcadik felvonásig bírta. Az eredményt nem tudta feldolgozni. Ahogy letelt a kiütéses vereség miatti egy hónapos kényszerpihenő, lekötött egy újabb meccset Papp ellen. Nagyon bátor tett volt! Azonban Papp Lacit ez nemigen érdekelte. Ausztriában, a bécsi Stadthalléban a negyedik menetben 1961. október 13-án másodszorra is kiütötte. Ezek a meccsek még nem voltak Európa-bajnoki címmérkőzések, és Müllernek mivel nem sikerült skalpot szereznie egy időre búcsút is kellett venni az Eb-övtől és az esetleges amerikai meccsektől. Cserébe Papp Laci nem sokat várt.

Legyőzhetetlennek bizonyult a magyar bokszoló, ezért inkább likvidálták a kommunisták

A magyar bokszoló 1962 májusában, szintén Bécsben felülhetett a kontinens trónjára. Müller pedig pozitív értelemben, nem bírt magával. Ráadásul a szigorú após is nagyon szerette volna, ha revansot vesz a magyar bokszolón. A vereségek után zsinórban megnyert nyolc meccset, amiből kettő a profi német bajnoki címért ment. Érdekes módon így egy harmadik találkozót is kiharcolt Papp Laci ellen. „Görbe” pedig a szokásos mosollyal és kacsintással azt mondta: „Állok elébe, megmutatom milyen a magyar Lúdas Matyi!” 1963 márciusában Dortmund városa adott otthont az Európa-bajnoki ütközetnek. Sokáig azonban nem tartott. A negyedik menetben Papp ismét felmosta a padlót Müllerrel.

A képen: Papp László, dán ellenfele Chris Christensen fényképével / MTI Fotó/OSZT

A profi ökölvívásban az EBU-öv birtokosa automatikusan felkerül a WBC világranglista top 15-be. De amikor jött a lehetőség a világbajnoki mérkőzésre, a kommunista vezetés „hirtelen” mégsem érezte jó ötletnek, hogy Laci bácsi küzdjön, így be kellett érnie azzal, hogy a németeknek megmutatta a magyarok egyik kedvenc történetének főbb motívumait. Nyilván ez kevés vigasz. Papp László likvidálása a profi mezőnyből elfogadhatatlan tény, sőt, egy mocskos rendszer örök bűne. Apróbb öröm, hogy még az életében kitüntette a WBC egy világbajnoki övvel, és nem hivatalos világbajnoknak nyilvánította. A magyarok szívében addig is és azóta is az marad, örökre!

Korábbi írásaink Papp Lászlóról:

A legyőzhetetlen Papp László, akit csak Kutasék tudtak kiütni – Egy aljas, megnyerhetetlen meccs története (1.)

Amikor a háborús bűnös Biszku Béla leterítette a legendát – Papp László megtörésének története (2. rész)

Fotók: MTI, Fortepan.hu

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.