Pesti Srácok

Különleges férfi kézilabda-világbajnokság következik – A magyar válogatottól elvárás a középdöntőbe jutás

Különleges férfi kézilabda-világbajnokság következik – A magyar válogatottól elvárás a középdöntőbe jutás

Ma kezdődik és január 31-ig tart a férfi kézilabda-világbajnokság, amelynek – a sportág történetében másodszor – Egyiptom ad otthont. Amint az felvezetőnkből is kiderül, minden korábbinál különlegesebb vb előtt állunk. Ami örömteli, hogy válogatottunk ezúttal is ott van a legjobbak mezőnyében, ami kevésbé, az az, hogy a koronavírus árnyékában sajnos nemcsak szakmai, de egészségügyi okok miatt is nagyon kell majd szurkolnunk legjobbjainknak...

Az idei világbajnokság az első olyan seregszemle lesz, amelyen a korábbi 24 helyett immáron 32 csapat indulhat. Erről a 2015-ben, Szocsiban rendezett IHF-kongresszuson döntöttek a nemzetközi szövetség tagjai, mint ahogyan arról is, hogy az egyébként szintén rendezésre pályázó Magyarországgal szemben az észak-afrikai ország lesz a torna házigazdája.

Az előzmények

A magyar válogatott a tavaly januári Európa-bajnokságon egyenes ágon nem jutott ugyan ki az egyiptomi világbajnokságra, ám jogot szerzett arra, hogy részt vegyen a tavaszi kvalifikációs tornán. Ez a torna a koronavírus-járvány miatt elmaradt, így azt, hogy Európából mely csapatok vehetnek részt a világbajnokságon, az Eb-n elért helyezések döntötték el. A magyar válogatott Eb-9. helyezése elegendőnek bizonyult a vb-részvételre.

PestiSracok facebook image

A világbajnoki csoportok sorsolását tavaly szeptember elején, Gízában ejtették meg. Számunkra kedvezően alakult csoportbeosztás, ugyanis Magyarország a világbajnokság A-csoportjába került, Németország, a Zöld-foki-szigetek, valamint Uruguay társaságában.

Lehetetlen esélyeket latolgatni

A magyar válogatottat is a soraiban tudó világbajnoki A-csoport összetételének ismeretében ki kell jelenteni, hogy csapatunknak mindenképpen tovább kell jutnia a középdöntőbe. A kérdés csak az, hogy ezt a csoport hányadik helyén teszi meg, s ezáltal hány pontot visz magával a vb középszakaszába, ahol a B-csoportból érkező igen erős riválisokkal kell majd megmérkőznie.

Bánhidi Bence megalkuvás nélküli küzdeni tudására ezúttal is nagy szükség lesz<br /> Fotó: MTI/EPA/TT Hírügynökség/Andreas Hillergren
Bánhidi Bence megalkuvás nélküli küzdeni tudására ezúttal is nagy szükség lesz. Fotó: MTI/EPA/TT Hírügynökség/Andreas Hillergren

Csehország visszalépett, csoportellenfelünk lehet, hogy ugyanígy kényszerül tenni

Sok a bizonytalanság. Brazília válogatottja például legkorábban csak szerdán tud Egyiptomba érkezni, pedig eredetileg ezt anuár 8-ra tervezték, Csehország pedig hivatalosan is bejelentette visszalépését a válogatottjukat elért fertőzések miatt, a bő keretük 21 játékosából ugyanis 17 pozitívat tesztelt. Észak-Macedónia – mint első számú tartalék – indul majd a csehek helyén. Minket ennél is jobban érint, hogy a Zöld-foki-szigetek csapatában több koronavírusos játékost és stábtagot is találtak, így a csapat egyelőre karanténban van Portugáliában, és még az sem biztos, hogy vállalni tudják a vb-szereplést.

Emellett több világklasszis játékos is hiányozni fog a világbajnokságról. Egészen bizonyosan nem lép majd pályára Nikola Karabatic (Franciaország), Igor Karacic és Marko Alilovic (Horvátország), Patrick Wiencek és Steffen Weinhold (Németország), valamint Aron Palmarsson (Izland). Van, aki sérült, de néhány olyan játékos is akad, aki a koronavírus miatti félelme miatt maga mondta le a tornán való szereplést.

Sok tehát a kérdőjel annak kapcsán, hogy milyen világbajnokság is lesz ez a mostani?

Ami biztos, hogy a csoportunkban szereplő Németországból a jelenlegi ismereteink szerint nyolc ember hiányzik majd, így erősen foghíjas német válogatott lesz mieink ellenfele. Ez növelheti a mieink esélyeit a csoport megnyerésére, de ehhez az is kell, hogy a koronavírus miatt már sajnos kieső Ligetvári Patrikon kívül ne legyen több kényszerű kimaradónk.

Öröm, hogy a legutóbbi Eb-ről sérülés miatt lemaradó Lékai Máté ezúttal csapatunk rendelkezésére áll, miként kiutazott Egyiptomba Mikler Roland, Balogh Zsolt, Bánhidi Bence, Bóka Bendegúz és Bodó Richárd is. Vezetésükkel a sok tehetséges fiatalt is soraiban tudó magyar válogatott akár a világbajnokság meglepetés-csapata is lehet.

Mikler Roland bravúrjai sokat érnek majd Egyiptomban is. <br /> Fotó: MTI - Illyés Tibor
Mikler Roland bravúrjai sokat érnek majd Egyiptomban is. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Felborulhat a papírforma

A decemberben lezajlott női Európa-bajnokságon már láthattuk, hogy a papírforma jelentősen felborulhat a vírus miatt. Ennek ellenére nagy meglepetés lenne, ha nem a Spanyolország, Franciaország, Dánia, Horvátország négyesből kerülne ki a világbajnokság végső győztese.

Ami biztos: minden idők egyik legkülönlegesebb világbajnoksága előtt állunk, egy olyan torna előtt, ahol nem csupán a pályán nyújtott szereplés miatt izgulhatunk majd válogatottunkért, de amiatt is, hogy egészségben hazatérjenek a világbajnokság helyszínéről.

*****

A magyar válogatott világbajnoki programja:

Január 15. (péntek) 20.30: Magyarország–Zöld-foki-szigetek (ha az afrikai ország vállalni tudja a szereplést)

Január 17. (vasárnap) 20.30: Magyarország–Uruguay

Január 19. (kedd) 20.30: Magyarország–Németország

A csoport végeredményéről sorrendben a következők döntenek: szerzett pontszám; egymás elleni pontok; egymás elleni gólkülönbség; egymás elleni szerzett gólok; összesített gólkülönbség. A csoportokból az első három helyezett továbbjut a középdöntőbe. Amennyiben a magyar válogatott bejut a január 21-én kezdődő középdöntőbe, akkor ott a B-csoport első három helyezettje ellen mérkőzik a minél jobb szereplésért. A B-csoport mezőnyét Spanyolország, Tunézia, Brazília és Lengyelország alkotja.

*****

A magyar válogatott világbajnoki kerete:

Borbély Ádám (Veszprémi KKFT), Mikler Roland (Mol-Pick Szeged), Székely Márton (Telekom Veszprém) – kapusok. Hornyák Péter (Grundfos Tatabánya), Rodríguez Álvarez Pedro (Balatonfüredi KSE) – jobbszélsők. Ancsin Gábor (Grundfos Tatabánya), Balogh Zsolt (Grundfos Tatabánya), Máthé Dominik (Elverum – Norvégia) – jobbátlövők. Győri Mátyás (Grundfos Tatabánya), Hanusz Egon (Csurgói KK), Lékai Máté (Telekom Veszprém), Nagy Bence (Ferencváros) – irányítók. Bánhidi Bence (Mol-Pick Szeged), Rosta Miklós (Mol-Pick Szeged), Sipos Adrián (Grundfos Tatabánya), Topic Petar (Balatonfüredi KSE) – beállók. Bodó Richárd (Mol-Pick Szeged), Szita Zoltán (Wisla Plock – Lengyelország) – balátlövők. Bóka Bendegúz (Balatonfüredi KSE), Sunajko Stefan (Grundfos Tatabánya) – balszélsők.

A stáb tagjai: Gulyás István (szövetségi kapitány), Chema Rodríguez (edző), Porobic Haris (kapusedző), Nagy László (csapatvezető).

Vezető kép: a magyar férfi kézilabda-válogatott. Fotó: MTI/Vasvári Tamás

Ajánljuk még

Mr. Trianon, a brit gazember aknamunkáját tétlenül nézte a korabeli magyar elit – Raffay Ernő, Balogh Zsuzsa, Vajda Miklós és sokan mások a búcsú-Polbeatben

‎Polbeat 2023 július 1.
Mr. Trianon - Scotus Viator, a magyarok legnagyobb ellensége címmel jelentetett meg könyvet Raffay Ernő történész. Erről a kötetről, Magyarország Trianon előtti lejáratásának és bomlasztásának ma is érvényes tanulságairól, a nemzetellenes belső ellenség aknamunkájáról beszélgettünk a szerzővel, illetve meghívott vendégeinkkel Vajda Miklóssal, a Paláver hallgatói klub doyenjével, Balogh Zsuzsa üzletasszonnyal, civil nemzeti közösségépítővel, Gyulai Györggyel, a Napról-napra Trianon című kötet alkotójával, Jeney János térképésszel, a nagy trianoni térképhamisítás tudományos leleplezőjével és törzsközönségünk "vezérkérdezőjével", Lukács Lászlóval. A rendhagyó, reméljük csak átmenetileg búcsú-Polbeatet Huth Gergely és Stefka István vezette.

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.