A parlamentben is téma volt annak a két bangladesi migránsnak az ügye, akiknek – a George Soros által finanszírozott Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje segítségével – fejenként 5,8 millió forintnyi kártérítést ítélt meg a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB), amiért a röszkei tranzitzónában kellett maradniuk kérelmük elbírálásáig. A fideszes Kósa Lajos szerint megdöbbentő politikai döntést hozott Strasbourg, a KDNP-s Vejkey Imre pedig úgy vélte: a strasbourgi bíróság belegyalogolt Magyarország szuverenitásába, és „itt az idő, hogy elgondolkodjunk magának az emberi jogi egyezménynek való alávetés felbontásáról vagy legalább arról, hogy az egyezmény bizonyos pontjait felfüggesszük”.
Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője napirend előtti felszólalásában megdöbbentőnek, szégyennek nevezte a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága múlt heti ítéletét, amely két bangladesi migráns ügyében elmarasztalta hazánkat, és fejenként 5,8 millió forintnyi kártérítés fizetésére kötelezte Magyarországot, amiért 2015 őszén a magyar állam a röszkei tranzitzónában „fogva tartotta” őket, visszaküldésük pedig azzal a kockázattal járt, hogy embertelen bánásmódnak lesznek kitéve görögországi befogadóközpontokban. A kormánypárti politikus szerint a strasbourgi döntés „minden létező jogelvet figyelmen kívül hagy”, és az európai jog halálához fog vezetni. Ez a döntés nem jogi, hanem politikai – jelentette ki Kósa Lajos. Úgy fogalmazott:
odamentek a Soros által finanszírozott szervezetek ügynökei – két olyan bangladesi fiatalember védelmében, akikről azóta nem tudjuk, hol vannak –, hogy a magyar állammal pereskedjenek. Az az ítélet, amely szerint a migránsok Görögországba visszakerülése fenyegetést jelent számukra, csak akkor fogadható el, ha kezdeményezik a görögök kizárását az EU-ból és a NATO-ból.
Dömötör Csaba államtitkár válaszában úgy fogalmazott:
van egy unió, amely nem védi meg a határait, sőt kvótákkal osztaná szét a bevándorlókat. Vannak a bevándorlók, akik kijátsszák az uniós szabályozást. És vannak a magukat jogvédőnek nevező csoportok, amelyek törvénysértésre bátorítják a bevándorlókat, feljelentik Magyarországot és még keresnek is ezen az egészen. Tényleg megáll az ész. És hogy ki állja ennek a terhét? Természetesen az állampolgárok, a magyar családok.
Az államtitkár szintén őrültnek minősítette az ítéletet. Dömötör Csaba megemlítette, hogy a jórészt külföldről, például egy Soros-hálózathoz tartozó alapítvány által támogatott Magyar Helsinki Bizottság képviselte a bangladesieket, és a védők milliós összeget kaptak perköltségként. Az ítélet mögött tehát valójában egy külföldről pénzelt aktivistacsoport van, amely a Soros-hálózat tagja – fogalmazott.
A KDNP is kikelt a döntés ellen
Vejkey Imre (KDNP) a bangladesiek ügyében úgy fogalmazott: „Bennünket meszeltek el, akik betartjuk a jogszabályokat”. Majd úgy értékelt: a döntés „tűrhetetlen túlterjeszkedése” a strasbourgi bíróságnak, amely belegyalogolt Magyarország szuverenitásába, az ítélet mögött pedig az „Európai Egyesült Államok” terve húzódik meg. Mint fogalmazott:
Itt az idő, hogy elgondolkodjunk magának az emberi jogi egyezménynek való alávetés felbontásáról vagy legalább arról, hogy az egyezmény bizonyos pontjait felfüggesszük.
Völner Pál, az igazságügyi tárca államtitkára azt felelte: Magyarország jogszerűen járt el a bangladesiek ügyében, az ítélet ellen a kormány fellebbez. Strasbourg a tényeket és a jogi környezetet figyelmen kívül hagyva döntött – mondta.
Forrás: MTI. Vezető képünkön Semjén Zsolt és Kósa Lajos látható; Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS