“Akasszátok fel a királyokat”, “semmit rólunk, nélkülünk”, “szabad ország, szabad oktatás” – ilyen jelszavakat skandált a fővárosi Deák térről az Országház épülete felé menetelő néhány ezres tömeg, amely a Független Diákparlament nevű tömörülés felhívására jött össze középiskolásokból, tanáraikból és az őket támogató politikai aktivistákból. A tüntetők csupán a Kossuth tér közepét tudták megtölteni, annak ellenére, hogy Vona Gábortól Kunhalmi Ágnesig szinte a teljes ellenzék beszállt a középiskolások “bulimenetébe”.
A transzparenseken többek között az “Orbán nem európai, de Vona sem”, a “Kifelé a papokkal az iskolákból!” és a “Balog Zoltán mondjon le!” szövegek olvashatóak, de feltűnt a Soros-csapathoz tartozó Hálózat a tanszabadságért nevű szervezet táblája is. A tüntetés pontos célja nem ismert, állítólag azért hívták utcára a középiskolásokat, mert Balog Zoltán nem válaszolt a 12 pontos követelésükre, habár a PestiSrácok.hu is megírta, hogy ez nem igaz, a miniszter levélben válaszolt a fiataloknak.
A tüntetők között nem csupán diákok, idősebbek is felvonultak, illetve az elmaradhatatlan Ligetvédők és a devizahitelesek is felütötték a fejüket, mondván, vagy együtt buktatják meg az Orbánt, vagy sehogy. A Kossuth térre érkezve a szellős “gigatömeg” a színpad köré gyűlt, és hallgatták az újdonságokkal érdemben nem szolgáló felszólalók buzdító beszédeit, amik leginkább azt sérelmezték, miért nem képes őket komolyan venni a kormány. A FDP porondmestere egyébiránt beszédeivel és lelkesedésével inkább hasonlított egy kirekesztett figyelemhiányos iskolásra, aki bár nem dohányzott, a tanórák közti szünetekben mégis kisurrant az osztály krémjével, hogy a háttérből hallgathassa, miről beszélgetnek a “menő cigisek”. Persze mindig kiemelik, fontos, hogy ne vigyék bele a politikát az oktatásba, ennek ellenére március 12-ére vitaestet szerveztek Vona Gábor, Szél Bernadett és Karácsony Gergely képviseletével az oktatási rendszerről. Kasszandraként megjósolták, valószínűleg a kormány erre a tüntetésre sem fog az általuk elvárt módon és tartalommal reagálni, így a következő tüntetésük időpontját is bejelentették március 15-ére, az Operaháznál. A PestiSrácok.hu stábja hamarosan videóriporttal jelentkezik a demonstrációról.
A Soros-féle hálózathoz köthető szervezők januárban eredetileg olyan tiltakozáshullámot ígértek, “hogy Magyarország beleremeg“, később pedig felháborodtak Ambrózy Áron kollégánk egy tévényilatkozatán, majd a PestiSrácok.hu videóriportján, amiben azt próbáltuk megtudni, miért is vannak az utcán. Tiltakozásképpen a Klubrádión és a Hír TV-n keresztül ultimátumot intéztek szerkesztőségünknek, majd a Revolution 56 Sörözőben küldöttségük átnyújtott kollégáinknak egy Lukács György és egy Stefan Zweig-kötetet, a találkozóról készült videónk itt nézhető meg.
A tüntetők 12+1 pontos követelése:
1. Neveljenek az iskolában elméleti és gyakorlati módon is kritikus gondolkodásra és felelős állampolgárságra!
2. Rögzítsék a diákok kötelező óraszámának maximumát heti 30 órában a középiskolában, 25 órában az általános iskolában!
3. Ne legyen kötelező a szakmai érettségi! Tegyék lehetővé az előrehozott érettségit minden tantárgyból! A törvényeknek megfelelően a továbbiakban minden érettségivel kapcsolatos változtatást felmenő rendszerben vezessenek be!
4. Állítsák vissza a korlátozás nélküli, szabad tankönyv-választást!
5. Rendelkezzenek vétójoggal a diákönkormányzatok a diákokat érintő kérdésekben, választhassák meg szabadon a diákönkormányzatot segítő tanárt!
6. Ne korlátozzák az oktatási intézmények a diákok és tanárok szólásszabadságát! Ne fenyegessék őket sem formálisan, sem informálisan!
7. Semmilyen formában ne növeljék a tanév hosszát!
8. Töröljék el a nulladik órákat, ne kezdődjön a tanítás reggel 8 óránál korábban!
9. Ne lehessen az oktatásból kirekeszteni a 18 éven aluli diákokat!
10. Támogassák a diákok tudományos sikereit és versenyeredményeit! Jutalmazzák ezeket többletponttal és magasabb ösztöndíjjal!
11. Hozzanak létre minden intézményben névtelen tanárértékelő rendszert, az eredményeket tegyék hozzáférhetővé.
12. Állítsák vissza a felsőoktatási keretszámokat legalább a 2011-es szintre a továbbtanulási esélyegyenlőség érdekében! Ne kössék nyelvvizsgához az egyetemi felvételit!
(+1. Tegyék elérhetővé minden diák számára a világnézetileg semleges oktatást!)
És Balog Zoltán januári válasza:
Tisztelt K. Kamilla!
Meghívójukat mai rendezvényükre megkaptam. Természetesnek tartom, hogy demonstrációval is kinyilváníthassák véleményüket, még ha nem is tartom ezt a formát alkalmasnak a szükséges párbeszédre.
Örülök, ha úgy látják, a célunk közös: hogy minden magyar fiatal versenyképes tudást kapjon. Ez fontos kiindulási alap, hiszen ha a célokban egyetértés van, akkor az oda vezető útról lehet – és szükséges – érdemi szakmai párbeszédet folytatni. Ennek fontos része, hogy a pedagógusok, a szülők és a diákok is részt vegyenek a köznevelés átalakításában.
A Kormány épp a folyamatos párbeszéd érdekében működtet olyan fórumokat, amelyek arra hivatottak, hogy a diákok véleménye a döntéshozatal része legyen: nem egészen egy éve ülésezett a legitim, demokratikus diákválasztások alapján felálló Országos Diákparlament, amely 50 pontot fogalmazott meg, és amely 50 pontról folyamatosak a megbeszélések az Országos Diákparlament által erre felhatalmazott Országos Diáktanáccsal. Az Országos Diáktanács megválasztott képviselőit bevontuk az oktatási rendszer reformjába. Az Országos Diáktanács az egyik ülésén meg is hallgatta akkori vezetőjüket, aki elmondta javaslatait. A szervezet erre, úgy tudom, nyitott a jövőben is.
Felhívom a figyelmét arra is, hogy a Kormány köznevelési ügyekben javaslattevő testülete, a 2016-ban alakult, majd 2017 novemberében újjáalakult Köznevelés-stratégiai Kerekasztal folyamatosan napirenden tartja az oktatás tartalmi szabályozásának lépéseit, a diákokat érintő kedvező változásokat. 80 pontos javaslatcsomagjukat eddig is figyelemmel kísérte a testület, azokból az évek folyamán több javaslat is megvalósult, amiről korábban Palkovics László oktatásért felelős államtitkár levélben már tájékoztatta Önöket.
A kerekasztal e heti ülésén újabb, a diákok életét segítő intézkedésekről, az ingyenes nyelvvizsgáról, a diákhitelek rendszerében bevezetett kedvező változásokról tárgyalt.
Bízom benne, hogy a jövőben Önök is megtalálják az utat azokhoz a választott testületekhez, melyek a diákság és a köznevelés többi szereplőjének felhatalmazásával egy jobb, versenyképesebb, Magyarországot erősebbé tévő köznevelésért dolgoznak.
Budapest, 2018. január 19.
Üdvözlettel:
Balog Zoltán
miniszter
No gallery template found!
PS-összefoglaló, fotók: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS