Kiengedték az előzetes letartóztatásból a Tanyi fivéreket, akiket a rendőrség Lakatos Csaba hajtó ellen tizenkilenc évvel ezelőtt elkövetett emberölés kísérletével gyanúsít – értesült a PestiSrácok.hu. A végzést a bíróság szerdán hozta meg, így Tanyiék pénteken elhagyhatták a börtönt és házi őrizetbe kerültek. A bíróság annak ellenére hozta meg döntését, hogy végzésében – a gyanúsítottak tagadásával szemben – maga is elismeri, a megalapozott gyanú nem gyengült, ráadásul “mindhárom gyanúsított vonatkozásában megalapozottan feltehető, hogy szabadlábra kerülésük esetén szabadságvesztéssel büntetendő újabb bűncselekményt követnének el.”
SZENVEDI ZOLTÁN – PestiSrácok.hu
A Budai Központi Kerületi Bíróság szerdai végzésével kiengedte az előzetes letartóztatásból az éjszakai életben ismert verőlegényt, Tanyi Györgyöt, valamint testvéreit, Józsefet és Jánost, egyben elrendelte a házi őrizetét – tudta meg a PestiSrácok.hu. A végzés egyelőre nem jogerős, ugyanis az ügyészség fellebbezést nyújtott be, ettől függetlenül a Tanyi-fivéreket ma kiengedték a börtönből. A Nemzeti Nyomozó Iroda Tanyiékat azzal gyanúsítja, hogy 1996 november 13-án, a budapesti, Kerepesi úti ügetőn, két további társukkal, B. Lászlóval és V. Györggyel együtt lelőtték Lakatos Csaba hajtót. A gyanú szerint Tanyi György húzta meg a ravaszt, a többiek a menekülést, valamint a cselekményt biztosították. A fogathajtót három lövedék terítette le, amely közül az egyik olyan életveszélyes sebet ejtett rajta, hogy ha nem érkezik időben a mentő, Lakatos meghalt volna. Az életét a gyors orvosi beavatkozás mentette meg. Az elkövetőket akkoriban nem tudták elfogni, csak a helyszín közelében várakozó Tanyi Józsefet és Jánost, akik testvérük, és B. László elszállításáról kellett volna gondoskodniuk. A lövöldözés helyszínére siető rendőrök kapcsolták le a két gyanús alakot. Kocsijukban találtak olyan lőszereket, amilyennel Lakatost meglőtték, de egyéb bizonyíték nem állt a rendőrség rendelkezésére, ezért a nyomozást nyolc hónap múltán, 1997 júliusában megszüntették.
Alátámasztott gyanú
A lassan három éve, a Nemzeti Nyomozó Irodán belül megalakult Portik-nyomozó csoport tavaly újra elővette az ügyet, ugyanis a bűncselekményben részt vevő B. Lászlót és V. Györgyöt sikerült olyan beismerő vallomásra bírni, amely egyúttal terhelő adatokat is tartalmazott a vélt további elkövetőkre, azaz a gyanú szerint a ravaszt meghúzó Tanyi Györgyre és a neki segítséget nyújtó testvéreire. A bíróság végzésében le is írja, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda igen kiterjedt és alapos nyomozást végzett az ügyben, hiszen “A megalapozott gyanút a rendőri jelentések, helyszíni szemle jegyzőkönyv, vallomások, híváslista adatok, orvosi dokumentáció, szakvélemény támasztják alá a gyanúsítottak tagadásával szemben.”
Fenyegették a tanút?
A bűnügyi krónikákban, azon belül is jórészt Portik Tamás köreiben egyébként sűrűn feltűnő B. László vallomásában megemlítette, hogy eddig azért nem tett terhelő vallomást Tanyiékra, mert az megfenyegette, ennek ellenére a bíróság végzésében azt írta: “(…) arra sem merült fel konkrét adat, B. László vallomásán kívül, hogy a gyanúsítottak a rájuk valló B. Lászlót megfenyegették volna, vagy arra készülnének.” A végzés úgy folytatódik, hogy “A gyanúsítottak 9 hónapja állnak a legszigorúbb kényszerintézkedés hatálya alatt. Ezen idő alatt a bizonyítékok befolyásolástól mentes beszerzése megtörténhetett.” Azonban a dokumentum korábbi oldalain meg azt írja a bíró, hogy ugyan a nyomozás a befejezéséhez közeledik, de “a tényállás teljes körű tisztázása érdekében további nyomozati cselekmények – tanú-és folytatólagos gyanúsítotti kihallgatások – majd iratismertetés elvégzése szükséges.”
Veretes bűnlajstrom
Végzésben a bíróság részletesen foglalkozik a gyanúsítottak vaskos bűnlajstromával, amelyből kiolvasható az ügyészség félelme a bűnismétlés veszélyétől, valamint a terhelő tanúk megfélemlítésétől. Tanyi György már 1988-ban büntetve volt, ezen kívül pedig még számos alkalommal és különféle erőszakos és gazdasági jellegű bűncselekmények miatt állít bíróság előtt. Legutóbb például azért kapott első fokon 3 év 8 hónap börtönbüntetést, mert berúgva, szétkokainozva, az egyik fővárosi szórakozóhelyen összeverekedett az éjszakai életben is ismert Pálocska János vállalkozóval, majd riasztó pisztolyával a személyzetre támadt. Egy másik alkalommal pedig az autójával összekoccanó, mankóval járó rokkant férfit fenyegette halálra. Mindezeken kívül pedig a rendőrség még a Romkert nevű szórakozóhely felgyújtásának megrendelésével gyanúsítja. A 2007-ben történt tűzben egy biztonsági őr meghalt. Több alkalommal írtunk arról is, hogy éveken át Tanyi és csapata védte a rendőrök megvesztegetésével vádolt Vizoviczki László belvárosi szórakozóhelyeit, miután korábbi megbízóit, az Energol- Conti Car csapatát az olajszőkítések miatt letartóztatták. Testvérei sem éppen galamb lelkükről híresültek el. A másodrendű gyanúsított. T. József például négy éve szabadult 11 éves börtönbüntetéséből, amit emberölésért kapott. De volt már büntetve droghasználatért, fegyverhasználatért, János testvérüknek pedig szintén a droggal gyűlt meg a baja legtöbbször.
Mivel az ilyen vaskos előélettel rendelkező nehézfiúk szabadítását nehéz megindokolni, ilyen esetekben bírói gyakorlat, hogy az Európai Jogok Európai Egyezményének veretes mondatait fogalmazzák be szabadító végzéseikbe, amitől minden jogtisztelő állampolgárnak könnybe lábad a szeme. Ezúttal is így történt.
Fotó: nava.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS