A jövőben pártpolitikától mentes, a lokálpatrióta érdekeket szem előtt tartó helyi önkormányzati politizálást kíván megvalósítani a Jobbik – közölte Lukács László, az ellenzéki párt alelnöke keddi budapesti sajtótájékoztatóján. Felbuzdulva az ellenzék jászberényi sikerén, Lukács a DK-tól való függetlenedés lehetőségét is felvázolta, a tájékoztató végére azonban valamelyest revideálta saját forradalmár állításait megjegyezve, a helyi erők döntik el, kivel fognak össze – ezen logika mentén ez akár a DK is lehet. A PestiSrácok.hu kérdésére a Jobbik alelnöke attól a lehetőségtől sem zárkózott el, hogy a jászberényi kampányt saját bevallása szerint némi dollárral meghintő Márki-Zay Péter új pártjával fogjanak össze 2024-ben.
Hogy pontosan kik azok a helyi erők, akiknek a kezébe adná a politikai döntések meghozatalának lehetőségét Lukács László, a Jobbik alelnöke, azt legalább annyira nehéz meghatározni, mint azoknak az erőknek a kilétét, akikkel 2024-ben szövetkezhet a Jobbik. Kivéve, hogy mégsem ennyire bonyolult a képlet, hiszen bár a Jobbik látszólag szabadulna a DK-tól, finoman szólva sem zárta ki a Gyurcsány-párttal való (újabb) szövetség lehetőségét Lukács, a döntési kompetenciák (ál)civil, helyi kézbe való leosztása pedig nem annyira új irányvonalnak, hanem a párt támogatottságának végső széthullását jelzi. A Jobbik ugyanis önállóan már éppen csak a parlamenti küszöb környékén tántorog, a párt helyi alapszervezetei pedig az ország számos pontján feloszlatták magukat. Így a Jobbiknak több régióban nem választás, hanem kényszer, hogy a pártokon kívüli politikai szerveződéseket támogassák. Ahogy vélhetően a DK mögé való betagozódás is kényszerré válhat.
Ezen realitásokkal szemben egy egészen más olvasatot közvetített a valóságról Lukács László, a Jobbik alelnöke keddi sajtótájékoztatóján. Rámutatott: a hétvégi jászberényi időközi választás eredménye, amely elsöprő kétharmados sikert hozott, megmutatta, mi az a modell, amivel a helyi közösségeket és a helyi érdekeket képviselni lehet. Lukács szerint a hétvégi választáson bebizonyosodott, hogy szükség van a helyi közösségek által képviselt helyi ügyekre.
Új politikai irányvonalra van szüksége Magyarországnak, a magyar jobboldali politikai közösségnek; az emberektől egyre távolabb került a döntés lehetősége, amit vissza kell adni a helyi közösségeknek
– mondta. Hozzátette – levonva a tanulságokat – a helyi érdekek képviselete, és nem a pártpolitikai szempontokból vezérelve kíván politizál a Jobbik, amely ezt az elvet fogja képviselni 2024-ben az önkormányzati választásokon is.
Arra a felvetésre, hogy a pártot sorra hagyják el politikusai, és megszűnnek alapszervezetek, Lukács László úgy reagált: szervezettségét tekintve rendben van a párt, és nem a Jobbik, hanem azon helyi közösségeknek az ereje az elsődleges kérdés, amelyek a lokálpatrióta politizálást meg tudják valósítani.
Jászberény megmutatta, hogy nem erős Jobbikra és nem erős pártokra, hanem erős helyi közösségekre van szükség, akikre számíthatnak a helyiek
– összegzett. Megjegyzendő, erős – vagy akármilyen – Jobbik az ország számos pontján már nem is létező fogalom.
A Gyurcsány Ferenccel és a DK-val való jövőbeni összefogást firtató kérdésre azt mondta: nem fognak össze azokkal, akik nem tudják azt a Magyarországot építeni, ami “túllép” az elmúlt 32 éven, annak megosztott politizálásán.
Magyarország sorsának nem az a fő kérdése, hogy Gyurcsány Ferenc vagy Orbán Viktor, hanem az, hogy az elmúlt 32 évet miként tudják lezárni
– mondta, csak azért, hogy később megjegyezze, bárkivel összeállnak, akikkel a „helyi erők” azt hasznosnak vélik. Előválasztást azonban nem szeretne a Jobbik, így ennek a húzásnak egyetlen interpretációja az lehet, hogy az országos politikában megtagadják a DK-t, de a helyi kisgyurcsányokkkal ugyanúgy lepaktálnak.
Persze a dollárcsaphoz is közel maradna a Jobbik most, hogy jelentősen megcsappantak az országgyűlési frakció által kilapátolható források. Arról, hogy Márki-Zay Péter lehet-e új szövetséges, a Jobbik alelnöke azt mondta: mindenki lehet, aki őszintén egyetért a pártpolitikától mentes, helyi, lokálpatrióta érdekek mentén történő politizálással; ezt követően a helyi közösségeknek kell dönteniük.
Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS