Szabályszerűen jártak el a mentősök Csenyétén, mikor bevárták a rendőri erősítést a mentés megkezdése előtt – mondta az ATV-nek Kusper Zsolt, a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének (MOMSZ) elnöke. A szakember szerint ugyanis a mentősök tevékenysége során az első körülmény, amit figyelembe kell venniük a mentés megkezdése előtt, az a biztonságos helyszín, ami jelen esetben hiányzott. A mentősök szerint egyébként a férfi már a segélyhívás pillanatában halott volt, a helyiek viszont egészen mást gondolnak az esetről, az ügyben pedig előkerült a rasszista kártya is.
Mint arról korábban beszámoltunk, pénteken este a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Csenyétén rosszul lett egy ember, leállt a légzése és a szívverését sem tudták kitapintani, ezért mentőt hívtak hozzá. Az ezt követő eseményekről a csenyétei polgármester, Kiss István a Facebookon számolt be. Azt mondta, a mentők kiértek, de nem voltak hajlandóak a faluba bemenni, és megvárták a rendőröket. A polgármester az ügyben feljelentést tett, a rendőrség halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés elkövetésének gyanúja miatt nyomoz.
Mégsem volt fenyegetés?
A történet azonban nem ilyen egyszerű, mivel a mentőszolgálat jelentése szerint már a riasztáskor megfenyegették őket, ezért dolgozóik védelme érdekében kértek rendőri segítséget, egyúttal visszautasították a hátrányos megkülönböztetés vádját, amellyel a település polgármestere vádolja a mentőszolgálatot. Csakhogy az Index úgy tudja, elsőként a 112 operátora kérdezte meg a mentésirányítót, hogy kérnek-e rendőri intézkedést, majd konferenciahívást indított a mentők és a rendőrök között. Ezt egyébként az ATV-nek Kusper Zsolt is megerősítette, aki szerint ez a protokoll abban az esetben, ha a kiszálló egység fizikai biztonsága nem garantálható teljes mértékben. Az Index szerint 19 óra 9 perc és 19 óra 37 perc között legalább hét hívás futott be Csenyétéről a 112 Segélyhívó Központba, ezek közül mindegyiket továbbkapcsolták a mentőkhöz. A hívások – a portál információi szerint – főként a mentőket sürgették: volt, aki mentőhelikoptert kért, de a portál szerint durva fenyegetés a hangfelvételeken nem hallatszott.
A “háttérből támadnak”
Ennek kapcsán a MOMSZ elnöke azt mondta, saját gyakorlatában is találkozott már hasonló esettel, vagyis nem egyedülálló történés a csenyétei ügy. Kifejtette: a protokoll szerint
az elsődleges szempont mindig a biztonságos helyszín.
A szakértő hozzátette: már magánál a bejelentésnél az irányító folyamatosan verbális támadás alatt állt, miközben – a protokollnak megfelelően – az újraélesztés megkezdésében próbált volna segítséget nyújtani a bejelentőnek. Kusper megjegyezte: az irányító csak nehezen tudta bevonni a bejelentőt az újraélesztés megkezdésébe, mivel
a háttérből folyamatosan azt hallotta az irányító, hogy támadnak.
Kusper elmondta azt is, hogy az illetékes szervek kivizsgálják az esetet a hangfelvételek alapján, hogy kiderüljön, tényleg jogszerű volt-e az erősítés bevárása. A szóban forgó hangfelvételeket egyébként sem a rendőrség, sem a mentőszolgálat nem adta ki, a folyamatban lévő eljárásra hivatkozva.
Forrás: ATV/Index; Fotó: Index
Facebook
Twitter
YouTube
RSS