Szakmai szabályokat sért, hiszen nem csak a szülői, de a tanulói jogok is sérülnek. A tiltakozás “oké”, de az eszköz nem az – röviden így kommentálta a PestiSrácok.hu-nak a két legnagyobb pedagógus szakszervezet vezetője a hírt, hogy Szalayné Tahy Zsuzsa zuglói informatika tanár az osztályzás felfüggesztésével tiltakozik a kormány oktatáspolitikája ellen, s büszkén hirdeti: így ellehetetleníti a végzős diákjai érettségijét is.
A zuglói Szent István Gimnázium matematika-informatika szakos tanára, Szalayné Tahy Zsuzsa a Facebookon a napokban tette közzé, hogy március 15-től sztrájkolni fog, és nem fogja osztályozni a tanulókat. A pedagógusszakszervezetek ugyanakkor portálunknak elmondták, mégha valóban gyakori porbléma a megfelelő szaktanári helyettesítés, a tiltakozás eme formája elfogadhatatlan, hiszen sérti a tanulók jogait. Szalayné Tahy Zsuzsa még arról ír, a pedagógushiány, a tanári túlterheltség, a szakszerűtlen helyettesítések és a teljesíthetetlen tantárgyi követelmények, illetve a NAT-ba zsúfolt tananyag mennyisége miatt úgy döntött, március 15-től sztrájkolni fog.
Szalayné Tahy Zsuzsa a Facebookon hirdette meg a sztrájkot, a posztban többek között így fogalmaz: a sztrájk hatása először 45 nap múlva lesz érezhető, hiszen az érettségizők jegyeit akkor kell majd lezárni, az érdemjegyek megléte pedig előfeltétele a vizsgák megkezdésének. Újabb 45 nap elteltével kell majd lezárni a többi évfolyamon a diákok jegyeit. Ez kell a következő évfolyamba lépéshez.
A 2008-as alaptanterv visszaállítását követeli
Ahogy megírtuk, a zuglói pedagógus követeli a 2008-as NAT visszaállítását, a tanárok túlterheltségének csökkentését:
Követelésem? Az első 4 pont a legalább 100-ból mondjuk legyen:
1. A 2008-as NAT visszaállítása július 1-től.
2. A 2008-as NAT-ban foglalt műveltségterületekre vonatkozó időarányok érvényesítése a kerettantervi alap óraszámokra, ami az adott évfolyamon kötelező óraszám legfeljebb 85%-a, szeptember 1-től.
3. Az tanári státuszok számításánál a csoportbontásokat is figyelembe véve, a kötelező óraszám 18 tanóra + 4 tehetséggondozó/korrepetáló/felügyelői/egyéni vagy szakköri foglalkozás óra alkalmazása.
4. A tanórák szakos ellátásának biztosítása
Mert ezek a konkrét probléma megoldásának alapjai – írja.
Galló: Szakmai szabályokat sért a tiltakozás
Galló Istvánné a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke portálunknak úgy nyilatkozott, a tiltakozásra van ok, ugyanakkor annak formája szakmai szabályokat sért meg, hiszen sérülnek a szülői, de elsősorban a tanulói jogok. A tanárnő ugyan vállalhatja akár a szakmai felelősségrevonást is a döntéséért, ugyanakkor ettől az egyéni döntéstől továbbra is sérülnek a tanulók jogai. A tiltakozás e formája ezért semmiképpen nem lehet eredményes, a szakszervezetek által megfogalmazott 25 pont lefedi ezt a kérdéskört is. A PSZ elnöke hozzátette, nem túl nagy elvárás a megfelelő szaktanári helyettesítés. Hangsúlyozta, mivel az iskola igazgatójának hatásköreit megnyirbálták, joggal elvárható a KLIK-től, hogy a helyettesítéseket a kellő szakmai érzékenységgel megoldja. Ez természetesen könnyebben megoldható egy városban, mint egy vidéki iskolában, de az igény mindenhol jogos. Galló Istvánné kiemelte, a megfelelő szakmai helyettesítéssel kapcsolatos probléma gyakori, de nem általános, és a figyelemfelhívás mellett annak eszköze elfogadhatatlan. Portálunk kérdésére, hogy a feltűnően sokat tiltakoznak a zuglói gimnáziumok Galló Istvánné elmondta, nem kell mindenben a politikai indíttatást keresni ahelyett, hogy a tankerületi KLIK eredményességét kérdőjeleznénk meg.
Mendrey: Kétségbeesett lépés
Mendrey László a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke kérdésünkre azt mondta, a tanárnő tiltakozásával az utolsó betűig egyetértenek, az eszköz azonban nem megfelelő. A közvélemény figyelmének felhívására vannak hatásosabb eszközök is, mint például az egyre elkerülhetetlenebbé váló sztrájk – tette hozzá. A zuglói tanárnő egyéni akció, amely nem csatlakozik más kezdeményekhez, ugyanakkor nem is megy szembe a szakszervezetek követeléseivel. Mendrey László megerősítette Galló Istvánné véleményét, miszerint a helyettesítés problémája feltétlenül jellemző, de nem általános. Az iskolák a nyugdíjba vonult tanárok helyébe nem vehettek föl újakat, ennek természetesen a szaktanári helyettesítés is kárát látta. A szakszervezet vezetője elmondta, miközben több mint 120 ezer pedagógus van, a nem megfelelő helyettesítések miatt a tanulók hátrányt szenvednek. Hozzátette, a tanárok felvétele nem lehet pénzkérdés, hiszen a drága oktatásnál csak a rossz közoktatás költségesebb, amelyik képzetlen tanulókat enged a munka világába. A szakszervezeti vezető megjegyezte, az egyéni akciót segélykiáltásként értékeli, hiszen az a „pepecselés”, amely a közoktatás átalakítása körül jelenleg zajlik, a valódi tárgyalási szándék hiánya ilyen elkeseredett lépésekre indítja a tanárokat.
Szalayné Tahy Zsuzsa már februárban is tiltakozott, akkor az ATV-ben mondta el, szerinte miért elviselhetetlen a középiskolai oktatás helyzete:
Facebook
Twitter
YouTube
RSS