A szaúdi kormány “sajnálatát” fejezte ki csütörtökön amiatt, hogy az Európai Bizottság előző nap Szaúd-Arábiát is felvette az Európai Bizottság (EB) a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása ellen nem elég hatékonyan fellépő országok tervezett feketelistájára.
A lépésre olyan időszakban került sor, amikor fokozottan feszültté vált a viszony Rijád és az európai kormányok között Dzsamál Hasogdzsi szaúdi újságíró Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán történt brutális meggyilkolása miatt. Az Európai Bizottság közölte szerdán, hogy további hét országot is fel akar venni a listára, köztük Szaúd-Arábiát és Panamát a lajstromban már szereplő 16 ország mellé, olyanok közé, mint Irán, Irak, Pakisztán, Etiópia és Észak-Korea. A frissített jegyzékben kiemelt kockázatot jelentő államok szerepelnek, amelyeknek súlyos hiányosságaik vannak a pénzmosás és a terrorfinanszírozás megelőzésére vonatkozó előírásaikban. A feketelistára felvett országokból származó természetes és jogi személyeknek a szokásosnál is szigorúbb ellenőrzéseken kell majd átesniük, ha gazdasági tevékenységet akarnak folytatni az Európai Unióban, de a felkerülés komoly nemzetközi presztízsveszteséget is jelent.
A dokumentumot még az Európai Unió jogalkotó társszerveinek is jóvá kell hagyniuk. Diplomáciai források szerint azonban Franciaország és Nagy-Britannia is erősen ellenzi Szaúd-Arábia felvételét.
Szaúd-Arábia sajnálattal értesült a magas kockázatú országok listájának Európai Bizottság által javasolt frissítéséről
– jelentette az éjjel az SPA hivatalos szaúdi hírügynökség. Az SPA Mohamed al-Dzsadán szaúdi pénzügyminiszter kijelentését idézte, amely szerint Rijád “stratégiai prioritásként kezeli a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelmet”.
Az uniós listáról tartott brüsszeli sajtóértekezleten Věra Jourová igazságügyi biztos szerdán azt mondta, hogy “az EU a világ legszigorúbb pénzmosás elleni előírásait hozta meg, azonban biztosítani kell azt is, hogy a más országokból származó piszkos pénzek se jussanak be pénzügyi rendszerünkbe”. Egyúttal felkérte a jegyzékben szereplő államokat, hogy mielőbb orvosolják hiányosságaikat.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS