Július 3-án dönt a Gyurcsány-kormány idején szolgálatot teljesítő, vesztegetéssel vádolt egykori titkosszolgálati vezetők sorsáról a Kaposvári Törvényszék – értesült a PestiSrácok.hu. Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) volt vezetője és bűntársa terhére azt rója a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF), hogy összefonódtak az alvilág hírhedt alakjával, Jakubinyi Róberttel és évekkel ezelőtt százmilliós csúszópénzekért cserébe elsimították a Pintér Sándor belügyminiszter ellen külföldi lejáratási akciót szervező férfi büntetőügyeit.
Az Egymásért, Egy-másért Alapítvány kulcsfiguráját, Jakubinyi Róbertet és két bűntársát, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) kémkedéssel is vádolt volt főigazgatóját, Galambos Lajost, illetve a cég volt műveleti osztályvezetőjét, Gyarmati Györgyöt folytatólagosan elkövetett hivatali helyzettel való visszaélésre irányuló hivatali vesztegetés bűntettével és más bűncselekményekkel vádolja a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF). A titkosított büntetőügy két éve, 2015. április 8-án kezdődött a Kaposvári Törvényszéken.
Százmilliós kenőpénzek
Az ügy szálai az Egymásért alapítványig vezethetők vissza: a vád szerint az alapítvány – melynek megalapítását Nagy Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) 2006-ban elhunyt első elnöke kezdeményezte – számára egy magáncég 2005-ben és 2006-ban adófizetés nélkül hozott Ázsiából az országba milliárdos értékű vámárut, többtonnányi élelmiszert arra hivatkozva, hogy adomány, ám azok a nagy áruházláncok polcaira került. Így csaknem másfél milliárdnyi adót nem fizettek be az államkasszába. Később feltáró vallomásokból kiderült, hogy az egykori közhasznú szervezet a Gyurcsány-kormány legmagasabb rangú titkosszolgáinak a kifizetőhelyeként működött évekig, cserébe a hatóságok vezetői elsimították Jakubinyi büntetőügyeit. Szolgálataikért a korábbi gyanú szerint a volt főigazgató, Galambos Lajos mintegy 150 millió forintot, Gyarmati György 100 millió forintot, Simon Ibolya, a hivatal akkori jogásza pedig több hónapon keresztül havi 1-1,5 millió forintot kapott. Értesüléseink szerint utóbbi személy már csak tanú az eljárásban.
Július elején elsőfokú ítéletet hirdetnek
Vadócz Attila, a Kaposvári Törvényszék szóvivője azt közölte portálunkkal, hogy kedden befejeződtek a perbeszédek és az elsőfokú bíróság július 3-ára tűzte ki az ítélethirdetést. A szóvivő ennél többet nem mondhatott, mivel minősített ügyről van szó. Molnár Lajos, Galambos védője is csak arról tudott beszámolni, hogy ügyfele az ártatlanságát hangoztatta az utolsó szó jogán.
Nem ma kezdte
Úgy tudjuk, az ügy főszereplője, Jakubinyi Róbert is ártatlannak vallotta magát. Róla érdemes megemlíteni, hogy már az 1980-as évek közepén is érintett volt egy sok vádlottas ügyben egy olyan betörőhálózat tagjaként, amely tippek adásával foglalkozott és híres művészeket, operaénekest, gazdag kisiparosokat fosztott ki. Ez volt a magyarországi szervezett bűnözés kialakulásának első állomása, az úgynevezett Presztízs-ügy. Pár éve a Figyelő azt írta Jakubinyiről, hogy a férfi vélhetően az Egymásért alapítvány nevében tárgyalva, hosszú időn keresztül rögzítette fontosabb beszélgetéseit politikusokkal és miniszterekkel, illetve korábbi nemzetbiztonsági vezetőkkel. A bűnöző állítólag annyira magabiztos volt, hogy még a legfontosabb csúcsvezetőkkel is szinte lekezelően beszélt a hangfelvételeken. Ezek a felvételek súlyos látleletet adnak a politika és a szervezett bűnözés összefonódásáról, korrupcióról, pártfinanszírozásról. Úgy tudjuk, a férfi számára a szocialista kormányok „klímája” volt inkább kedvezőbb, de a Fideszben is lehettek kapcsolatai. Jakubinyi ellen jelenleg több büntetőeljárás is folyamatban van. A múlt évben például felbujtóként elkövetett csempészés, sikkasztás és adócsalás miatt emelt vádat ellene a Fővárosi Főügyészség.
A belügyminiszterre utazott
A férfi legutóbb március közepén került újra reflektorfénybe, amikor a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai őrizetbe vették, majd a Fővárosi Törvényszék előzetes letartóztatásba helyezte. Jakubinyi ellen – a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) feljelentése alapján – közfeladatot ellátó személy elleni erőszak és vesztegetés bírósági vagy hivatalos eljárásban bűncselekménye miatt indítottak nyomozást. A gyanú szerint a Lakatos Csaba ügetőhajtó elleni merényletkísérlet miatt első fokon nemrég tizenegy évre ítélt Tanyi György ügyvédjét próbálta meg rábírni arra, hogy Tanyit szökésre beszélje rá, és Pintér Sándor belügyminiszterrel kapcsolatos dokumentumokat vigyen külföldre. A védő a kérést visszautasította, ezért őt a férfi megfenyegette. Az ügyvéd a fenyegetés hatására sem tett ígéretet ügyfele befolyásolására, ezért Jakubinyi húszmillió forintot ajánlott a fogolyszökésért és a dokumentumok kiszállításáért. A hatóságok nem gondolják, hogy ez Jakubinyi magánakciója lenne, ezért vizsgálják, hogy kik azok az egykori magyar titkosszolgák, vagy külföldi szolgálatok, akiknek ez az akció érdekükben állhatott.
Vezető kép: origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS