Lassan két hete, hogy nem látták polgármesterüket a hódmezővásárhelyiek, akik elégedetlenségüknek a közösségi oldalakon adtak hangot. Az egyik hétfői bejegyzésben például arról írnak, hogy Márki-Zay Péter annak ellenére veszi fel tiszteletdíját, hogy gyakorlatilag semmi érdemleges városvezetői feladatot sem végez el. A helyiek azt is sérelmezik, hogy a nagy port kavart tíz napos amerikai útja után még mindig nem Hódmezővásárhely problémáival foglalkozik, hanem például Budapesten tart képzést arról, hogyan kell szavazatot számlálni. Márki-Zay a helyi ügyek megoldása helyett még mindig inkább az ellenzéki összefogást próbálja koordinálni, ami Veszprém esetében különösen érdekes irányt vett, mióta színre lépett a Mindenki Magyarországa Mozgalom. A jobbikos Varga-Damm Andrea múlt héten posztolt arról, hogy Márki-Zay Péterben nem fog megbízni.
Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármesterré választását követően szinte azonnal, látványosan kilépett városvezetői szerepköréből, majd Hadházy Ákos országgyűlési képviselővel megalakította a Mindenki Magyarországa Mozgalmat. A helyi Fidesz többször is bírálta Márki-Zayt azért, mert elhanyagolja a megyei jogú várost, és csak a személyes, országos politikai ambícióit tartja szem előtt.
Majd az elégedetlenkedők tábora érzékelhetően megnőtt a hódmezővásárhelyiek között is. A Facebookon megjelent írások arra hívják fel ugyanis a figyelmet, hogy közel két hete nem látták a polgármestert, aki annak ellenére veszi fel több százezres tiszteletdíját, hogy azért nem tesz semmi érdemlegeset.
Egy másik helyi közösségi oldal szerint pedig érdemes lenne többet tudni arról is, hogy ki finanszírozta Márki-Zay Péter és a sokszorosan megbukott hajdani liberális politikus, Kész Zoltán washingtoni útját. Mint ismert, csúfos leégés lett Márki-Zay és Kész állítólagos amerikai külügyminisztériumi látogatása, miután a PestiSrácok.hu megírta, hogy valószínűleg nem is a State Department hivatalos meghívásának tett eleget az ellenzéki sztárpár. (Varga-Bíró Tamás remek összefoglalóját itt olvashatják.) A sajtóhíreket követően kénytelen-kelletlen az ATV-ben maga Márki-Zay is beismerte, hogy félrevezették a nyilvánosságot: nem az amerikai külügyminisztérium, hanem „ottani magyarok” meghívására érkeztek az USA-ba, ahol egyébként mégsem a külügy hivatalos szakembereivel, hanem leginkább Soros-szervezetekkel találkoztak.
„Lolka és Bolka”
Márki-Zay Péter az ellenzéki sajtó jelentős hátszelével azt próbálta elhitetni, hogy alig egy évvel polgármesterré választása után olyan jelentős politikai ereje van, hogy tőle akarták megtudni az amerikai külügyben, hogy Orbán Viktor megbízható politikai partner-e. A 168 Óra terjedelmes interjút is készített vele arról, hogy milyen fontos és stratégiai kérdésekben kérték ki véleményüket, sőt, a közösségi oldalakon is folyamatosan azt a látszatot akarták kelteni, hogy promt tárgyalásokon vesznek részt a külügyben.
Erről aztán fotókat is közzétettek – így utólag ezt biztosan megbánták már, hiszen egy szemfüles blogger így szúrta ki, hogy valami nem stimmel a Mindenki Magyarországa Mozgalom elnökségi tagjai által elmondottakban. A leleplezést követően az őket tömjénező ellenzéki sajtó mély hallgatásba burkolózott, az interneten pedig egyre több mém jelent meg a két bohócpolitikusról, akik talán maguk is elhitték, hogy mennyire fontos tárgyalásokat folytatnak Washingtonban.
Márki-Zay Pétert azonban úgy tűnik, nem igazán érdekli, hogy totálisan hiteltelenné vált a hazai közvélemény jelentős része előtt, mint ahogyan az sem, hogy az internetes közösségi felületeken őt és útitársát, Kész Zoltánt „Lolka és Bolkaként”, illetve „Dumb és Dumberként” emlegetik.
A polgármestert hidegen hagyják a helyi problémák
Hazaérkezését követően ugyanis elvállalta, hogy Puzsér Róberttel vitázik egyet, majd Budapesten vesz részt a szavazatszámlálók képzésén, annak ellenére, hogy polgármesterként a helyi ügyekkel kellene foglalkoznia az országos politikai roadshow helyett.
Hegedűs Zoltán, a Fidesz–KDNP frakcióvezetője a Délmagyar.hu-nak összefoglalta, hogy mi a véleménye a polgármester munkájáról. Azt állította: az elmúlt 14 hónapban Márki-Zay szétverte a polgármesteri hivatalt, a kormányból senki sem áll vele szóba, minden ellenzéki párt helyi elnöke a városházáról kapja fizetését, közben az Államkincstár egy időre felfüggesztette Vásárhely finanszírozását, a korábban összeomlott informatikai rendszer pedig még most sem működik tökéletesen. Ráadásul a városházára beköltözött a korrupció. Cseri Tamás önkormányzati képviselő ehhez azt is hozzátette:
Személyes okok miatt megszüntette a városi televíziót, a 160 milliárdos Modern Városok program még el sem indult Vásárhelyen, az utcák koszosak, nem volt kátyúzás, több helyen térdig ér a gaz. Rágalmazni viszont tud, és már 3 bírósági ítélet mondta ki, hogy hazudott.
Azok sem bíznak benne, akik korábban még lelkesen támogatták
Márki-Zay a helyi ügyek megoldása helyett még mindig inkább az ellenzéki összefogást próbálja koordinálni, ami Veszprém esetében különösen érdekes irányt vett, mióta színre lépett a Mindenki Magyarországa Mozgalom. A jobbikos Varga-Damm Andrea múlt héten posztolt arról, hogy Márki-Zay Péterben nem fog megbízni.
Utoljára mondom el, hogy mindenki értse: soha nem fogok bízni olyan emberben, akiről nem tudom, miért ment el külföldre, nem tudom, hogy ott mit csinált, s nem tudom, miért jött haza. Egyúttal mi nem azért vagyunk, hogy másoknak színpadot ácsoljunk ahelyett, hogy az illető végezné azt a munkát, amivel a választók megbízták.
Varga-Damm posztja azért is furcsa, mert nemrég még kifejezetten jónak tűnt a Jobbik és Márki-Zay kapcsolata. Mint utóbb kiderült, a független színekben induló hódmezővásárhelyi politikus gyakorlatilag a Jobbik jelöltje volt, hiszen a párt – a többi ellenzéki erővel karöltve – mindent megtett Márki-Zay sikeréért. Úgy tűnik, ő azonban őket is átverhette azzal, hogy csak koordinátori feladatokat lát el a Mindenki Magyarországa Mozgalom, ennek ékes példája pedig pontosan a veszprémi jelöltállítás: az egyeztetésből először sikeresen kihagyták a nagyobb ellenzéki pártokat, így a Jobbikot is. (Varga-Damm sértődöttsége valószínűleg annak köszönhető, hogy Veszprém az ő választói körzete.) A kerekasztalhoz ugyanis először a Momentum, a Kétfarkú Kutya Párt, Márki-Zay Mindenki Magyarországa Mozgalma és a Vasas Szakszervezet csatlakozott, valamint a Lokálpatrióták a Városért, a MOST Egyesület és a Szolidaritás szervezetek. Márki-Zay tehát az összellenzéki összefogás helyett egy újabb platformot épít a választásokra, amely nem feltétlenül azonos a nagyobb ellenzéki pártok elképzeléseivel, ráadásul a mozgalom honlapján található hitvallásukkal sem éppen összeegyeztethető.
Egy mindenkiért, mindenki egyért?
Márki-Zay ugyanis azért alapította a Mindenki Magyarországa Mozgalmat, hogy lehetőleg egy ellenzéki jelöltet találjanak minél több településen a kormánypártiakkal szemben – erről az ATV-ben és a Magyar Hang című hetilapban is beszélt. Ez azonban eddig érdekes irányban halad, hiszen Márki-Zay pontosan az ellenzéki pártok kihagyásával a saját jelöltjeit próbálja előnybe hozni az önkormányzati választásokon, így Veszprémben Kész Zoltánt, washingtoni útitársát.
Ennek érdekében még Mesterházy Attilát is megtámadta, akiről azt mondta:
ő és a hozzáköthető emberek „látványosan” akadályozzák az önkormányzati választásokra kialakítandó ellenzéki összefogást.
Mesterházy azonban értetlenül állt a nyilatkozat előtt, majd közölte, hogy már csak azért is „vicces” azt mondani, hogy pont ő akadályozza az összefogást, mert például a független Kész Zoltán javára – aki egyébként azóta tagja lett a Mindenki Magyarországa Mozgalomnak – „szó nélkül” visszalépett a tavalyi országgyűlési választáson.
Mesterházy az Azonnali.hu-nak azt is hozzátette, hogy ő az önkormányzati választáson is támogatja a teljes összefogást,
csak ezt rá kéne bízni a helyi emberekre, mert ők tudják jobban, milyen paraméterek mentén lehet együttműködni,
neki eszébe sem jutna ebbe beleszólni.
Varga-Damm kirohanása és Márki-Zayba vetett bizalmatlansága úgy tűnik, tiszavirág-életű volt, hiszen a veszprémi Ellenzéki Kerekasztalhoz a parlamenti mandátumot szerzett ellenzéki pártok részéről elsőként a Demokratikus Koalíció, majd a Jobbik Magyarországért Mozgalom csatlakozott. Láthatóan a Mesterházy Attiláról megfogalmazott kritika sem vette el a Magyar Szocialista Párt kedvét a csatlakozástól, akik a Párbeszéddel együtt szintén jelezték részvételi szándékukat.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS