Budapest és vidéki városok bevonásával hamarosan megkezdődik a gazdaságos energiafelhasználást támogató okos mérési hálózatot tesztelése. A mintaprojektben 20.000 fogyasztásmérő vizsgálja majd a háztartások, közhivatalok, cégek energiafelhasználását. Ha a hálózat tesztje sikeres lesz, hamarosan minden háztartás élvezheti az okosmérés előnyeit. Az országokban, ahol a rendszert már bevezették, nemzetgazdasági szintű eredményeket tudott felmutatni. Az USA 10 százalékos energiamegtakarítást könyvelhetett el, míg Olaszországban szinte megszűntek a reklamációk. A jövő Magyarországán – ha a kormányzat is rábólint az okosmérés bevezetésére – akár egy telefonos applikáció segítségével, a karosszékből is nyomon követhetjük naprakész fogyasztási adatainkat, és a számláinkat is a tényleges fogyasztás után kapjuk majd, megszűnik az átalány. A portálunknak nyilatkozó szakértő arról is beszélt, a villamosenergia egy százaléka már most is a napelemekből származik, azt azonban egyelőre nem lehet nyomon követni vagy megjósolni, mikor és mennyi energia érkezik a rendszerbe. Németországban a napelemek ugrásszerű elszaporodása után éppen emiatt omlott össze a rendszer. Az okosmérés azonban felkészíti hazánkat az átállásra és egy tisztább, élhetőbb jövőre.
Gazdaságos energiafelhasználást támogató okos mérési hálózatot létesít a KOM – Központi Okos Mérés Zrt. A hazai közüzemi társaságok összefogásával megvalósuló kísérleti mintaprojektben 20.000 fogyasztásmérőt helyez ki a társaság, nagyot lépve a zöldebb, személyre szabható energiafogyasztás felé. Az okos jövő egyik záloga a hatékony és gazdaságos energiafogyasztás. Ennek egyik feltétele a kiegyenlített rendszerterhelés, ami az előzetes tervezésen alapszik. Ehhez az okos mérési hálózat képes adatokat nyújtani, mely intelligens rendszerként nemcsak a rendszerirányítóknak, hanem a fogyasztóknak is információkkal szolgál.
Felkészülés a zöldenergiára
Vöő Kristóf, a KOM Zrt. vezérigazgatója a csütörtöki sajtótájékoztatón arról beszélt, a KOM Zrt. az okosmérés bevezetésének lehetőségét vizsgálja. A rendszer modernizálásától a hatékonyság növekedése mellett a fenntarthatósági szempontok érvényesülését is várják. A naprakész fogyasztási adatok az energiamegtakarításban is fontos szerepet játszanak majd, emellett összehasonlító vizsgálatokat is folytatnak, például a földgáz-távhő viszonylatában. Vöő Kristóf üdvözölte, hogy Budapesten kívül több vidéki város – például Miskolc, Pécs, Kecskemét vagy Nyíregyháza – is bekapcsolódott a programba. Hangsúlyozta továbbá, hogy a rendszer tesztelése tulajdonképpen felkészülés az elektromos töltőkutak, vagy a napelemek elterjedésére, a zöldenergia fokozatos fejlődésére.
Kara Ákos, infokommunikációért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár a sajtótájékoztatón fontos eredménynek nevezte a mintaprojekt elindulását, amely véleménye szerint nemcsak a nemzetgazdaságra lesz jó hatással, hanem a végfelhasználók, azaz a magyar családok is profitálhatnak belőle. Kara Ákos hozzátette, az innovációtól hosszútávon az energiahatékonyság javulását és hazánk versenyképességének növekedését várják, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az okos mérőrendszer új utakat nyit meg a megújuló energiák minél szélesebb körű felhasználása és integrálása felé.
Az okosvárosokban a tényleges fogyasztás alapján küldik a közüzemi számlát
Kriza Ákos, Miskolc polgármestere a sajtótájékoztatóján arról beszélt, városa a zöld megoldások után a „smart” azaz okos megoldások felé fordul. Mint kifejtette, korábbi vállalásaikat, miszerint 2008 és 2030 között 20 százalékkal fogja a város csökkenteni a károsanyag-kibocsátását, márt most túlszárnyalták. A geotermikus energia felhasználásának köszönhetően 40 százalékkal csökkent a széndioxid-kibocsátás. Emellett a szennyvíziszapból, a lefojtott szeméttárolókból és biomasszából származó gázt is felhasználnak a fűtéshez. A polgármester hozzátette, az okos rendszer tesztjében azért vesznek részt kétezer mérési ponttal, vagy a teljes távhő-rendszer összekapcsolásával mivel az önkormányzat az adatok alapján a károsanyag-kibocsátás további csökkentését és energiamegtakarítást érhet el. A szintén a programhoz csatlakozó Nyíregyháza polgármestere Kovács Ferenc elmondta, a város lakosságának egyharmada él távfűtéses lakásban. Az okos mérések alkalmazásával mintegy 16 ezer háztartásban fognak egyszerűsödni a számlázással kapcsolatos feladatok. Megszűnik a kézi leolvasás, a műszaki hibákat a rendszer azonnal jelezni fogja, a fogyasztók havonként, tényleges mérési adatok alapján fognak fizetni. Hozzátette, ez mind a fogyasztóknak mind a szolgáltatóknak egyaránt előnyös lesz.
Németországban összeomlott a rendszer, mi előre fölkészülünk
Portálunk kérdésére a sajtótájékoztatón Kara Ákos elmondta, a kormányzat a döntést a mintaprojekt eredményei alapján teheti meg, így az okos rendszer bevezetéséhez szükséges kormányzati hozzájáruláshoz meg kell várni az eredményeket. Vöő Kristóf a kérdés kapcsán hozzátette, nemzetközi összehasonlításban is eléggé vegyes a kép az okos rendszerek bevezetésének tekintetében, ugyanakkor az előzetes felmérések nemzetgazdasági szinten is jelentkező megtakarításokat prognosztizáltak. Közép-Európával összefüggésben elmondható, hogy miközben Ausztria éppen most vezeti be a rendszert, Csehországban még csak előrehaladott tesztszakaszról beszélhetünk, Lengyelország kormánya pedig éppen nemrégiben döntött a rendszer bevezetésének szükségességéről. Kriza Ákos polgármester a témához hozzászólva azt hangsúlyozta, az alapvető kérdés az, hogyan lehet minél gyorsabban bevezetni a rendszert. Felidézte, Németországban a napelemek robbanásszerű elterjedése miatt összeomlott az elektromos rendszer, mert nem voltak felkészülve a váltakozó intenzitású energiatöbblethez a hálózatban. Hozzátette, emiatt is kivételesen jó helyzetben van Magyarország, ahol párhuzamosan folyik a zöldenergia elterjedése és a hozzá optimalizált rendszer kifejlesztése, tesztelése.
Gyakorlatilag megszűnt a reklamáció Olaszországban
Vöő Kristóf portálunknak azt is elmondta, anyagiakkal kevésbé lehet jól jellemezni, mit jelent az, hogy az okos mérési rendszerek a nemzetgazdaság szintjén is éreztetik hatásukat. Hozzátette ugyanakkor, hogy egy kutatás arról számolt be, az okos rendszer segítségével az USA tíz százalékos energetikai megtakarítást könyvelhetett el. Ugyancsak nehéz számokban kifejezni, hogy Olaszországban 10 százalék alá csökkent a fogyasztói reklamálások száma. A vezérigazgató megjegyezte, elég csak arra gondolni, hogy mennyi munkaórát vett igénybe a reklamációk kivizsgálása.
Vöő Kristóf portálunk kérdésére kiemelte, az adatok alapján a villamosenergia már egy százaléka származik napelemekből Magyarországon, a szakemberek azonban még mindig nem tudják pontosan, mikor mennyi energiát szolgáltatnak a rendszerbe. Ha a napelemek száma a németországi példa ismeretében robbanásszerűen elszaporodik a közeljövőben, arra a rendszernek fel kell készülnie, különben vagy veszteséges lesz, vagy összeomlik, mint éppen a németeknél.
A szolgáltató ellenérdekelt lehet az okos megoldások tekintetében
Portálunk fölvetette, a szolgáltatók által eddig agyonféltett és agyonplombázott mérőórákra is új világ köszönhet, ha mostantól maga a fogyasztó is informálódhat a saját fogyasztásáról, illetve saját fogyasztási szokásairól. Vöő Kristóf elmondta, a plombák ugyanúgy megmaradnak, de valóban több fontos adatot is megtudhatunk az okos mérőórától, az aktuális fogyasztáson kívül az előző havit, vagy akár a napszakok szerinti bontást. Hozzátette, a rendszer már azt is lehetővé teszi, hogy a fogyasztásunkat egy applikáció segítségével követhessük nyomon.
Az elmondottak alapján ugyanakkor megjegyzendő, hogy amennyiben az okos rendszer bevezetésre is kerül, a különböző szolgáltatók ennek előnyeit éppen úgy saját szájuk íze szerint kamatoztathatják, ahogyan ma is az egyik szolgáltatótól részletes, átlátható számlát kapunk, míg a másiktól egy zavaros fecnit. Tehát valóban előfordulhat, hogy az egyik szolgáltató applikációt készít a fogyasztóinak, hogy ellenőrizni tudják a saját felhasználásukat, de erre semmi nem fogja őket kötelezni. A szolgáltató ugyanis ellenérdekelt abban, hogy saját maga teremtsen lehetőséget a fogyasztóinak a fogyasztáscsökkentésre. Ahhoz, hogy a rendszer előnyeit a végfelhasználók, magánemberek, közintézmények, cégek is élvezni tudják, további törvényi beavatkozásra is szükség lehet.
Forrás; fotó: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS