Az SZFE vezetősége és a szenátus is lemondott szeptember elsejei hatállyal tisztségéről, attól a naptól az intézmény fenntartója a Színház- és Filmművészetért Alapítvány, a kuratórium elnöke pedig Vidnyánszky Attila. A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) nemrég lemondott vezetői továbbra is azon vannak, hogy az oktatás meginduljon és zavartalan legyen – közölték az érintettek szerdai budapesti sajtótájékoztatójukon. Alföldi Róbert párbeszédet sürget, de közben páros lábbal száll bele a tolerancia jegyében a szerinte kevésbé tehetségesekbe, akik most a kormány kegyeit keresik.
Portálunk már hírt adott arról, hogy az SZFE három lemondott vezetője, Upor László rektorhelyettes, Bagossy László, a Színházművészeti Intézet vezetője és Németh Gábor rektori tanácsadó szerdán megbeszélést folytatott Vidnyánszky Attilával, Lajos Tamás kuratóriumi taggal és több munkatársukkal. Upor László azt mondta, a megbeszélésen mindhárman ígéretet tettek arra, hogy szeptember végéig viszik tovább az intézmény ügyeit az egyetem működőképességének és az oktatás fenntartásának az érdekében. Hozzátette: a kuratórium és a lemondott vezetők álláspontja az elmúlt hetek és hónapok eseményeit illetően továbbra is távol áll egymástól, nem sikerült a véleményeket közelíteniük. Bagossy László azt mondta, hogy a megbeszélésen sok esetben a demokráciafelfogás körül forgott a vita.
A demokráciafelfogásunk része az SZFE működésének a felfogása is, amelyben nem sikerült egyezségre jutni
– mondta, hozzátéve, hogy az alapdokumentumok körüli vita sem tud egyelőre elmozdulni a holtpontról. Mint mondta, törekednek az oktatás fenntartására, de a körülmények folyamatosan változnak, az oktatáshoz pedig a tanárokon túl a diákokra is szükség van. Megjegyezte, hogy problémát okoz a folyamatosan lemorzsolódó tanári kar pótlása is. Németh Gábor elmondta: számára egyértelművé vált, hogy mást értenek a kuratórium tagjai a változás alatt. A kuratórium véleménye szerint az egyetemen az elmúlt 30 évben nem változott semmi.
Mi többször próbáltuk érzékeltetni, hogy az elmúlt 30 évben magát az oktatást milyen sokféle módon igazítottuk a kor követelményeihez
– mondta. Véleménye szerint az, hogy nem garantált az egyetem autonómiája, ideológiai változást próbál előkészíteni.
Nyílt levélben, barátjaként szólította meg Rátóti Zoltánt, a Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumi tagját Alföldi Róbert, reagálva arra a közleményre, amit tegnap adott ki a testület. Ebben a Vidnyánszky Attila vezette kuratórium hangsúlyozza elfogadhatatlan és felelőtlen az SZFE vezetőinek lemondása. A nyilatkozat rögzíti azt is, hogy
a számos alkalommal felkínált egyeztetési lehetőséggel az SZFE vezetői és hallgatói nem éltek, az alapítvány – ahogyan eddig is – készen áll arra, hogy tárgyaljon az SZFE hallgatóival és oktatóival.
Az ügyben nyílt levél formájában Alföldi Róbert is véleményt formált. A balliberális színházi szakember szerint a kuratórium tagjai nem értik, mi történik a napokban, mi az, amiért a fiatalok tüntetni kezdtek, és miért mondott fel a vezetés. Alföldi azt is leszögezi, hogy a meg nem értés oka az eltérő kulturális közeg.
Más mesterek előadásait csodáltuk, más színházkultúra nevelt fel minket, más a színházi múltunk. Tehát máshogy értjük a színházat, megkockáztatom, mást értünk jó színház alatt
– írja Alföldi, aki szerint elégtételvétel zajlik azok részéről, akik korábban elnyomottnak érezhették magukat, majd a tolerancia jegyében kevésbé tehetségesekről beszélt.
Már ide, oda, erre az oldalra, meg arra az oldalra sodródtunk, már csak a romboló és önző indulat van bennünk. Revansot vesznek azok, akik úgy érezték, hogy el voltak nyomva („mert most mi jövünk…”). De, hogy Hofit idézzem szabadon, nem lehet, hogy nem elnyomva voltak, csak nem voltak olyan tehetségesek, és most itt az alkalom, hogy hirtelen tehetségesek legyenek, mert odaálltak az aktuális hatalmon lévők mellé?
– tette fel a kérdést. Alföldi Róbert párbeszédre hív fel és felszólítja levele címzettjét, Rátóti Zoltánt, hogy ne hagyja, hogy megalázzák azokat a mestereket, akik a napokban felálltak.
Ne diktáljatok, hanem, hogy egyenrangú félként kommunikáljatok, egymást és egymás munkáját, akár több évtizedes munkáját is tiszteletben tartva
– kérte. Miközben Alföldi párbeszédet követel és teljes mellszélességgel védi azokat, akik felálltak, megfeledkezik arról, hogy Vidnyánszky Attila arról számolt be a nyilvánosságnak, hogy mindent megtettek az együttműködés érdekében, az SZFE vezetése azonban elzárkózott a valódi párbeszédtől. Portálunk már beszámolt róla, hogy szerda délután végre egyeztetés történt Vidnyánszky Attila és az egyetem vezetői között.
Forrás: MTI, index.hu, Facebook; Fotó: képernyőfelvétel
Facebook
Twitter
YouTube
RSS