Szeptemberben folytatódik a Hagyó Miklóst és tizennégy társát érintő, BKV-ügyként elhíresült büntetőeljárás a Szegedi Ítélőtáblán – értesült a PestiSrácok.hu. A volt főpolgármester-helyettes és bűntársai tavaly első fokon nevetséges büntetést kaptak, Demszky Gábor korábbi jobbkezét, egykori bizalmasát és főtanácsadóját pedig felmentette a bíróság. Noha a vád komoly bűnszervezetről szól, azt már a nyomozás lezárása után többen kifogásolták, hogy a hatóság nem varrt el minden szálat az ügyben, ennek köszönhetően pedig több prominens személy, köztük Demszky Gábor egykori főpolgármester, illetve Puch László, az MSZP volt pártpénztárnoka is megúszta a felelősségre vonást.
Szeptember 7-én kezdődik másodfokon a Budapest volt főpolgármester-helyettesét, Hagyó Miklóst és társait érintő BKV-per a Szegedi Ítélőtáblán – értesült a PestiSrácok.hu. A táblabíróság még szeptember 14-én és 21-én tart nyilvános ülést, így utóbbi határnapon ítéletet hirdethet a bíróság. Hagyó Miklóst és tizennégy társát folytatólagosan, bűnszervezetben elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével és más bűncselekményekkel vádolja a Központi Nyomozó Főügyészség. A vád szerint a Hagyó Miklós vezetésével működő bűnszervezet 2008 augusztusáig egymilliárd forintot meghaladó vagyoni hátrányt okozott a BKV-nak. A volt szocialista főpolgármester-helyettest rögtön mentelmi joga elvesztése után, 2010. május 14-én vették őrizetbe, majd május 26-án helyezték előzetes letartóztatásba. 2011 februárjától 2011 júniusáig házi őrizetben volt, ezután szabadlábon védekezhetett.
Nevetséges büntetések első fokon
A Kecskeméti Törvényszék tavaly januárban Hagyót első fokon hivatali visszaélés bűntette, valamint hűtlen kezelés miatt mint felbujtót mindössze két év, négy évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte. Hadnagy Ibolya bírói tanácsa Demszky Gábor egykori mindenesét, főtanácsadóját, Mesterházy Ernőt pedig felmentette az ellene emelt vád alól. Az indokolás szerint esetében mindössze egy eredménytelen befolyásolási cselekmény volt megállapítható. Antal Attila harmadrendű vádlottat, a BKV Zrt. egykori vezérigazgatóját folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelés bűntette, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt másfél év börtönre ítélte a törvényszék, de a büntetés végrehajtását három év próbaidőre felfüggesztette. Balogh Zsolt negyedrendű vádlottat, a BKV Zrt. Antal Attilát követő vezérigazgatóját hűtlen kezelés bűntette, valamint magánokirat felhasználásának vétsége miatt egy év két hónap, két év próbaidőre felfüggesztett börtönt kapott. Mátay-Horváth Éva hatodrendű vádlottat, Szalainé Szilágyi Eleonórát, a BKV volt humánpolitikai igazgatóját, valamint három másik személyt a bíróság szintén felmentette.
A vesztegetés vádja sem állt meg
A tizenöt millió forintos vesztegetési pénz átadásának vádja alól bizonyítottság hiánya miatt nem ítélte el Hagyó Miklóst az elsőfokú bíróság. Az ügyészség korábban kétrendbeli vesztegetést rótt a volt főpolgármester-helyettes terhére, ám a vádhatóság 2015 szeptemberében kivette a vádak közül az egyik cselekményt, így már csak a korábbi két eset helyett egy Nokia-dobozos kenőpénz átvételével vádolják Hagyót, ám első fokon ebben is felmentették. Mindkét vádpont Balogh Zsolt vallomására alapult, amit a bíróságon a volt vezérigazgató vissza is vont, sőt, bocsánatot kért egykori főnökétől. A Szegedi Fellebbviteli Főügyészség a BKV Zrt. két korábbi vezérigazgatója, valamint más korábbi felsővezetők terhére a bűnösség szélesebb körben történő megállapítása és a kiszabott fő- és mellékbüntetés súlyosítása érdekében bejelentett korábbi ügyészi fellebbezést fenntartotta. Hagyó, illetve a közpénzekben a 2010-es kormányváltás után is dőzsölő Mesterházy Ernő és több társuk esetében ugyanakkor a tényállás megalapozatlansága miatt az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását indítványozták.
A nagyhalakig nem ért el az “igazságszolgáltatás”
Noha a vád komoly bűnszervezetről szól, azt már a nyomozás lezárása után többen kifogásolták, hogy a rendőrség, majd később, 2010 májusától a nyomozást folytató Központi Nyomozó Főügyészség nem varrt el minden szálat az ügyben, így több olyan személy nem került a vádlottak padjára, akiknek valószínűleg ott lett volna a helye. Horváth Éva, Hagyó volt sajtósa az Index.hu által megszerzett vallomásában például azt állította, hogy Puch László, az MSZP egykori nagyhatalmú pénztárnoka három nagy fővárosi közműcég (Főtáv, Vízművek vagy az FKF), valamint a BKV, az MVM Puch politikai befolyására, nyomására hirdetett a politikus – strómanokon keresztül irányított – cégeinél, a befolyt bevétel egy részét pedig pártfinanszírozásra fordították. A nő két ilyen céget nevezett meg, a Media Magnet Kft.-t és a Stop.hu újságot kiadó OPT Kft.-t. Horváth Éva azt is elmondta a nyomozóknak, hogy Puch, illetve beosztottjának irodájában van egy-egy páncélszekrény, amiből „illegális kifizetéseket teljesítettek”. A Media Magnettel kapcsolatban Regőczi Miklós volt kommunikációs igazgató is azt vallotta a rendőrségen, hogy ez a cég Puch László érdekeltségébe tartozik, és 20 millió forintos megbízást kell szerezni a vállalkozásnak.
Demszkyt is elfelejtették elszámoltatni
A BKV-ügy Demszky Gábor volt budapesti polgármestert is „karcolgatta”, ráadásul Antal Attila volt vezérigazgató is arról beszélt egy korábbi interjúban, hogy Hagyó mellett Demszkynek is megvoltak a lobbistái a vállalatnál, de arra is utasította, hogy egy bizonyos üzemanyag-adalékot rendeljen meg egy cégtől. A beszerzés több tízmillió forintba került, az adalékról pedig utóbb kiderült, hogy 98 százalékban gázolajat tartalmaz, és „talán nem árt”. Antal beszélt arról is, hogy Demszky a Sawyer-Miller Group BKV-s kommunikációs megbízásának kibővítése miatt is személyesen járt közben nála. Ez az a cég, amelyik a főpolgármester kampányait bonyolította. Demszky a BKV-s letartóztatások kapcsán egy interjúban maga is elismerte, hogy figyelmeztetést kapott a magyar igazságszolgáltatás legfelsőbb berkeiből: azt tanácsolták neki, hogy tűnjön el az országból, mert első számú célponttá vált. Ennek ellenére a volt főpolgármester megúszta a felelősségre vonást.
Címlapfotó: nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS