Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Kelet és Nyugat között címmel tartott előadást a Tranziton, ahol Magyarország és a magyar nemzet érdekeiről, céljairól, az eddig elért eredményekről és a jövő kihívásairól beszélt. A miniszter már az előadása elején leszögezte, hogy a magyar külpolitika célja a magyar érdekek érvényesítése, ezt pedig senki sem korlátozhatja, valamint a háború és a gazdasági kihívások is szóba kerültek, emellett pedig a saját lábába lövő Európai Unió elhibázott külpolitikáját is részletesen ecsetelte.
Szijjártó Péter elmondta, hogy az elmúlt egy évben tovább nőttek a minket elnyelni akaró hullámok, ezért még fontosabb, hogy hol tesszük le a horgonyt, hiszen a legjobb helyet kell megtalálnunk. Emellett felhívta a figyelmet arra, hogy a külpolitikai mozgásterünk a minket szorító erők ellenére egyáltalán nem szűk, hanem széles. Természetesen a földrajzi behatároltság egy adottság, azonban fontos, hogy van egy célunk, tudjuk, hogy mit akarunk elérni. A magyar külpolitika célja pedig igen egyszerű, mégsem könnyű feladat: a magyar érdekek érvényesítése az, amiből nem engedünk.
A magyar külpolitika céljai
Szijjártó Péter leszögezte, hogy nem lehet cél a mások érdekeiből való kiindulás; egy-egy simogatásért, dicséretért nem adhatjuk fel a céljainkat, mert csupán irányítani akarnak bennünket, amit nem hagyhatunk. A jelenlegi körülmények azonban olyanok, hogy ránk akarják kényszeríteni azt, hogy még kimondani se merjük a céljainkat, nemhogy megvalósítani. Az európai fősodor jelenleg az, hogy a nemzeti érdekek nem fontosak; arra igyekeznek minket is rábírni, hogy adjuk fel a szuverenitásunkat és vég nélkül támogassuk a zsákutcába vivő európai politikát a saját érdekeink ellenében.
A legnagyobb felhatalmazást a magyarok adták
Másfél éve, amikor kirobbant az orosz−ukrán háború, hazánkban két nagy blokk állt egymással szemben: a nemzeti, konzervatív oldal és az egymással szövetségeket kötő baloldal. A háborúhoz teljesen másképp állt hozzá a két blokk, hiszen a nemzeti oldal számára a nemzeti érdekek voltak a fontosak, elsősorban az, hogy maradjunk ki a háborúból. A baloldal azonban másoktól várt dicséretet, benne lett volna a fegyverszállításokban, idegen érdekeket szolgáltak ki és káoszt hoztak volna magukkal. A magyar emberek egyértelműen döntöttek 2022 áprilisában és ez alapján olyan legitimációt adtak a magyar politikának és külpolitikának, amely sehol máshol Európában nincs. Szijjártó szerint ilyen támogatottsággal senki sem bír Európában, mint a magyar kormány és a magyar külpolitika, hiszen a legerősebb európai országok is rá vannak hagyatkozva arra, hogy különböző érdekcsoportoknak feleljenek meg, akiktől buksisimogatásra számítanak.
A magyar külpolitika maradjon magyar és szuverén
Szijjártó elmondta, hogy a világpolitikai és a világgazdaság sosem volt sokáig stabil; az utóbbi idők válságai, a COVID-járvány és az orosz−ukrán háború miatt azonban újra és újra változik, és új világrend van kialakulóbban, ami biztos, hogy nem lesz egypólusú. Azt még nem lehet pontosan látni, hogy hány pólus harcol majd egymással, az viszont biztosnak tűnik, hogy egynél több. Ezekben az időkben a miniszter szerint egyre több a gazdasági zsarolás, erősödnek a külső beavatkozások egyes államok belügyeibe. A magyarokon kívül a lengyelek is hasonló cipőben járnak, az USA-ban börtönnel fenyegetik Donald Trumpot, a világ minden részén célzottan és módszeresen támadják a nemzeti erőket. A liberális mainstream jogállamisági problémákkal vádol mindenkit, aki nem ért egyet velük; ezekben az időkben nem szabad visszakozni és meghátrálni Szijjártó Péter szerint, mert akkor sem bánnának velünk jobb szándékkal, a nemzeti érdekeinket pedig nem adhatjuk fel.
Regionális háború globális hatásokkal
A sikeres magyar stratégia bizonyítéka, hogy nincs igaza a liberális mainstreamnek akkor, amikor azt harsogják bele a világba, hogy csak az a járható út, amit ők képviselnek. A magyar állam másfél éve sikeresen ki tud maradni az orosz−ukrán háborúból szomszédos államként a nagy nyomás ellenére, és egyetlen lépést sem tettünk a háború folytatásának segítésére. Ez a háború Szijjártó Péter szerint egy regionális háború globális hatásokkal, és sajnos pont Európa az, aki egyre inkább globalizálja. A miniszter szerint ugyanakkor ez a háború nem a magyarok és nem is az európai emberek háborúja, az unió versenyképessége pedig egyre rosszabb a szankciós politika által is. Az amerikaiak kiprovokáltak egy fegyvernyújtási versenyt az unióval, amibe Európa egyszerűen belerokkan. A magyarok számára azonban az a legfontosabb, hogy biztonságban legyünk, az unió ugyanis belehajszolna mindenkit ebbe a mélybe vezető spirálba, amelyből egyelőre nincs kiút.
Kelet és nyugat között
Mint mondta, mi, magyarok két világ határán élünk, igyekszünk megtartani a kapcsolatot mindkét oldallal. Szijjártó felháborodva mutatott rá, hogy most azok vádolnak bennünket igazságtalanul oroszbarátsággal, akik semmit sem tettek a kommunizmus ellen, akik 1956-ban cserben hagytak bennünket. A miniszter szerint nem politikai ízlés kérdése a mostani hozzáállás, hanem nemzeti érdek, hogy a két világ között fennmaradjon az együttműködés. A brutális válságok ellenére nem csupán talpon maradtunk, hanem a magyar gazdaság fejlődni is tudott, ezért a miniszter szerint a szankció politikai bukását azoknak a bukása kellene, hogy kövesse, akik felelősek a helyzetért, hiszen van más, járható út is. A mostani zsákutcába tartó törekvések szét akarják választani a keleti és nyugati gazdaságot, és Kínával is szét akarják vágni a szálakat, akikkel Európának évi 800 milliárd eurós kereskedelme van. A kiutat az jelentheti a miniszter szerint, hogy az európai vállalatok számára fontosak a keleti kapcsolatok, a magyaroknak pedig most van itt a lehetőség, hogy a keleti beszállítás legnagyobb tere legyünk és sikeres jövő elé nézhetünk.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS