Egészen új távlatok nyílnak ezentúl az álhírek felismerésében, magyarra fordítva a konzervatív tartalmak letiltásában. A Microsoft Edge mobilos verziója ugyanis megkönnyíti a felhasználó dolgát, hiszen önkényesen megmondja, szerinte melyik hír igaz, és melyik nem. A NewsGuard fekete listáján máris olyan oldalak szerepelnek, mint a Breitbart News, a The Drudge Report, a Daily Mail, illetve a WikiLeaks. Ez azért is vicces, mert a Drudge Report volt az a portál, amely először számolt be a múlt héten arról, hogy vége a kormányzati leállásnak Amerikában, amit a szoftver szintén álhírnek értékelt, csak azért, mert egy jobboldali portálon volt olvasható. Természetesen a CNN, a New York Times és a Washington Post zöld jelzést kap szinte minden esetben.
A NewsGuard korábban már létezett a Microsoft böngészőjében, most azonban mobilra is megérkezett, és jobban navigál az (ál)igazság és a(z ál)hazugság között, mint bármi. Legalábbis a haladók szerint. Az alkalmazás látszólag borzalmasan egyszerűen működik, a funkciót a Program beállításai/Hírek értékelése menüpont alatt lehet aktiválni, ezután pedig a címsorban minden weboldalon megjelenik egy jelzés, amely vagy piros, vagy zöld, attól függően, hogy a szoftver hogyan értékeli a hír és a forrás megbízhatóságát. A NewsGuard emellett arra is lehetőséget ad, hogy a felhasználók maguk jelentsék a problémásnak vélt híroldalakat. Az üzemeltetők ilyenkor tudományosan megvizsgálják a kifogásolt tartalmat, erről a folyamatról pedig tudjuk, hogy a Facebook esetében is rendkívül “objektívan” működik.
Obama-Clinton tengely
Nagyon érdekes, hogy a NewsGuard mögött egy Obama-Clinton párti, főleg neokon, és Trump-gyűlölőkből álló alkotói-tanácsadói csapat áll, többek között a korábbi nemzetbiztonsági főnökkel, Michael Haydennel az élvonalban. De persze megtaláljuk a listán Tom Ridge-et, aki korábban George W. Bush belbiztonsági minisztere volt. Aki még ismerős lehet, az Condoleezza Rice, volt külügyminiszter.
A szoftvert alapítók között olyan neveket is találunk, mint L. Gordon Crovitz, a Wall Street Journal korábbi publicistája, aki olyan neokon agytrösztöknek is a tagja, mint a Council on Foreign Relations, illetve az American Enterprise Institute (AEI). Ez utóbbinak szintén tagja volt az a Richard Perle, illetve Paul Wolfowitz, akik az iraki háború hatalmas támogatói voltak. Crovitzról még annyit érdemes tudni, hogy a hírhedten baloldali Business Insidernek és a Wired-nek is az elnökségi tagja.
Gazdag arab országok is tettek bele pénzt
Nyilván ezek után nem meglepő, hogy a Weekly Standard zöld jelzést kap, ami a megbízhatóságot illeti. Ez a lap volt az, amely 2003-ban az iraki háború idején keverte a dolgokat és összekapcsolta az ottani rezsimet a biológiai fegyverekkel és az Al-Kaidával. Egy másik fontos partner egy bizonyos Publicis Groupe, egy Párizsban működő multinacionális cég, amelynek több leányvállalatát olyan kommunikációs cégek adják, amelyek között megtalálható egy bizonyos Qorvis Group. A társaság ügyfelei között van például Szaúd-Arábia és a Bahrein Királyság. A cég a szeptember 11-i támadásokat követően képviselte Szaúd-Arábiát, amikor kiderült, hogy a gépeket eltérítő terroristák között szaudi állampolgárok is vannak. A szoftver egyelőre főleg angol nyelvű oldalak esetében működik, de feltehetőleg nem kell sokat várnunk, amíg az összes haladó hazai lap is helyet kaphat a megbízható források között. Azt is sejtjük, hogy melyek lesznek azok a médiumok, amelyeket a NewsGuard pirossal fog jelölni.
Forrás: Breitbart, Daily Mail, The Guardian
Facebook
Twitter
YouTube
RSS