A hatvanegy éve bevonuló 200 ezer szovjet katonával szembeszálló hősökre emlékezett a PestiSrácok.hu a Bem József téren, illetve a Revolution 56 Szabadságharcos Sörözőben szombat este, a nemzeti gyásznapon. Beszédet mondott Varga János ötvenhatos szabadságharcos, Corvin közi hős, a Pesti srác szobor ihletője. Lapigazgatónk, Stefka István pedig hangsúlyozta: november 4-e nem csak gyász, hanem a hősiesség napja is, hiszen egy kis nép megmutatta, szembe tud szállni a világ legerősebb hadseregével.
November 4-e nem csak megemlékezés, hanem ünnep is, a hősök ünnepe, hiszen 1956-ban ezen a napon kezdődött az igazi háború – mondta Huth Gergely, a PestiSrácok.hu főszerkesztője szombaton, a nemzeti gyásznapon a Bem József téren, ahol portálunk szerkesztősége az olvasókkal, illetve a Karc FM Paláverének hallgatóival közösen emlékezett meg arról, hogy 61 évvel ezelőtt ezen a napon támadta meg Magyarországot a Szovjetunió, és fojtotta vérbe a történelem egyik legtisztább forradalmát.
Stefka István a PestiSrácok.hu lapigazgatója elmondta, számára október 23-a az öröm, a remény és a kiállás ünnepe, hiszen 61 éve ilyenkor azt mutatta meg a világnak egy kis nép, hogy akár képes szembeszállni a világ legerősebb szárazföldi hadseregével is, ha a szabadságáról van szó. Emlékeztetett: 1945-től 1956-ig több száz embert végeztek ki koncepciós perekben, és tízezrek kerültek börtönbe. Stefka kiemelte, ez a pesti és budai srácok közös harca volt, ő maga öt osztálytársát vesztette el a harcokban, akik csupán nyolcadikosok voltak. Úgy vélte, a balliberális, kommunista ideológia nem változott, ma is az „aki nem velünk, az ellenünk van” ideológia mentén gondolkodnak. Példaként 2006. október 23-át hozta fel, mint a kommunista erőszakpolitika iskolapéldáját. Sajnálatát fejezte ki, hogy még mindig vannak olyanok, akik le akarják becsülni a forradalom és szabadságharc szellemét. Hangsúlyozta: november 4-e nem ismétlődhet meg. Megjegyezte: a Bem József tér egyébként szimbolikus helyszín, hiszen az 56-os szabadságharc jogfolytonos az 1848-49-es szabadságharccal, ráadásul itt, a téren egy pártház is működött, ahonnan fegyvert tudtak szerezni a felkelők.
Beszédet mondott Varga János ötvenhatos szabadságharcos, a Corvin közi Pesti Srác szobor ihletője. A Bem téri megemlékezés a Honvédtüzér Hagyományőrző Csapat díszlövéseivel, gyertyagyújtással, illetve Varga-Bíró Tamás 56-os dalaival zárult. A zenész a téren, majd a Revolution 56 Szabadságharcos Sörözőben is előadta az Avanti ragazzi di Buda… kezdetű Lazio-induló dallamára írt Halhatatlanok című verset, Pilhál Tamás kollégánk szerzeményét. Az est folyamán levetítették a Lejáratás és bomlasztás – A hálózat örök című, Huth Gergely és Kerekes András által készített dokumentumfilmet.
No gallery template found!A videót Szerencsés D. Márton készítette.
Képgaléria: Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS