Julius 5 éves születésnapjára készül a család. Az már biztos, hogy most csak anya és apa fogja köszönteni, a Magyarországon élő nővére sem mehet el a szűk körű családi zsúrra. Ha addigra a pékség is bezár, a tortát is anyának kell megsütnie – de megígérték kisfiuknak, hogy bepótolják a bulit, ha ennek az egésznek vége lesz. Mert muszáj, hogy minden visszatérjen a normál kerékvágásba. Olaszországban kedden rendelték el az egész országra kiterjedő karantént. Az iskolák, óvodák már egy hete zárva vannak. Míg Judittal beszélgetünk, Julius a háttérből sürgeti, menne a játszótérre, hátha ott lesznek barátok. Addig is játék távcsővel nézeget ki az ablakon, lesi a tiroli csúcsokat, és felkiált, ha meglát egy-egy embert az utcán. Édesapja, Judit férje zenész, ma még elment dolgozni, de a következő hetekben többet lesz majd a családjával: a tavaszi turné összes koncertjét lemondták. Giuseppe Conte miniszterelnök szerda este jelentette be a további szigorításokat. Csütörtöktől csak az élelmiszerüzletek és a gyógyszertárak tarthatnak nyitva egész Olaszországban. Hogy ez meddig tart, egyelőre senki sem tudja.
A Balatonról Dél-Tirolba
Fekete Judit 17 évvel ezelőtt költözött Olaszországba, Dél-Tirolba a Balaton-partról. Nagylánya felnőtt, ő pedig egy olasz férfi oldalán találta meg újra a boldogságot. Szerelmük gyümölcse Julius, aki a napokban ünnepli az ötödik születésnapját. Mostanáig amolyan kétlaki életét éltek, Judit férje a turnék alatt sokat van úton, így Judit és kisfia, aki tökéletesen beszél magyarul és még három nyelven, sűrűn jártak haza a magyarországi családtagokhoz. Két héttel ezelőtt fordult fel fenekestül az életük.
Egyik napról a másik állt feje tetejére minden
Judit azt mondja, a Németországból hazatérő turistáktól vett minta laborvizsgálata több esetben is pozitív lett koronavírusra. Utána gyorsultak fel az események. Először az oktatási intézmények zártak be, Dél-Tirolban első körben csak hetet, aztán minden intézményre kiterjesztették már a múlt héten. Április 3-ig biztosan tart a kényszerszünet, de már az is felmerült, hogy egészen a tavaszi szünet végéig meghosszabbítják. Az oktatási intézmények bezárása után egyre több korlátozó óvintézkedést rendeltek el. Bezártak a pubok, a szórakozóhelyek. Az éttermek szerdáig is csak este 6 óráig fogadhattak vendégeket. Conte miniszterelnök szerda este jelentette be az újabb a korlátozások szigorítását, amelyek értelmében csütörtöktől már csak az élelmiszerboltok és a gyógyszertárak lehetnek nyitva.
Az olaszok nem pánikolnak és nem rohamozták meg a boltokat, hiába a több ezer megbetegedés
Az üzletek és gyógyszertárak viszont nyitva vannak és semmiből nem alakult ki hiány egyelőre. A magyar nő szerint azt sem lehet mondani, hogy pánik lenne, pedig szerdára az úgynevezett 1-es zónában, ahol nagyobb számban vannak megbetegedések, már a kijárási tilalmat is elrendelték. Ez azt jelenti, hogy az ebbe a zónába eső területeken az otthonaikat csak nyomós indokkal hagyhatják el az emberek.
Kiürültek az utcák, a máskor nyüzsgő nagyvárosok csendesek, alig látni embereket. Kedden bezártak a szállodák, a sípályák. A turisták, köztük magyarok is hazaindultak – meséli Judit. Azt mondja, eleinte ő is félt, már csak azért is, mert ott voltak az antholzi biatlon-világbajnokságon, ahol volt koronavírusfertőzés-gyanús eset, és féltette a 76 éves édesanyját is, aki náluk volt Tirolban akkor, amikor kitört Olaszországban a járvány, de egyikük sem betegedett meg, nem mutat tüneteket a mai napig sem.
Sokan úgy eshettek át a koronavíruson, hogy nem is tudtak róla
Judit azt mondja, nemcsak olasz mentalitás, hanem a járványt kezelése is hozzájárul ahhoz, hogy nem uralkodott el az országban a pánik, az orvosok folyamatosan kommunikálnak az emberekkel és nyugtatják őket. A tapasztalatok szerint csak az idősekre, különösen a 80 év feletti emberekre veszélyes a vírus, azokra, akiknek gyengébb az immunrendszere és valamilyen alapbetegségben is szenvednek egyébként. Ezért sokan úgy eshettek át a koronavírus fertőzésen, hogy nem is tudták, hogy elkapták.
Szerdán, a turisták hazautazása után szigorították az óvintézkedéseket
Fekete Juditék családja Bolzano mellett lakik. Bolzanoban is van már több fertőzött, de jól vannak. Izoláltan, tehát karanténban vannak, így nem fertőznek. A szigorúbb korlátozásokat szerdán vezették be, miután a turisták elhagyták az országot. A hotelek legkorábban április 3-án nyithatnak ki. Mostantól dolgozni menni orvosi igazolással lehet, a házasságkötéseket két tanúval, a temetéseket csak egészen szűk családi körben tarthatják meg. Felfüggesztették a miséket is – ami komoly korlátozásnak számít, az olaszok ugyanis nagyon vallásos, vallásukat aktívan gyakorló, templomba járó emberek. Nemcsak a kórházakban, hanem az idősotthonokban is látogatási tilalom van érvényben. De nemcsak a hozzátartozókat érinti a tilalom, hanem azokat az önkénteseket is, akik segítőként jártak be ezekbe az intézményekbe.
Már most tartanak a gazdasági következményektől
Az üzletekben egyelőre mindent lehet kapni, egyedül az osztrák import termékek érkezése kérdéses. Ami viszont már borítékolható, hogy a gazdaság megsínyli a járványt. Olaszországban eddig 7 milliárd eurót különítettek el a turisztikai és vendéglátó ágazat megsegítésére, de ez is kevés lesz. Tirolban, ahol Juditék is élnek, abban bíznak, hogy áprilisra, májusra normalizálódik a helyzet és újra beindul a turizmus. De ez nemcsak azon múlik, hogy Olaszországban hogy alakul a vírushelyzet, hanem azon is, hogy a kibocsátó országokban, elsősorban a környező országokban mikor tetőzik a járvány.
Fekete Judit azt mondja, nem jellemző ott, Olaszországban a pánikhangulat; sokan inkább nem veszik elég komolyan a járványt, talán nem is hiszik el, vagy nem fogták fel, mi történik. “Senki sem gondolta volna, hogy ilyet meg fog érni. Ráadásul annyira gyorsan és hirtelen jött, hogy talán fel sem eszméltünk még” – fogalmazott.
A legnehezebb a gyermekeknek elmagyarázni, mi történik velük és körülöttük, miért nem lehetnek a barátaikkal
Az egyik legnehezebb dolog a kisgyermekeknek elmagyarázni, mi történik körülöttük, miért nem mehetnek óvodába, iskolába, aminek eleinte még örülnek is, aztán hiányozni kezdenek a barátok, a közösség. Julius, Judit 5 éves kisfia már tudja, mi az a koronavírus, azt is, hogy sűrűn kell kezet mosnia, hogy ne legyen beteg. Judit azt mondja, gyermeke gyorsan megtanulta és elfogadta az óvintézkedések adta szabályokat. Már ő szól rá a szülőkre, hogy gyakran mossanak kezet. A minap viszont elsírta magát, amikor becsukott séta közben egy nyitva felejtett kaput, és az édesanyja rászólt, hogy most sem a szájához, sem a szeméhez nem nyúlhat, míg nem tudott kezet mosni. Az otthonlétet már kevésbé élvezi, mint az első napokban, hiányoznak a társak, a közös játék.
Juliusnak még szerencséje van. Ott, ahol ők laknak, a vidéki kistelepülésen a hegyekben, legalább ki lehet menni az udvarra játszani, vagy el lehet menni kirándulni, sétálni a környéken. A félig magyar, félig olasz kisfiú már nagyon várja a születésnapját. Születése napján csak hárman ünnepelnek, Julius, anya és apa; a testvér Magyarországról csak internetes videóbeszélgetésben csatlakozik. A kisfiú kívánsága az – és erre gondol majd, amikor elfújja az öt gyertyát –, hogy ez az álom mihamarabb véget érjen, és lehessen egy olyan igazi nagy születésnapi zsúrja, ami egy ötödik születésnapra dukál. Ahol minden barátja, pajtása ott lehet. De addig sem keserednek el.
“Van valami jó a sok rosszban” – mondja Judit –, az, hogy “most senki se rohan, most együtt vannak a családok”.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS