Bár az egészségügyet folyamatosan kell fejleszteni, valójában jobb állapotban van, mint amit gondolunk róla, mondta Takács Péter a Mandinernek adott interjúban. Az egészségügyi ágazatért felelős államtitkár arról beszélt, hogy napirenden van az egészségügyre fordított forrás növelése, melyben a Pénzügyminisztériummal közösen dolgoznak. Már a szakdolgozói és orvosi béremelés is 540 milliárd forint többletkiadás évente. Takács Péter kitért Magyar Péter hőmérőzős akcióra, amelyről azt mondta, Magyar a saját VIP bulijairól és botrányairól akarja elterelni a figyelmet.
Óriási a szakadék az érzet, a vélemény és a valós tények között az egészségügy megítélését illetően, mutatott rá Takács Péter. Az OECD vizsgálat két kérdésére adott válaszadási arányt hozta példaként:
„Ön szerint az ön országában a betegek hány százaléka nem kapja meg a megfelelő egészségügyi ellátást?” – erre a magyarok átlagban 22 százalékot mondtak. Másodszor: „Önnel vagy a hozzátartozójával az elmúlt öt évben előfordult-e, hogy nem kapta meg a megfelelő egészségügyi ellátást?” Erre a megkérdezettek csupán 1,6 százaléka válaszolt igennel. Ekkora szakadék az érzet és a tapasztalat között egyetlen másik országban sem volt. Ezért mondom, hogy sokkal jobb teljesítményt nyújtunk, mint amit a közvélekedés feltételez
– fogalmazott a Mandinernek az államtitkár. Hozzátette, hogy jelen pillanatban csak Budapesten 300. 000 négyzetméternyi kórházterület felújítás van folyamatban 100 milliárd forint összegben.
Forráshiány kapcsán a szakpolitikus azt mondta, gyógyszerbeszerezésben, infúziós- és más eszközök beszerzésében a központosítással csak az idén 8 milliárd forintot tudtak megtakarítani.
Tervezéskor mindig van forráshiány a magyar egészségügyben, ám ezt paradox módon épp a kormány, illetve az adott fenntartó szokta év végén rendezni, vagyis kifizetni az intézmények adósságát, kipótolni a gyógyszerkasszát, megemelni az egészségbiztosító kereteit ott, ahol szükséges
– mutatott rá Takács Péter.
Osztályok bezárása kapcsán Takács kijelentette, hogy a rendszert 10,5 millió emberre tervezték, s évi 140-150 ezer születésre. Mindkét szám jelentősen csökkent. Elérhető szülészeti ellátást továbbra is mindenütt biztosítunk, de például érsebészeti osztályt vagy fekvőbeteg-bőrgyógyászatot felesleges minden kórházban fenntartani. A legbonyolultabb beavatkozásokat pedig lehetőség szerint a nagyobb intézményekbe érdemes centralizálni, ahol a legjobb orvosok és a legmodernebb eszközök állnak rendelkezésre.
Hisztériakeltésre persze minden észszerűsítés alkalmas, de nekem fontosabb a betegek érdeke és biztonsága
– fogalmazott az államtitkár. A teljes interjút ITT olvashatják.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS