“Romániában új szelek fújnak”, két napja új kormánya van az országnak, és az új hadügyminiszter már az első napokban sokkal nyitottabbnak bizonyult elődjénél – jelentette ki Tánczos Barna szerdán, az úzvölgyi temetőgyalázással kapcsolatban, a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) társadalmi szervezetek munkacsoportja ülését követő sajtótájékoztatóján. Mint az RMDSZ-es politikus hozzátette, nem az erőszak és nem a kegyeletsértés jelenti az úzvölgyi kérdés megoldását, hanem a román és a magyar fél közötti partnerség, amelyet a hadigondozásra vonatkozó államközi szerződések is megfogalmaznak. A politikus ugyanakkor arról is beszélt, hogy alapos a gyanú a román csendőrség cinkosságára is, amellyel tevékenyen hozzájárultak az események elfajulásához, továbbá úgy vélte, a román igazságszolgáltatás ideig-óráig megpróbálhatja eltussolni, halasztani a román szélsőségesek felelősségre vonását, de a bizonyítékok fényében nem fognak tudni az igazsággal ellentétes felmentő ítéleteket meghozni.
Szerdán ülésezett a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) társadalmi szervezetek munkacsoportja. Az első napirendi pontban Tánczos Barna szenátor az úzvölgyi katonatemető fejleményeiről számolt be, utána a Délvidéken kialakított helynév-hivatalosítás gyakorlatáról tájékoztatott Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke. Portálunk az ülés után tartott sajtótájékoztatón Tánczos Barnát kérdezte a román szélsőségesek által meggyalázott úzvölgyi katonasírokkal kapcsolatos legújabb fejleményekről.
Mint arról kollégáink helyszíni tudósításai alapján beszámoltunk, a román csendőrség cinkos közreműködésével idén tavasszal román provokátorok törtek be az úzvölgyi katonatemetőbe, ahol a román hatalmi dominancia és történelemhamisítás jegyében korábban betonkereszteket állították fel, amelyre a temetőben nem is nyugvó, állítólagos román katonák neveit írták fel. A keresztek román pap által történő felszentelése ellen békésen, imádkozva tiltakozó erdélyi magyarokat a felüdödött román nacionalisták inzultálták, majd a temetőben is pusztításba kezdtek. Megírtuk: a román csendőrség egyik irányítója feltűnésével az úzvölgyi gyalázatos események epicentrumában a román belügyi szervek érintettségének kérdése is felmerült.
Új szelek fújnak Romániában?
Tánczos Barna a sajtótájékoztatón elmondta: az a támogatás, amelyet megtapasztalhattak a bizottsági meghallgatás alkalmával, további erőt és bíztatást ad a következő hónapokra, hogy a küzdelmekbe úgy tudjanak beleállni Székelyföldön, hogy egy tapodtat se kelljen hátrálniuk. Kiemelte: a magyar kormány határozott kiállása meghátrálásra késztette a román felet, a magyar külügy és a Honvédelmi Minisztérium hozzáállása, intézkedései pedig lehetőséget teremtettek arra, hogy a kérdést európai módon rendezzék. Úgy vélte, nem az erőszak és nem a kegyeletsértés jelenti az úzvölgyi kérdés megoldását, hanem a román és a magyar fél közötti partnerség, amelyet a hadigondozásra vonatkozó államközi szerződések is megfogalmaznak. Az RMDSZ-es politikus elmondta: “Romániában új szelek fújnak”, mivel két napja új kormánya van az országnak, és az új hadügyminiszter már az első napokban sokkal nyitottabbnak bizonyult elődjénél. Hozzátette: már most vannak olyan jelek, amelyek arra utalnak, hogy hamarosan megtörténhet egy helyszíni szemle, majd azok a tárgyalások, amelyek biztosíthatják az úzvölgyi magyar katonasírok sérthetetlenségét, és azt a tiszteletet, amely a magyar honvédeknek kijár.
Alapos a gyanú a román csendőrség cinkosságára
Portálunk kérdésére az erdélyi magyar politikus elmondta: nagyon nehéz bizonyítani, hogy a csendőrségnek köze volt az események elfajulásához, ugyanakkor éppen emiatt szólították fel a román belügyminisztert, hogy indítson vizsgálatot a csendőrség érintettségével kapcsolatban. Hozzátette: az eseményekbe való beavatkozást semmiképpen sem egyenruhában tették a csendőrök, a cinkosság azonban kétségtelen. Tánczos Barna hangsúlyozta: a helyszínen is tapasztalható volt a román csendőrök passzivitása, hiszen engedték a dühöngő tömeget a temetőhöz menni, nem emelték ki a bajkeverőket a tömegből, és meg sem próbálták az atrocitásokat, fizikai inzultusokat megelőzni. Úgy látta, szomorú, hogy 30 év után olyan generáció került vezető tisztségbe a román csendőrségnél is, akiknek nincsenek élő emlékei az 1990. március 19-e utáni eseményeket követő erőszakhullámról, és felelőtlenül engedik a szélsőséges események kibontakozását. Mint megismételte, meggyőződésük, hogy a román csendőrség passzivitása nem lehetett véletlen, és alapos a gyanú, hogy részt vettek a szervezésben is.
Nem fogják tudni eltussolni
Portálunk kitért arra, hogy míg a tomboló szélsőségesek közül senkit nem büntetett meg a rendőrség, addig a védekező békés magyar tiltakozók közül többeket pénzbírsággal sújtottak. Tánczos Barna szerint a békés magyar tiltakozók elleni alaptalan és jogtalan birságokkal kapcsolatban a bíróság felmentő ítéleteket fog hozni, ugyanakkor nem fogják tudni elkerülni, eltussolni az erőszakos román tüntetők felelősségrevonását. Mint kiemelte, civil szervezetek segítségével többeket, mintegy 6-7 elkövetőt konkrétan sikerült beazonosítaniuk, nevüket eljuttatták a hatóságokhoz, ügyükben több feljelentés is született. Hozzátette: bár hőzöngő és felbujtó egyén sokkal több volt, de az említett botrányokozókkal szemben video- és fényképfelvételek is igazolják, hogy erőszakos cselekedeteket hajtottak végre. Az RMDSZ-es politikus úgy vélte, a román igazságszolgáltatás ideig-óráig megpróbálhatja eltussolni, halasztani az ügyek lezárását, de a bizonyítékok fényében nem fognak tudni az igazsággal ellentétes felmentő ítéleteket meghozni.
Szintén szerdán a román Hősök Emléke Országos Hivatal (ONCE) meghívására az úzvölgyi katonatemetőben tájékozódtak szerdán délelőtt a román, a magyar, az orosz és a német hadisírgondozó hivatalok képviselői. Kovács Vilmos ezredes, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézetének és Múzeumának a parancsnoka a látogatás után elmondta: a román és a magyar hadisírgondozó hivatal illetékeseinek júniusi megbeszélése óta semmilyen előrelépés nem történt a temető helyzetének rendezése ügyében. Többek között elmondta: a magyar fél képviselőjeként azzal kapcsolatban is kétségeit fogalmazta meg, hogy mi szükség van a temetőben ötven olyan keresztre, amelyen az “ismeretlen román hős” felirat áll, amikor a román védelmi minisztériumnak alárendelt ONCE álláspontja szerint 11 román katona nyugszik a temetőben, a magyar fél pedig iratokkal bizonyította, hogy a 11 románnak vélt hős közül öt magyar katona, egy pedig orosz katona volt. Megjegyezte: a német hadisírgondozó hivatal képviselője nem foglalt állást, ugyanakkor az orosz hadisírgondozó hivatal képviselője felszólalásában a magyar javaslatot támogatta. Kovács Vilmos közölte: valamennyi érintett ország képviselőjét meghívta Budapestre, hogy ott folytassák a temető helyzetének rendezéséről elkezdett párbeszédet.
Forrás: MTI/PestiSrácok.hu; Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS