A főpolgármester azt mondta, hogy megkereste őt a hatalom egyik embere – kinek neve természetesen az anonimitás homályába maradt – és arról érdeklődött, hogy mi az ára annak, hogy ne induljon az előválasztáson. Mennyit kér azért, hogy visszalépjen? A főpolgármester a telex.hu-nak adott nagyinterjújában igyekezett leporolni az elmúlt napok vesszőfutása közben reárakódott piszkot, fenntartani az őszinte, szerethető és integratív politikusi karaktert, de a hantázás csimborasszója mégiscsak a megvesztegethetetlen imázs eme megnyilvánulása volt. Persze, érthető, hogy igyekszik azt a látszatot kelteni, mintha a Fidesz tartana tőle (és ebben az izzadságos erőfeszítésében az önnönmaga függetlenségébe szerelmes Telex is kellemes partnernek bizonyult), de azért ez a megjegyzés még a baloldal zavaros buborékjából is szokatlan vágyvezérelt kiszólás volt. Vajon ki van a maszk mögött, ki ez a szeplőtelen, fedhetetlen ember, akit a telex.hu bemutatott? És hogy nyomta le Vágó István az interjú után a HVG-t?
A telex.hu keddi interjújából megtudtuk, hogy az elmúlt másfél évben Karácsony Gergely azt tapasztalta, hogy a kormány nagyon feszült belülről, a szétesés határán van (mindjárt megbukik!) és ameddig Orbán Viktor a miniszterelnök, addig nincs önkormányzatiság minálunk. És azt is, hogy a Fidesz hatalma a pénzen alapszik. Végül pedig az is kiderült, hogy ő tényleg sosem akart miniszterelnök-jelölt lenni, ahogy szerény őkelmét mindig minden esetben egy közösség, sőt, maga a nemzet találta meg a politikai pozíciókkal. (De azért a Szabolcs utcai kórház ügye volt a fordulópont – ha már mondani kell valami konkrétumot.) És végül – miután a telex.hu független újságírói segítségével megmagyarázta a nyelvvizsgaügyet és „kiröhögte” azt, hogy nyakon csípték az egyetemi állásával kapcsolatos hazugságait – bemondta az interjú legerősebb mondatát:
volt olyan megkeresés nem is olyan régen, hogy üzentek a kormány legfelsőbb köreiből: mondjam meg, mit kérek azért, hogy ne induljak. Azt válaszoltam: ne legyenek ilyen gonoszak.
Egyébként meg mindenről Orbán dönt, így mindenről Orbán tehet, ezzel szemben ő maga az őszinteség és a béketeremtés apostola. Et cetera, et cetera…
Karácsony, a maszk mögötti ember
Borzalmas napokat élt meg Karácsony Gergely. Porba hullott a maszk, lelepleződött a csalfaság és megláttuk az embert. A hamis karakter mögött élő és meglehetősen csalódást keltő embert. Görcsös, teszetosza, ugyanakkor kicsinyes, hipokrita és megdöbbentően ingerült. Utóbbi tapasztalat új és kissé kiábrándító volt. A szimpatizánsok közül is sokak számára. Hiába készült tucatnyi pr-interjú, hiába óvta a stábja a kínos helyzetektől, hiába krákogott a háttérben Gyurcsány Ferenc, a főpolgármester nem jól játszotta el a neki szánt szerepet.
Ezért kellett a telex.hu-n ez az interjú (is). És ezért kellett nagyot mondani, ezért kellett azt az elképesztő vágyvezérelt mondandót elsütni, hogy megpróbálták ugyan megvesztegetni, de nincs olyan hatalom, ami eltérítené az ő erkölcsi iránytűjét. (Az interjú során egyébként féltucatszor hangzik el a „morális” kifejezés!)
A politikában jó esetben nem válik élesen ketté a politikusi és magánemberi karakter. Persze, minden társadalmi, közösségi interakciónak léteznek sajátos szabályai, ha úgy tetszik: szerepei.
Színház az egész világ,
És színész benne minden férfi és nő:
Fellép és lelép: s mindenkit sok szerep vár.
Ám, ha a szerep hazugságra épül, ha a karakter, amit egy-egy közösségi interakcióban megjelenik, homlokegyenest különbözik a valódi személyiségtől, akkor nőni fog az a feszültség, ami vagy a szerepet játszó ember személyiségét, vagy a kapcsolatait robbantja majd szét. Előbbire a főpolgármester elmúlt héten mutatott szokatlanul agresszív reakciói, utóbbira a Gyurcsány Ferenchez való viszonya lehet jó példa.
Egy politikusnak fontos, hogy legyen karaktere, fontos, hogy a lehető legjobb tulajdonságait, az alkalmasságra utaló személyiségi jegyeit domborítsa ki és használja is, miközben cselekszik. (Hisz a politika nem csupán színjáték, hanem a cselekvés művészete is.)
Karácsony Gergely alkalmassága a legfontosabb kérdések egyike, amit fel kell tennie a választópolgárnak. Az alkalmasság pedig – ebben az egyben igaza van a főpolgármesternek – valóban nem csupán a végzettségén és a nyelvvizsgáján (illetve annak hiányán) áll vagy bukik. Fontos, de nem az egyedüli, és nem a félbehagyott PhD vagy a meg nem szerzett nyelvvizsga a legkínosabb probléma, hanem az, hogy Karácsony Gergely hazudott. A politikusi maszk mögött élő ember hazudott.
Ki van a maszk mögött?
A Karácsony Gergely körül dolgozó stáb, amely amerikai módszerekkel élve tudatosan építi a politikusi karaktert, kínosan vigyáz arra, hogy az alkalmasság kérdése a valóságtól eltérően kerüljön napirendre. Azaz a kissé félszeg és visszafogott politikus mögött egy őszinte, integratív, békére és kompromisszumra törekvő ember képe rajzolódjon ki, ne pedig egy kicsinyes hazudozó személyiség kontúrjai látszódjanak. Az imázsépítés azonban már az első héten csődöt mondott. Az őszinteséget elnyomta a hazugság. A békés természetű ember helyett pedig megpillantottunk egy frusztrált, a kínos újságírói kérdéseken kiboruló és agresszívvá váló személyiséget. Aki van olyan kicsinyes, hogy mindezek után elmegy a Telex szerkesztőségébe és cinikusan azt mondja, hogy
Radó Péter kollégám a napokban összeszámolta és kirakta Facebookra, hogy a Google Scholar szerint mennyit hivatkoznak a tanulmányaimra: én is meglepődtem, hogy milyen sokat. Érdemes lenne összehasonlítani azokkal a Fidesz-közeli elemzőkkel, akiknek az életműve abból áll, hogy engem és az ellenzéket gyalázzák. Én ezen az egészen csak kéjesen röhögök.
Álszent és gátlástalan módon törtető ember sziluettje rajzolódik ki előttünk. Egy olyan férfié, aki hitegeti a professzorát, hazudik a nyelvtudásáról és nap, mint nap lódít az egyetemi katedráról. Miközben fenntartja a tudományos karrier látszatát, politikai tanácsadó céget alapít és komoly megrendeléseket kap Gyurcsány Ferenc környezetéből – abban az időben. Ezt is persze utólag ismeri csak el. Mikor pedig számonkérik, hogy miért szakadt félbe a tudományos karrierje, miért nem fejezte be a doktori képzést, akkor vallja csak be, hogy „beszippantotta” a politika. Ez az a pont, ahol már a kezdet kezdetén őszintének kellett volna lennie, hisz ha ezt már évekkel ezelőtt elmondta volna, akkor most azt gondolnánk: rendben, tiszta beszéd, érthető döntés. Nincs ezzel baj!
De nem így történt. Bele is zavarodott a hazugságaiba – még a telex.hu sem tudta megmenteni!
Vágó István lenyomta a HVG-t
A konkrét interjúra visszatérve, illetve annak utórezgéseit figyelve érdemes még megemlíteni azt a cicaharcot, amit Vágó István vívott meg a HVG-vel. A „kvízprofesszor” mindig érzékeny arra, amit Gyurcsány Ferencről mondanak. Vallásos buzgósággal követi vezérét és elvakult fanatizmus védi „hitelességét”. Így, miután a HVG szemlézte a telex.hu interjúját és a cikk elején (lead) azt írta, hogy:
Vágó meg is sértődött és szóvá tette a Facebook-oldalán, hogy nem így volt az! A HVG álhírt gyárt. És láss csodát: Vágó lenyomta a HVG-t, hisz pár óra múlva így változott meg a HVG szemléje:
A szemle végére pedig kínosan kiírták a HVG szerkesztői:
A szemlét a cikk megjelenése után pontosítottuk.
A hazugságspirálból nem lesz könnyű kimászni
Mindenesetre Karácsony Gergely miniszterelnök-jelölt-jelölt már az első héten olyan hazugságspirálba keveredett, amiből nehéz lesz kitekerednie és patyolattisztán ismét a felszínre kerülnie. Az ellenzéki oldalon pedig vakarhatják a fejüket, ahogy a nemzetközi baloldal Magyarországot beszántani kívánó részének is komolyan el kell gondolkoznia azon, hogy talán mégsem a megfelelő jelöltet sikerült kiválasztani.
Még akkor is így van, ha azt a független-objektív, az újságírói szakmát morális magaslatokon művelő telex.hu másképp akarja láttatni.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS