Vörös ételfestékkel és vízibombákkal dobálta meg egy tüntető nagypéntekre virradó éjjel a Terror Háza épületét, így tiltakozva az ellen, hogy hasonló festékes akció miatt, garázdaságért elítéltek két ellenzéki aktivistát. A múzeum húsvét elmúltával, kedden úgy reagált, hogy az eset a diktatúrák áldozatai emlékének meggyalázása.
A Budai Központi Kerületi Bíróság múlt hét csütörtökön gyorsított eljárásban 300, illetve 200 óra közmunkára kötelezett két aktivistát, amiért festékes flakonokat dobáltak a Sándor-palota épületére. Ezen felbőszülve egy másik tüntető még aznap éjjel a Terror Házát vette célba festékes flakonnal, amiről videófelvétel is készült. A tettes a felvételen elmondta, tesztelni szeretné, hogy őt is elítélik-e garázdaságért, mert ha igen, az a diktatúrát jelzi Magyarországon. Elárulta, hogy egy jelképes értékű közintézményt akart megdobni festékkel.
Az esettel kapcsolatban kedden tartott sajtótájékoztatót a Terror Háza. Békés Márton kutatási igazgató kifejtette, hogy a Magyarország leglátogatottabb múzeumát ért támadás a diktatúrák áldozatai ellen szólt. A homlokzatot ugyanis a Hősök Falán festékezték össze, ahol ’56 áldozatainak arcképei sorakoznak, alattuk, a párkányon pedig éppen égtek a holokauszt áldozataiért gyújtott mécsesek. Békés hangsúlyozta, hogy a Terror Házát az elmúlt tizenöt évben több, mint hatmillió ember látogatta meg, de az intézmény nemcsak múzeum, hanem egyben a hősök és az áldozatok történelmi emlékhelye is. A festékkel összekenést érthetetlennek és döbbenetesnek nevezte, kérte, hogy minden jóérzésű magyar ember ítélje el a hősök és áldozatok emlékének meggyalázását, továbbá sürgős bocsánatkérést vár el az elkövetőktől.
A Terror Háza nem kormányintézmény, viszont igencsak közel van az Oktogonhoz, ahol a tüntetők már több ízben buliztak az utóbbi napokban. Békés Mártontól megkérdeztük, szerinte miért éppen a Terror Háza került egyikük célkeresztjébe, de neki sincs ötlete az indítékra, hacsak nem tényleg a kommunizmus áldozatai ellen szólt. Már a Sándor-palota megdobálásával kapcsolatban, majd a Terror Házánál is hangsúlyos érv volt az elkövető aktivisták részéről, hogy lemosható vízfestéket használtak, azaz nem okoztak tartós kárt.
A festék nyomát lehet, hogy le lehet mosni, de ezt a példátlan támadást nem. Ez megtörtént, és ezért várjuk a bocsánatkérést
– mondta Békés.
Amellett, hogy a Terror Háza nem kormányintézmény, az ügy pikantériája, hogy az épület ugyan nem műemlék, viszont az Andrássy út – és így az arra néző, összefestékezett homlokzat is – a világörökség része. A tüntetőknek tehát ismét sikerült mellényúlniuk. A múzeum tájékoztatása szerint folyamatban van a büntetőeljárás garázdaság megalapozott gyanújával.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS