Az Országgyűlés ma tizennégy törvényjavaslatról dönt. A képviselők egyebek mellett elfogadhatják a jövő évi költségvetést megalapozó törvénymódosításokat, valamint változtatásokat hajthatnak végre a választásokkal kapcsolatos jogszabályokon is.
Az ülésnap reggel 9 órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, amit a határozathozatalok követnek. Ekkor hagyhatják jóvá a 2019-es büdzsét megalapozó törvénymódosításokat, amelyek összesen 42 jogszabályon változtatnak. A választást érintő módosítások elfogadása esetén szigorúbb szabályok lépnek hatályba a kampánytámogatás visszafizetésére, emellett a választási plakátokon közzé kell tenni a megrendelő szervezet nevét, az átjelentkezések miatt a szavazatszámláló bizottságok nagyobb létszámmal működhetnek, a helyi választási iroda vezetője pedig fegyelmit kaphat, ha urnazárás után fél órával a szavazókörökben nem fejezték be a voksolást.
A választásokkal kapcsolatos törvények módosítása többek közt azért is számít kiemeltnek a tárgyalandó napirendi pontok közül, mivel ezzel az intézkedéssel átláthatóbbá válna a választás rendszere. Emlékezetes, a Kúria több mint ötezer határon túli szavazatot érvénytelenített arra hivatkozva, hogy azokat saját címzésű és nem előre gyártott borítékban adták postára. Holott a választási eljárási törvényben egyetlen szó sem esik a borítékok elvárt formájáról, kinézetéről. Ahogyan azt portálunk is megírta (ITT), tekintet nélkül arra, hogy a szavazó melyik választási irodának juttatja el a szavazatát, valamennyi iratot az NVI-be szállítják, itt történik a szavazatok megszámlálása.
Az NVI szavazatszámlálói az ellenzéki delegáltak által „felduzzasztott” NVB döntése alapján minden „hagyományos” postai borítékban feladott szavazatot érvénytelennek minősítettek, pedig erre a vonatkozó jogszabályok nem adnak lehetőséget.
A választási eljárási törvény egyértelműen felsorolja ugyanis, hogy milyen okokból lehet a levélszavazatot érvénytelennek tekinteni, ezek között pedig nem szerepel olyan, hogy nem az NVI által kiküldött borítékban küldték vissza a szavazatot. Az NVI-nek minden érvénytelennek nyilvánított szavazatot regisztrálnia kell, az érvénytelenségi ok megnevezésével együtt. A „hagyományos” postai borítékban feladott szavazatokat hivatalosan azért nyilvánították érvénytelennek, mert „nem volt lezárva a boríték”. A Fidesz által delegált megfigyelők észlelték ezt a visszásságot, a helyszínen tiltakoztak az érvénytelenítés ellen, erről pedig jegyzőkönyvet is felvetettek.
A Fidesz álláspontja szerint a Kúria által alkalmazott „jogalkalmazói önkény”, valamint az indokolási kötelezettség negligálása olyan súlyúak, hogy azok sértik az indítványozó tisztességes eljáráshoz való jogát. A Fidesz az alkotmányjogi panaszában a végzés végrehajtásának felfüggesztését kérte. A pártot az eljárásban képviselő Gulyás Gergely Alkotmánybíróságnak megküldött panasza szerint a Kúria alkotmányellenesen értelmezte, és gyakorlatilag kiegészítette a választási eljárásról szóló törvényt. Az Alkotmánybíróság tanácsa szerint azonban a panasz lényegét tekintve nem jogkérdésre, hanem arra irányul, hogy az Alkotmánybíróság döntése nyomán a Kúria és az NVB értékelje újra az NVI-nek a szavazatok megszámolására irányult tevékenységét, így az Ab szerint a vita tárgya a sértetlenség megállapíthatósága, mint ténykérdés, és nem ennek jogkövetkezménye az érvényesség vagy érvénytelenség.
Pénteken elfogadhatják a költségvetést
A szavazásokat követően pénteken elfogadni tervezett javaslatokhoz benyújtott módosító javaslatokról tárgyalnak a képviselők, majd két indítvány összevont vitáját bonyolítják le. Elsőként a Fidesz azon javaslata kerül terítékre, amely a büntető törvénykönyv (Btk.) hatályát kiterjesztené a személyszállító járművek jogellenes átalakítására, valamint a hivatalos személyek zaklatására. Ezt követi a kiemelt budapesti fejlesztésekről szóló törvényjavaslat tárgyalása. A kormány előterjesztése a szóban forgó beruházások állami feladatainak kereteit jelölné ki, a már előkészítés alatt álló Budapest Diákváros – Déli Városkapu Fejlesztési Program megvalósításának segítése mellett. Az Országgyűlés pénteken, egyebek mellett a jövő évi költségvetés elfogadásával fejezi be nyári rendkívüli ülésszakát.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS