Eredetileg szabad térre, a Pedagógusok Szakszervezetének székháza elé hirdették meg a tüntetést a tanévkezdés alkalmából, ez azonban nem jött össze: a demonstráción csak a szervezet három elnökjelöltje, illetve egy moderátor vett részt a sajtó megjelent képviselőin, valamint 8–10 meghívott, nyugdíjas tanáron kívül. A baloldali receptúra szerint az érdeklődésnek megfelelően beköltöztették a rendezvényt egy kisebb méretű terembe, amely lépéssel legalább optikailag sikerült javítani a részvételi arányon.
Tüntetést szervezett a tanévnyitó alkalmából a korábban Dobrev Klárával egyeztető, a Márki-Zay-féle kék szalagot kitűző Pedagógusok Szakszervezete (PSZ). A baloldali pártok környékén rendre felbukkanó szervezetnek akkor sikerült mindezt megszerveznie, amikor három év után először tud(na) zökkenőmentesen indulni a tanév, miután az elmúlt két tanévben a koronavírus-járvány jelentette bizonytalanság és távoktatás miatt a tanári szerepkör egy részét a szülőknek kellett átvenniük. Nem véletlen azonban, hogy a PSZ idén (is) megpróbálta elszabotálni a tanévnyitót. Más kérdés, hogy ez nem sikerült, ezért a 3+1 tüntetőt beterelték inkább a székházba.
Ők hergelik a tanárokat és a diákokat
A PestiSrácok.hu korábban cikkezett már arról, hogy kik is állnak a tanártüntetések mögött. 2010 óta rendszeresen ugyanazok a civilnek álcázott, az MSZP és az azóta kimúlt SZDSZ holdudvarához tartozó hálózatok, szervezetek mozgatják a háttérből a kormányellenes tüntetéseket, és ez a Tanítanék Mozgalom pedagógustüntetéseinek eseteiben sem volt másként. Az egyébként jó ügyért harcoló pedagógusok bizonyos platformjait behálózták a liberálisok. Már meg sem lepőtdünk azon, hogy kiderült: a civil, szakmai megmozdulásnak indult és annak kikiáltott pedagógustüntetés keverőpultja mögött kezdetben Schilling Árpád és a Krétakör állt. Schilling és a Krétakör feltűnése azért is pikáns, mert a korábbi, 2013–14-es diáktüntetéseken is az „első sorban” állt a Krétakör, amely akkor a HaHa diákmozgalommal és Bajnai Gordon Együtt 2014 nevű pártjával tüntetett együtt.
2013-ban a Heti Válasz cikke szerint szép summát kaptak Soros György nemzetközi alapítványától: az Open Society Foundation jóvoltából a kampány startjakor szétosztogattak félmilliárd forintot, majd 36 millió forintot akasztottak a Norvég Civil Támogatási Alap kasszájából is. Gulyás az ATV-ben azt nyilatkozta, a pénzt például a Lázár János elleni tüntetés szervezésére használták fel, de Schilling főpénztárosa a PestiSrácok.hu-nak is beszélt minderről. Gulyás egy 2013-as interjúban kijelentette: „kifejezetten a Humán Platform és társszervezeteinek megerősítésére és tevékenységének országos kiterjesztésére szolgál ez a pénz”. Ez a szervezet a Krétakör virtuális mozgalma, amely saját hitvallása szerint az oktatási és a szociális szféra elégedetlenkedő dolgozóit szeretné képviselni. Akkoriban a személyi átfedésekből jól láthatóan Bajnai Gordon politikai projektjének részeként, ma újfent csak kormányellenes civilként.
Nemcsak Schilling Árpád a kapocs a 2013–14-es, részben Bajnai Gordon kampányemberei által szervezett diáktüntetések és a későbbi Pukli-féle demonstráció között. Füzessy Károlyról, a Bajnai-csapat tagjáról korábban megírtuk, hogy 2013-ban részt vett a Fidesz-székház elleni támadásban, majd szervezőként és szónokként köszönt vissza. A pedagógustüntetések vezéralakja, Pukli István felesége pedig az Alkotmányvédelmi Hivatalnál dolgozott akkoriban. A Tanítanék Mozgalom vezetője akkor annyit ismert el, hogy neje valóban a Belügyminisztérium munkatársa, de mivel nem közszereplő, az a nyilvánosságra nem tartozik.
Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS