Két héttel a PiS varsói nagygyűlését követően utcára vonulnak a lengyel gazdák is, hogy a Tusk-kormány Ukrajnát és az Egyesült Államokat kiszolgáló politikája ellen tüntessenek. A lengyel gazdák attól tartanak, hogy az ukrán agrárium importja tönkreteszi a hazai mezőgazdaságot, amelyet már így is nagyon súlyosan érintett a háború nyomában fellépő energiaválság. A demonstrálók egyúttal a Tusk-kormány politikai ámokfutása ellen és a politikai foglyok szabadon engedése mellett tüntetnek.
Németország és Románia után Lengyelországban is utcára vonulnak a gazdák: a tervek szerint január 24-én traktorok ezrei fogják ellepni Varsó utcáit. Lengyelországban egyre növekszik a társadalmi feszültség, miután az ősszel hatalomra kerülő Tusk-kormány politikai ámokfutásba kezdett. Donald Tusk és bandája tökéletesen bemutatja, hogyan is képzelik a liberálisok a jogállamot: verőlegényekkel szállták meg a közmédia szerkesztőségét, az elnöki palotában (!) tartóztatták le az ellenzékbe szorult PiS politikusát, és ez még csak a kezdet.
A múlt héten robbant a hír, hogy Lengyelország kihátrál a régiós egyezségből, amelynek lényege, hogy az Ukrajnával szomszédos államok közös fellépéssel akadályozzák meg az ukrán gabona importját. Az ukrán dömpingáru azonban súlyos nehézséget okoz az európai és a lengyel gazdáknak, akik nem képesek versenyezni a nyomott árú, gyakran génmódosított termékekkel.
Románia egy olyan export-import engedélyezési rendszert vezetett be tavaly ősszel az ukrajnai gabonával kapcsolatos vitában, amelyben az importőröknek bizonyítaniuk kell, hogy a hazai szükséglet nem fedezhető, és ezért kell engedélyt kapniuk ukrán gabona behozatalára, de közvetítők nem kaphatnak engedélyt. Lengyelország ezt a mintát követné most, amelynek időzítése azért is volt különösen érdekes, mert Donald Tusk Kijevbe készült. Ráadásul a bejelentés egy nappal azután történt, hogy Nagy István bejelentette: az öt régiós ország, köztük Lengyelország agrárminiszterei együtt közös levélben szorgalmazták az Európai Bizottságnál, hogy határozottan lépjen fel az ukrán gabona ellen, mert súlyos károkat okoz a régiós országokbeli gazdáknak, piacot vesztenek a fő exportpiacainkon.
Miután tavaly szeptemberben a Bizottság nem volt hajlandó meghosszabbítani az ukrán gabonatermékekre vonatkozó importkorlátozásokat, Magyarország, Szlovákia és Lengyelország egyoldalúan vezetett be ilyeneket a hazai importra. A Tusk-kormány azonban gyakorlatilag másnapra kitáncolt a megállapodásból.
Az ukrán gabonával kapcsolatos aggályokkal a PestiSrácok.hu több cikkben is foglalkozott. Ebből kiderül, hogy nemcsak anyagi szempontból jelent az európai gazdákra nézve fenyegetést – és óriási profitot az amerikai cégeknek –, de egészségügyi szempontból is jelentős kockázatot jelentenek a különböző génmódosított termékek. Úgy tűnik tehát, hogy a Tusk-kormány az amerikai vállalati profit oltárán feláldozza a lengyel agráriumot és az uniós piacot is. Nem meglepő, hogy alig két hét alatt a második hatalmas tüntetés szerveződik Varsóban.
Azért küzdünk, hogy a családi gazdaságok egyáltalán működhessenek. Nem tudunk versenyezni Ukrajnával, ezért többek között a háború előtti kvóták bevezetését várjuk. Az ukrán gabonának oda kell kerülnie, ahová való – az ázsiai vagy afrikai piacra, nem pedig Európába
– mondta az egyik szervező egy agrárlapnak.
A gazdaszövetség felszólította az EU-t, hogy korlátozza az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek importját, hiszen ez nagyon rossz hatással van az EU-s mezőgazdaságra. Nehéz helyzetbe hozza a gazdákat és azok családjait is. Javasolják az ukrán szárazföldi, valamint folyami exportútvonalak ellenőrzésének korlátozását az Európai Unión keresztül a harmadik országokba.
A tüntetésre január 24-én 12:00 és 14:00 óra között kerül sor. A lengyel gazdák azt ígérik, hogy több ezer traktort állítanak majd az utakra, és még az ukrán határ blokádja sem elképzelhetetlen.
Forrás: Magyar Jelen; Fotó: MTI/EPA/PAP/Radek Pietruszka
Facebook
Twitter
YouTube
RSS