Ismét Gyurcsányékat mosdatja az Európai Bizottság, az uniós testület továbbra sem talál semmi kivetnivalót abban, hogy a Demokratikus Koalíció elnökének családi cége, az Altus Zrt. tehet zsebre jelentős összegű uniós közpénzeket. Walter Deffaa, az Európiai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatóságának főigazgatója ma egy budapesti konferencián jelentette ki, hogy sem az Altus Zrt., sem tulajdonosa Gyurcsány Ferenc nem vétett az uniós szabályok ellen. Az Európai Bizottság erős embere a bizottság Gyurcsányékkal tető alá hozott újabb uniós megbízatására reagálva adott hangot véleményének. Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség miniszterhelyettese szerint elfogadhatatlan, hogy az Európai Bizottság egy aktív politikust, “bukott miniszterelnököt” támogat. Már Lengyelország is háborog.
Gyurcsány Ferenc családi cégének, az Altus Zrt.-nek uniós megbízatása is fókuszba került egy mai budapesti konferencián. A Miniszterelnökség és a Transparency International Magyarország közös, a csalások és korrupcióellenes intézkedésekről szóló szakmai rendezvényén Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség miniszterhelyettese és Walter Deffaa, az Európiai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatóságának főigazgatója vívott szópárbajt egymással Gyurcsányék uniós szerződéseiről.
Csepreghy Nándor ugyanis felhozta, ellent mond a józan ész szabályainak és elfogadhatatlan, hogy az Európai Bizottság egy aktív politikust, “bukott miniszterelnököt” támogat. A magyar politikus arra utalt, hogy a napokban kiderült, ismét elnyert egy brüsszeli pályázatot az Altus Zrt., Gyurcsány Ferenc cége ezúttal a lengyel fejlesztéspolitikát vizsgálhatja nagyjából 400 ezer euróért, vagyis 120 millió forintért, a cég pedig már meg is kötötte a szerződést az Európai Bizottsággal.
“Gyurcsány Ferenc cége az Európai Bizottság finanszírozásában nem elhanyagolható mennyiségű közpénzt kap Brüsszelből. A magyar kormány már az első Altus-megbízásnál jelezte az Európai Bizottságnak, hogy ezzel közvetve egy magyar ellenzéki pártot finanszíroz, miután a Demokrata Koalíció legfőbb támogatója az Altus Zrt., Brüsszel pénze így a Gyurcsány-párthoz jut. Amit az Európai Bizottság tesz, az nem tisztességes” – szögezte le a konferencián Csepreghy Nándor. Hangsúlyozta, mindezt észrevételezte a Miniszterelnökség Brüsszelnél, de eredménytelenül.
Legújabban már a Visztula partján Lengyelországban is vizsgálódik az Altus Zrt. – sérelmezte a miniszterhelyettes. “Egy olyan országban, ahol most került a jobboldal hatalomra, ezért is ártalmas, hogy egy ellenzéki párt érdekkörébe tartozó társaság működhet ott. A magyar kormány felszólította Brüsszelt, hogy ezt a megítélése szerint tarthatatlan helyzetet számolja fel, kérjük európai partnereinket, elsősorban az unió csalás elleni hivatalát, hogy vizsgálja ki az ügyet“ – fogalmazott Csepreghy Nándor.
Walter Deffaa visszautasította a magyar politikus szavait, s elmondta, a kohéziós politika végrehajtásának ellenőrzésére írtak ki pályázatot.
“A két szerződés esetében egy 11 tagú konzorcium bizonyult a gazdaságilag legelőnyösebb ajánlattevőnek, amelynek az Altus Zrt. is tagja, vagyis nem egyedül vizsgálódik a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó cég. A szabályozás szerint nem zárható ki egy konzorcium amiatt, mert annak vezető tagja egy politikus tulajdonában áll; megszegtük volna a szabályokat, ha nem így hirdettünk volna nyertest. Brüsszelt nem befolyásolja, hogy egy aktív politikus cége szerepet vállal” – közölte az Európai Bizottság főigazgatója.
Hozzátette: kizáró ok lett volna, ha az Altus Zrt. vétett volna az adó- vagy társadalombiztosítási szabályok ellen, azonban erre utaló jeleket egyáltalán nem találtak a magyar tanácsadó cégnél. Deffaa kiemelte, kérte a Miniszterelnökségtől, hogy jelezzék, milyen jogszabályt szegtek meg a döntésnél, illetve van-e más jelentős bizonyíték, ami arra mutatna, hogy illegális pártfinanszírozással állnak szemben, de erre nem kapott választ.
Eközben már Lengyelországban is megjelentek a háborgó és az Altus-szerződésével kapcsolatban skandallumot emlegető hangok. A DoRzeczy lengyel konzervatív hetilap például azt fejtegeti hosszan, hogy miért “csodálatos” Gyurcsányék uniós megbízása.
“Az Altusnak Gyurcsány Ferenc egykori magyar miniszterelnök a tulajdonosa. Az a Gyurcsány, aki a KISZ tagja volt, aki később milliárdos lett, aki kurva országnak nevezte Magyarországot és aki bejelentette, úgy kormányoztak, hogy hazudtak reggel, délben meg este. Az Altusnak az a Gyurcsány Ferenc a tulajdonosa, aki az összeomlás szélére vitte a magyar költségvetést, politikája miatt pedig a csőd szélén táncolt az ország” – írja a DoRzeczy.
A lengyel hetilap a cikkben azt sem felejti el megemlíteni, hogy az Altus Zrt.-nek Gyurcsány felesége, Dobrev Klára az ügyvezető igazgatója, aki a kommunista Bulgária egyik legbefolyásosabb, titkosszolgálati kapcsolatokkal is bíró családjából származik…
Facebook
Twitter
YouTube
RSS