Tovább zsugorodik a Jobbik, legalábbis a politikai súlya mindenképpen, hiszen háromról egy fősre csökkenő frakciójuk a Veszprém Megyei Közgyűlésben megszűnik. A jelek szerint próbálják húzni, halasztani a kínos véget; a frakcióvezető, Dobó Zoltán tapolcai polgármester a közgyűlés elnökének közgyűlés utáni kérdése ellenére a mai napig nem nyilatkozott arról, hogy alakul a képviselőcsoport helyzete. Egyszemélyes frakció viszont nem lehetséges a szervezeti és működési szabályzat szerint, ezért az elnök a következő közgyűlésen már az ügyrendi bizottsághoz fog fordulni.
Három Veszprém megyei Jobbikosból állt a Veszprém Megyei Közgyűlés Jobbik-frakciója. Orbán Imre pápai és Ferenczi Gábor devecseri politikusok azonban az év folyamán, a nagy kilépési hullámban elhagyták a pártot. Mindkettejük kilépése komoly visszhangot váltott ki, döntésük okait ugyanis nem is akarták titkolni.
“Hülyét csináltál belőlünk!”
Elsőként Orbán Imre vállalta nyíltan csalódottságát és osztotta ki a maga nyers, de őszinte stílusával a nemzeti radikálisból cukiságpolitikára váltó Vona Gábort. A pápai politikus, aki korábban a Jobbik Veszprém megyei első embere is volt, azon akadt ki, amikor pártelnöke Hanuka alkalmából levélben üdvözölte a főrabbit. Kifakadásában megjegyezte, hogy Vona hülyét csinált belőlük, teljesen kifordította magából a pártot, amely, ha így folytatják, 5 százalékos kispárttá fog zsugorodni.
Júniusban a devecseri polgármester is elbúcsúzott a Jobbikból. Szembesítő soraiban Ferenczi Gábor azt üzente Vona Gábornak és követőinek, hogy neki “nincs keresnivalója olyan pártban, amelynek vezetői nem a közösségért, hanem abból élnek”.
Nincs bennem harag. Csak mérhetetlen csalódás, amit a Jobbik országos vezetése az elvtelenségével, háttéralkuival, és a józan észt sokszor teljesen mellőző stratégiaalkotásával, logikátlan, sokszor önromboló döntéseivel, kétes hátterű tanácsadóival és pénzemberekkel való összefonódásával az elmúlt években okozott számomra, és rengeteg bajtársam számára
– fogalmazott júniusban Ferenczi.
Időközben mindkét Veszprém megyei ex-jobbikos csatlakozott a Toroczkai László vezette Mi Hazánk Mozgalomhoz. Ferenczi Gábor az új radikális párt országos alelnöke lett. A munkát a Jobbik-frakcióban, a megyei közgyűlésben azonban hónapokon át úgy folytatták, mintha mi sem történt volna. Nyilván nem véletlenül. Mindhárman tudták, hogy ha a két megyei képviselő, akik elhagyták a Jobbikot, a frakcióból is kilépnek, akkor az bizony megszűnik.
A téma októberben került elő, amikor Áldozó Tamás, a Fidesz frakcióvezetője napirend előtt feltette a kérdést: ugyan már mi a helyzet a Jobbik frakció körül, nincs-e bejelenteni valójuk azután, hogy köztudottá vált, két képviselőjük is kilépett a Jobbikból, és ma már másik párt tagjai.
Orbán Imre levélben nyilatkozott, hogy kilép a Jobbik-frakcióból. Ezt a levelet, ami október 16-án kelt, a következő, október 23-i közgyűlésen olvastam fel a testület előtt. Egyben rákérdeztem a frakcióvezetőnél, Dobó Zoltánnál, és Ferenczi Gábornál is, hogyan tervezik a jövőt. Akkor azt mondták, ketten maradnak, így a frakció is. De Ferenczi Gábor már aznap az ülés végén megírta a kilépő nyilatkozatát
– mondta megkeresésünkre a Veszprém Megyei Közgyűlés elnöke.
Polgárdy Imre hozzátette, szervezeti és működési szabályzatuk szerint két fő alatt nincs frakció, ami azt jelenti, hogy a Veszprém Megyei Közgyűlés Jobbik-frakciója már nem létezik. Mint mondta, ha a következő közgyűlésig sem nyilatkozik Dobó Zoltán frakcióvezető a szándékairól, akkor az ügyrendi bizottsághoz fog fordulni az ügyben.
Bizottsági elnöki posztot is veszíthet a Jobbik, ha megszűnik a frakció
Elméletileg “csak” annyi hátrány éri azt a pártot, amelyiknek nincs, vagy megszűnik a frakciója a közgyűlésben, hogy kevesebbszer szólalhat fel a képviselője. Akkor, amikor a frakciók reagálhatnak, frakción kívüli képviselő nem kaphat szót.
Más kérdés, hogy a választások után, a közgyűlés megalakulásakor a bizottsági helyeket a pártok bejutott képviselőik számával arányosan osztották el. Akkor a Jobbiknak három képviselője volt a Veszprém Megyei Közgyűlésben, Dobó, Ferenczi és Orbán. Nemcsak frakciót alakíthattak, hanem egy bizottsági elnöki tisztséget is kaptak. Dobó Zoltán lett a pénzügyi bizottság elnöke. Most, hogy egyedüli jobbikos képviselő marad, joggal vethetik fel a frakciók, hogy tárgyalják újra a bizottsági helyeket. Könnyen lehet, hogy Dobónak nemcsak a frakcióvezetői, hanem bizottsági elnöki posztjától is búcsúznia kell.
Jöhetnek az összeborulások, vagy trükkök százai?
Dobó Zoltánnak, illetve a Jobbiknak egyetlen lehetősége maradt, ha meg akarják őrizni a Jobbik-frakciót és az ezzel járó jogosítványokat. Legalább egy képviselőt meg kell győzni, hogy csatlakozzon Dobóhoz és üljön be a különben megszűnő Jobbik frakcióba.
Jelenleg egyetlen önálló, frakción kívüli képviselő van a testületben, a DK-s Deák Istvánné. Ha a Gyurcsány-párti képviselőnő ülne be a Jobbik-frakcióba tagnak, az azért is lenne érdekes, mert korábban Várpalotán többször is élesen bírálta a Jobbikot és a jobbikos, szélsőjobboldali, radikális politikát.
Még mindig nem csillapodott a Jobbikban a kilépési hullám
A Jobbik a tavaszi országgyűlési választások után gyakorlatilag kettészakadt. Vona Gábor és a néppártosodott cukiságpolitika képviselői a pártelnök lemondása után Sneider Tamást választották vezetőjüknek. A nemzeti radikális vonalat képviselők viszont tömegével kezdtek kilépni a pártból. A kilépési hullám még tovább erősödött a nyáron, miután Toroczkai László zászlót bontott a Mi Hazánk Mozgalommal.
Az új pártvezetés egymás után került összetűzésbe a párt korábban meghatározó arcaival, Dúró Dórával, Novák Előddel és legutóbb Volner Jánossal, akik ma már nem a Jobbik tagjai. Az elmúlt hónapokban több városban megszűnt a Jobbik alapszervezete, továbbá nemcsak országgyűlési képviselői, hanem megyei képviselői mandátumokat és polgármesteri tisztségeket is veszítettek.
Legutóbb Volner János vallomása adott lendületet a Jobbik mélyrepülésének. Október végén Jámbor Márk, a párt észak-magyarországi regionális igazgatója, Kurdi Ferenc kosdi polgármester, Seres Magdolna rakamazi elnök, Szabolcs-Szatmár Bereg megyei sajtófőnök és Fügedi Richárd, az Ifjúsági Tagozat volt alelnöke, mezőkövesdi képviselő jelentette be kilépését a Jobbikból.
Gyanús pénzmozgások miatt indulhat nyomozás a Jobbik körül
A Sneider Tamás vezette pártnak ugyanakkor jelenleg a kilépési hullám lehet a legkisebb baja. November elején derült ki, hogy nyomozást indít a párt pénzügyei közül a NAV. Szabó Balázs, a párt volt szekszárdi tagja ugyanis büntetőfeljelentést tett. Azt állítja, csak az ő régiójában 8-10 millió forint érkezett a Jobbik pártigazgatójától a regionális igazgatóhoz, amely összeget a szétterítés után a tagok fizették be a pártkasszába. A fekete pénzmozgást később az N1TV volt főszerkesztője, Kisberk Szabolcs is megerősítette. A IX. Kerületi Ügyészség feljelentéskiegészítést rendelt el az ügyben.
Vezető kép: Orbán Imre és Ferenczi Gábor, akik ma már a Mi Hazánk Mozgalmat erősítik – Fotó: vehir.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS