Ezt még nyilván nem tudhatjuk, de jó eséllyel indul. Ha hagyják elindulni… Akik kicsit is követik az amerikai politikai történéseket, bizonyára találkoztak a hírrel, hogy Coloradóban az állami legfőbb ügyészség lehúzta Trump nevét a republikánus előválasztás szavazólapjáról, a 2021. január 6-i eseményekre hivatkozva. A bírák szerint ugyanis Trump államellenes lázadást szított (erre ugyan semmiféle perdöntő bizonyíték, pláne jogerős ítélet nincs), és aki ilyet tesz, az az alkotmány rendelkezései szerint ne jogosult arra, hogy az Egyesült Államok elnökségéért elinduljon.
Egy kis ismeretterjesztő történelemóra, avagy fun fact: ez a kiegészítés az 1865-ben lezárult polgárháborút követően került bele az alkotmányba, abból a célból, hogy a vesztes déli tábornokok közül senki se szállhasson ringbe az elnöki pozícióért, hiszen ők valóban, törvény szerint is lázadást (konkrétan: polgárháborút) vezettek.
Trump esetében a „lázadás” legalábbis véleményes, sőt: konkrét videofelvétel van arról, ahogy a Capitoliumnál összegyűlt tömeget a békés tüntetésre szólítja fel. Az azóta nyilvánosságra került ipari kamerás felvételek tanúsága szerint pedig olyannyira békések voltak a tüntetők, hogy a kongresszus épületében szolgálatot teljesítő őrök idegenvezetőként kalauzolták őket a különböző szobákban és folyosókon. De ez egy másik sztori.
Trumpot különböző, a demokráciában, pláne az amerikai demokráciában korábban soha nem látott eszközökkel próbálják a jelenleg hatalmon lévő demokraták megakadályozni, hogy elinduljon az elnökségért. (Amit jó esélye van megnyerni.) A jog eszközeit fegyverként használják a politikai ellenféllel szemben. A legfelsőbb bíróság ugyan visszarakatta a nevét a coloradói republikánus szavazólapra, de más államokban is próbálkoznak a demokraták, és minden egyes állam esetében külön-külön kell állást foglalnia a legfelsőbb bíróságnak. (Ami nyilván időbe telik, és előfordulhat, hogy a novemberi elnökválasztásig nem minden ügynek tudnak a végére járni.)
De Trumppal szemben különböző, kétes legitimációjú büntetőeljárásokat is indítottak különböző kerületi ügyészek. New Yorkban például Alvin Bragg, akinek a választási kampányát (az USA-ben a kerületi ügyészek is választás útján nyerik el a pozícióikat) deklaráltan Soros György támogatta. Vagy Georgiában Fani Willis, aki ügyészként megbízott egy privát ügyvédet, Nathan Wade-et – aki mellesleg állítólag a szeretője – a vád képviseletével. De utóbbi fizetett neki egy Miami és egy karib-tengeri vakációt is…
Ilyen figurák próbálják különböző vádakkal, jogi csűrés-csavarásokkal elérni, hogy Trump bizonyos államokban (vagy akár az egész országban) ne lehessen elnökjelölt. Amennyiben ez sikerül a demokratáknak, az nemcsak példátlan lesz az amerikai demokrácia történetében, hanem garantáltan polgárháború-közeli állapotokat is fog pillanatok alatt előidézni.
Amiben a demokraták nem biztos, hogy jól járnának: az amerikai lakosság tulajdonában lévő közel 500 millió darab fegyver jelentős többsége republikánus szavazóknál van. De erre a lehetőségre ne is gondoljunk…
Elkezdődtek viszont az előválasztások. A republikánusoknál eddig kettő, a demokratáknál egy zajlott le. Mindkét oldalon fontos tanulságok, következtetések vonhatók le az eddigi eredményekből. Ezekről részletesen beszéltünk a Hardcore Hobbista múlt heti egyik adásában, érdemes megnézni a videót: ITT, VAGY ITT.
Vezető kép: A Republikánus Párt elnökjelöltségére pályázó Donald Trump volt amerikai elnök támogatóit köszönti a New Hampshire állambeli republikánus párti előválasztáson Londonderryben 2024. január 23-án. Fotó: MTI/AP/Matt Rourke
Facebook
Twitter
YouTube
RSS