A közösségi médiában bizonyos összeszerveződések nem is olyan spontán módon történnek, mint ahogyan azt egyébként szeretik hirdetni magukról egyes politikailag aktív “civil mozgalmak”. Gondolták volna, hogy Magyarországon is komplett hálózat dolgozik azon, hogy a Facebookon minél több emberhez eljusson az általuk generált tartalom vagy éppen anonim adatgyűjtések által hamis profilokat hozzanak létre? Világszintű összeesküvés elmélet? Nem. Ez a 21.századi valóság.
A budapesti tüntetések szinte pillanatok alatt szerveződnek a Facebookon, igen nagy számú résztvevővel. A különféle felhasználók által generált tartalom hálószerűen szövi be a közösségi oldalt, ami egy átlagos Facebook – felhasználónak szinte lehetetlen vállalkozás volna. Mégsem olyan meglepő ez akkor, ha megnézzük például az e-demokrácia oldalát, ahol büszkén hirdetik, hogy olyan alkalmazást hoztak létre, amely egybegyűjti mindazokat az eszközöket, különösen a közösségi és döntéshozatali eszközöket, amelyek segíthetik a közösség építését. A tüntetések fő aktivistái vagy nem dolgoznak, mint például a hivatalos Facebook oldallal rendelkező magyar Jeanne D’Arc, vagy egy olyan alapítványt jelölnek meg munkahelyként, aminek nulla(!) forint árbevétele van megalakulása óta.
A Közösségi Digitális Eszközök Alapítvány például már több mint két éve kezdte meg Facebook oldalán található bejegyzések szerint magyarországi működését, igaz, az Opten.hu cégnyilvántartása alapján csak 2016.júniusában jegyezték be hivatalosan és azóta sem rendelkezik sem bevétellel, sem kiadással. Alkalmazott nélkül működik.
Az is biztosan a véletlen műve, hogy 2015. januárjában már a “Valódi demokráciát” oldal eseményét hirdették. Tudják, ez az az oldal, ahol a köztársasági elnököt például “bajszos szarnak” ábrázolják és az alábbi szervezetekkel ápolnak szoros kapcsolatot: Anonymous Operation Hungary Anonymous for Hungary (c3ll_0) Budapesti Anarchista Színház Kettős Mérce atlatszo.hu Magyar Kétfarkú Kutya Párt. Büszkék arra, hogy az Origo-t meghekkelték. (A PS oldalát is folyamatos támadás érte, de informatikusaink visszaverték a próbálkozást.)
Majd ők megmondják, hogyan döntöttél
Az alapítvány honlapján azt írják, hogy a technológia fejlődésével a XXI. században azonban már minden eszköz rendelkezésre áll ahhoz, hogy a közösségi döntéseket minimális ráfordítással és hatékonyan meghozhassuk. Ehhez szükség van arra, hogy olyan digitális eszközök (szoftverek és alkalmazások) álljanak rendelkezésre, melyek segítségével közvetlen személyes megjelenés nélkül, de elfogadható biztonsággal és adott esetben anonim módon tudjunk véleményt nyilvánítani (autorizációs alkalmazások), na és persze ezeket a “közösségi döntéshozatalokat” jól elő kell készíteni. “A bináris és szélsőséges alternatívák helyett arányos, az összes résztvevő véleményét legjobban közelítő döntési opciók választhatók ki”. Máris mutatjuk, hogyan.
Olyan alkalmazások létrehozása a célunk, amelyeket a lehető legszélesebb körben használhatnak csoportok és szervezetek. Közösségi digitális infrastruktúrát építünk melyeket konkrét alkalmazások használnak, legyenek azok non profit vagy for profit szervezetek projektjei.”
Persze ezt “alapvetően önkéntes munkával” valósítják meg. Emellett lehetőség szerint igénybe veszik a “közösségi finanszírozást és adományokat”. Kérdés honnan, kitől…?
Titkos társaságot gründolnak
Az Alapítvány első hazai projektje az ún. ADA rendszer fejlesztése volt, ami tipikusan felhasználói autentikációra; anonim közvélemény kutatások, szavazások és választások lebonyolítására használható. Mindeközben persze begyűjtik az adatokat (pl. e-mail cím), hogy az összes más alkalmazás számára a felhasználó láthatatlanná váljon. A projektet közösségi munkában és finanszírozással hozták létre informatikusok, közgazdászok, szociológusok, média szakemberek és “még sokan mások.”- legalábbis a honlap szerint. Most nem részletezzük, de ez igazából egy titkos társaság benyomását kelti, ahol tényleg minden olyan titkos, hogy amúgy személyes találkozókkal hitelesítik a személyazonosságot és van “előrelépési lehetőség is”, hogy “Tanúsítóvá” válhasson a felhasználó. Mint írják: a Felhasználó és a Tanúsító várhatóan még soha sem találkoztak egymással, ezért a felek a személyazonosítás és adategyeztetés időpontját és helyét meghatározó kommunikáció során (e-mail, telefon, Skype, ADA felhasználói felület stb.) megállapodnak egy jelszó-, jelmondat- vagy kifejezés-párban, amely biztosítja, hogy a találkozón megjelent személyek azonosak az előzetesen kommunikáló személyekkel. Bővebben itt.
Ugye, nem lepődnek meg, hogy elindult az eVoks online eszköz, aminek a célja, hogy “a magyar állampolgárokat segítse abban, hogy közösen tudjanak dönteni jelentős közügyekben, és fontos ügyekre fel tudják hívni a döntéshozók figyelmét.”
Ugyanezen a napon indult el az eVoks weboldal, amit az Átlátszó működtet és amelynek az üzemeltetésében Vágó is részt vesz.
Ez nem egy ellenzékieskedő dolog. Ez a demokrácia új módja. Nem a kormány ellen van, hanem ügyekért és állampolgárokért.”
– magyarázta Vágó, aki lelkes és gyakorlott tüntető.
Ezt követte az “Airesis”, ami egy szabad szoftver platform, ami azért készült, hogy lehetővé tegyék csoportoknak és közösségeknek hogy produktív módon megszervezzék saját magukat a közvetlen demokrácia és részvétel alapelvei mentén. Ezeknek a céloknak az elérése érdekében az alkalmazást olyan többfunkciós rendszerként tervezték meg, amely egybegyűjti mindazokat az eszközöket, különösen a közösségi és döntéshozatali eszközöket, amelyek segíthetik a közösség építését. Mindezt persze “a közvetlen demokrácia szellemében.”
Közösségi hálóba szervezve, az Airesis lehetővé teszi a felhasználóknak hogy más embereket bevonjanak az érdeklődésüknek megfelelően, és felhasználják mindenkinek a lehetőségeit annak érdekében, hogy konszenzusos módon érveljenek bármilyen javaslattal kapcsolatban.”
Kapaszkodjanak meg, mert ami most jön, igencsak meredek
A titokzatosnak tűnő “Li.De.tk-projekt” leírásában az olvasható, hogy ebben a modellben minden szavazópolgár minden kérdésnél maga döntheti el, hogy akar-e közvetlen szavazati jogával élni, vagy átadja-e azt másnak. Itt számos variáció szóba jöhet: teljes szavazati jog-átadás éppúgy lehetséges, ahogyan korlátozott, csak meghatározott témakörökre vonatkozó is. Különböző témakörökben, különböző személyeknek vagy csoportoknak is átadható a szavazati jog. Természetesen az átadott szavazati jog bármikor, azonnali hatállyal vissza is vehető vagy megváltoztatható és a szavazópolgár bármikor dönthet úgy, hogy egy adott kérdésben közvetlenül, ő maga szavaz akkor is, ha az adott tárgykörre vonatkozóan (vagy általános érvénnyel) előzőleg már átadta valaki másnak a szavazati jogát. De kifejlesztettek egy másik lehetőséget is: ekkor az eljárás nem csak a támogatottságot, hanem az elutasítottságot is figyelembe veszi, és azt a jelöltet hozza ki győztesnek aki a legtámogatottabb és a legkevésbé elutasított. Ez nem feltétlenül azonos azzal akit a legtöbben az első helyre javasoltak! Például ha azt a jelöltet, akit a legtöbben soroltak az első helyre, a többi szavazó közül elég sokan az utolsóra soroltak, és ezzel szemben van olyan jelölt akit sokan a második helyre soroltak és csak nagyon kevesen az utolsóra – akkor ez utóbbi jelölt elfogadottabb az előzőnél, az eljárás őt hozza ki győztesnek.
Így talán már mégsem meglepő annyira, hogy az eddig szakaszosan aktivizálódó alapítványi közösségi oldal április 3-án közzétett posztja szerint “ki kell álljunk minden érintett civil szervezet mellett, mert szükség van a munkájukra, azaz a Civilizációra.”
A fiatalok politikai életben való aktivizálására pedig naná, hogy találtunk felhívást. Milyen érdekes: pályázni lehet “EU forrásból megvalósuló digitális részvételi projektre”. Az oldalon böngészve pedig izgalmas kérdésekre lehet választ adni, mondjuk arra, hogy május 7-én a németországi választáson ki hogyan is fog szavazni…
PestiSrácok.hu. A vezető képet a szerdai tüntetésen Horváth Péter Gyula/PS készítette.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS