Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke csütörtökön este kijelentette, mindent meg fog tenni, hogy megóvja a lengyel kormányt a politikai elszigetelődéstől. Erről azt követően beszélt, hogy az uniós vezetők brüsszeli csúcstalálkozóján Varsó heves tiltakozása ellenére újraválasztották a testület élére a 2017. június 1. és 2019. november 30. közötti időszakra.
“Hálás vagyok a bizalomért, egy jobb és egységesebb Európáért fogok dolgozni” – mondta Tusk a találkozó szünetében.
Légy óvatos a hidakkal, amelyeket felégetsz magad mögött, ha egyszer eltűntek, nem mehetsz át rajtuk többé!
– üzente Tusk a lengyel kormánynak. Hozzátette:
Megértem az érzelmeket, ez normális, emberek vagyunk, de napjainkban felelős politikai hozzáállásra van szükség, amikor Európa jövőjéről van szó. Remélem, ez világos a lengyel kollégáknak.
Újságírói kérdésre, hogy ezek után miként fog kommunikálni a lengyel kormánnyal, Tusk tréfásan annyit válaszolt, hogy “lengyelül“.
A közös sajtótájékoztató másik főszereplője, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke ehhez hozzátette, hogy “azon a nyelven remélhetőleg értenek“. A közös sajtótájékoztató további részében elsősorban gazdasági kérdésekről, illetve a nyugat-balkáni helyzetről volt szó. A két uniós vezető méltatta az európai gazdaság teljesítményét, mint mondták, az EU minden tagállamában javulóban van a helyzet. Legfontosabb célnak a munkahelyteremtést nevezték.
Beata Szydlo lengyel kormányfő eközben bejelentette, hogy nem írja alá a csúcstalálkozó zárónyilatkozatát, és “így – mint mondta – nem lesz érvényes a csúcs”. Szerinte veszélyes precedenst teremt, hogy Varsó támogatása nélkül választották újra Donald Tuskot, ezzel aláásták az EU alapelveit, amelyek értelmében minden véleményt tiszteletben kell tartani. Szydlo sajnálatát fejezte ki, hogy nem csatlakoztak hozzá a visegrádi négyekhez tartozó kollégák, és Tuskot választották. Hozzátette mindazonáltal, hogy “a V4-eknek sok megvalósítandó programja van, amelyek a térségünket érintik, és amelyekben megállapodtunk”.
Charles Michel belga miniszterelnök, aki szerint “higgadt, meglepetések nélküli” vitát folytattak az uniós vezetők, sajtónyilatkozatában úgy vélekedett, hogy Varsó jelöltje, Jacek Saryusz-Wolski nem volt valódi alternatívája Tusknak.
Theresa May brit kormányfő újságíróknak megismételte, hogy a hónap végéig aktiválni fogja a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét, amely az uniós tagság megszűnésének folyamatát szabályozza.
Nagy-Britannia elhagyja az Európai Uniót, Európát azonban nem
– mondta.
A Tusk újraválasztása körül kirobbant botrányra sajtóhírek szerint az lehet a magyarázat, hogy a politikai nézetkülönbségek mellett komoly személyes ellentétek jellemzik Donald Tusk és a jelenlegi lengyel kormánypártot vezető Jaroslaw Kaczynski kapcsolatát. Utóbbi a németek jelöltjének tekinti Tuskot, akit korábban a 2010-es szmolenszki légikatasztrófáért is felelőssé tett.
Tusk 2014. december 1-je óta tölti be a testület elnöki tisztségét, mostani mandátuma 2017. május 31-ig szól. Az Európai Tanács elnökének mandátuma két és fél évre szól és egy alkalommal megújítható. Az elnök képviseli az Európai Uniót a nemzetközi színtéren, valamint ő hívja össze és vezeti le a tagállami csúcsvezetők üléseit.
Csalódást okozott Orbán Viktor magatartása, de hatalmas volt a nyomás
Csalódást okozott Orbán Viktor magatartása, de hatalmas volt a nyomás – jelentette ki csütörtöki varsói sajtóértekezletén Jaroslaw Kaczynski, a lengyel kormánypárt elnöke, arra reagálva, hogy a magyar miniszterelnök támogatta a Donald Tusk Varsó által ellenzett úrjaválasztását az Európai Tanács élére. Kaczynskitól az újságírók azt kérdezték, hogy Orbán döntése nem jelenti-e a lengyel diplomácia vereségét. A Jog és Igazságosság elnöke szerint a fejlemények megmutatták, “milyen az Európai Unió (EU) mai formája, amelynek semmi köze ahhoz, amit ennek alapítói akartak”, és amelyet ma “egy állam ural“.
Nincs mit tagadni, ez az állam Németország
– fűzte hozzá, úgy értékelve, hogy a német dominancia “annyira messzemenő, hogy az egyes tagállamokra, az országuk nevében az EU-ban fellépő politikusokra gyakorolt nyomás hatalmas“. “Természetesen nem tagadom, hogy csalódást okozott Orbán miniszterelnök úr magatartása, de tudatában vagyunk annak, milyen hatalmas volt a nyomás és mennyire olyan úton halad a mai EU, amely a széteséshez vezet” – fogalmazott Kaczynski.
Forrás: MTI; Forrás: Reuters
Facebook
Twitter
YouTube
RSS