Alaposan leredukálódott az úzvölgyi katonatemető einstandját megindokolni hivatott román hősök száma: a magyar hadtörténészekkel folytatott egyeztetések hatására a román illetékesek már elfogadták, hogy a kezdetben hangoztatott száznegyvenkilenc halottjuk helyett jó, ha három nyugszik a kegyhelyen, további három kiléte pedig még kétséges. Erről Kovács Vilmos, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka beszélt szerdán Tusványoson, az Úzvölgye és egyéb határvitáink elnevezésű előadáson. Az eseményen az ezredes mellett részt vett Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Néppárt politikusa, Rákossy József-Botond, a Magyar Polgári Párt megyei elnöke, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke és Tilki Attila, a Fidesz országgyűlési képviselője; a beszélgetést Kozán István, a Székelyhon főszerkesztője moderálta.
Az Úzvölgyén kialakult helyzet sokakat érdekel: erre utal az is, hogy a Kós Károly Sátorban meghirdetett eseményre a helyszín zsúfolásig megtelt, sokan pedig kintről igyekeztek figyelemmel követni az elhangzottakat. Az előadás beszámolók helyett sokkal inkább egy heves vita volt, amely nem volt mentes a kölcsönös vádaktól, személyeskedésektől sem. Az erdélyi politikusok számos alkalommal egymást vádolták meg azzal, hogy a másik tétlensége vezetett oda, hogy a katonatemetőt román szélsőségesek dúlhatták fel; miközben a megyék telekhatárairól több évtizedes vita van, a közvélemény mégiscsak az utóbbi hónapokban értesülhetett a kialakult helyzetről. Kovács Vilmos beszámolt a román társintézetekkel folytatott tárgyalásokról, amelyek révén bebizonyosodott, hogy Úzvölgyén a románok által korábban hangoztatott száznegyvenkilenc, az első világháborúban elesett román katona helyett három olyan nyugszik, akikről ez hitelt érdemlően bebizonyosodott, három további katonát pedig még nem sikerült beazonosítani. A beszélgetés résztvevői abban egyetértettek, hogy a június 6-án elkövetett román pogrom még a történelemben is példátlan, ugyanakkor gyalázatos provokáció volt. Borboly Csaba szerint a román állam sunyi, aljas és törvénytelen eszközöket vet be annak érdekében, hogy éket verjen a magyarok közé, miközben újabb területeket igyekszik bekebelezni a székelyektől.
A PestiSrácok.hu stábjának Németh Szilárd elmondta, hogy a magyar kormány nem fogadja el a román álláspontot: a temető ügyének megnyugtató rendezése érdekében a kabinet a diplomácia minden eszközét be fogja vetni, és ha kell, nemzetközi szintre viszik az ügyet. Az államtitkár emlékeztetett, hogy Magyarország négyszáz olyan román katona sírját gondozza, akik hazánkban nyugszanak, ami jól mutatja a magyar és a román hozzáállás közötti különbséget. Kovács Vilmostól megtudtuk, hogy a magyar hadtörténészek kizárólag történetileg, tudományosan alátámasztott dokumentumokkal érkeztek az egyeztetésekre, a román illetékesek ilyeneket azonban nem tudtak felmutatni: kizárólag a román történelemhamisítás mítoszaival igyekeztek érvelni. Az ezredes felhívta a figyelmet, hogy Magyarország már az úzvölgyi pogrom előtt jóval, hivatalosan megkereste a másik felet, de utóbbi szinte semmire nem válaszol. Borboly Csaba portálunknak elmondta, hogy jogi, diplomáciai eszközből több olyan is rendelkezésre áll, amelynek révén rendezni lehetne a Bákó és Hargita megye közötti területvitákat, amelyek szerinte oda vezettek, hogy a románok elfoglalhassák a katonai temetőt, meggyalázva nemcsak az ott nyugvókat, hanem azokat a magyarokat is, akik igyekeztek megakadályozni a gyalázatot.
A videót készítette: László Petra és Csibra Tibor. Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS