Újabb éles konfliktus robbanhat ki a magyar és az osztrák kormány között migránsügyben. Bécs ugyanis osztrák miniszteri delegációt küldene Magyarországra, hogy a testület górcső alá vegye, hazánk hogyan bánik a menedékkérőkkel. Az osztrák kormány azért vizsgálná mindezt, mert Magyarországra szeretnék visszaküldeni a migránsokat. Kovács Zoltán kormányszóvivő nyomatékosította: senkit nem veszünk vissza.
Címlapon foglalkozik a külföldi sajtó az újabb és egyre élesedő magyar-osztrák kormányzati konfliktussal. Az ügy előzménye, hogy Kovács Zoltán kormányszóvivő élből visszautasította Ausztria belügyminiszterének javaslatát, miszerint Magyarországnak vissza kellene fogadnia azokat a menekülteket, akik itt léptek először az unió területére. A politikus hétfőn a bécsi magyar nagykövetségen tartott háttérbeszélgetést, ahol az osztrák és a külföldi sajtóorgánumok újságírói is jelen voltak.
“A tavaly ősszel Európába érkező menekültek száma a befogadásukra vonatkozó németországi bejelentést követően ugrott meg jelentősen, így e helyzet miatt nem Magyarország a felelős.” – mondta Kovács Zoltán kormányszóvivő. Arra reagálva közölte ezt, hogy a német Bild című lap korábban azt állította, hogy Orbán Viktor miniszterelnök tudatosan félretájékoztatta volna a német és az osztrák kancellárt tavaly szeptemberben a bevándorlási helyzettel kapcsolatban.
Nincs értelme belemenni a számháborúba, hiszen el lehet kezdeni elmélyedni a bonyolult részletekben, például arra vonatkozóan, hogy mikor jelezte Magyarország a menekültáradat nagyságát, és milyen információ volt a különböző hatóságok birtokában, azonban csak meg kell nézni, mit mutatnak a számok a “félreértelmezhető” német bejelentés előtt és után – vélekedett Kovács Zoltán. Ez pedig mindent elmond arról, hogy pontosan kinél kell keresni a felelősséget, ez az állam pedig nem Magyarország – hangsúlyozta a szóvivő.
Kovács Zoltán szerint Magyarország a kerítés építése előtt és után is betartotta az európai szabályok által biztosított kereteket. Az igazi választóvonal azok között van, akik megpróbálják betartani ezeket a szabályokat és azok között, akik időről-időre – érdek, közhangulat, vagy a politikai felfogás alapján – figyelmen kívül hagyják és tudatosan áthágják őket.
Magyarország a határvédelemre összpontosít, és csak azokat az embereket akarja beengedni, akik jogosultak erre, különben az a helyzet áll elő, mint 2015-ben – jelentette ki a háttérbeszélgetésen Kovács Zoltán és arról is beszélt, hogy a visszatoloncolás nem működik, hiszen sok ezer menekült marad Európában.
Az új osztrák kancellár, Christian Kern a magyar menekültpolitikát bíráló kijelentéseit így értékelte: sajnálatos, hogy egyelőre nem látni jelét annak, hogy a kancellár által képviselt út eltérne lemondott elődje, Werner Faymann nyilatkozataitól.
“Nincs szükség arra, hogy tiszteletlenül beszéljünk egymással” – mondta a kormányszóvivő.
A Die Presse osztrák lap szerint Kovács Zoltán nem foglalt egyértelműen állást a Sebastian Kurz osztrák külügyminiszer által előterjesztett szigeten kialakított menekülttábor kapcsán, amikor arra beszédében röviden kitért. „A magyar kormány sok mindenben egyetért a külügyminiszterrel.” – mondta a Die Presse-nek. A lap szerint az Ausztráliával való összehasonlítás tetszik Budapestnek, mert így a valódi problémára lehet koncentrálni: nem a szökésekre, hanem a migrációra.
Wolfgang Sobotka osztrák belügyminiszter az előterjesztés kapcsán azt mondta: „Amit Kurz mondott, az megfelel a mi irányvonalunknak.” Tehát egyetért azzal a kezdeményezéssel, hogy a menekülteket „ejtsék csapdába” a Földközi-tengeren – írja a diepresse.at. Így szökésük nem lenne automatikusan egy belépési engedély Európába. Az SPÖ szerint a koncepció „nem átgondolt”, és Európa és Ausztrália között kevés hasonlóság van, mivel „Európa nem egy sziget”.
A magyar és az osztrák kormány közötti konfliktust az is mélyítheti, hogy Bécs osztrák miniszteri delegációt küldene Magyarországra, hogy a testület górcső alá vegye, hazánk hogyan bánik a menedékkérőkkel. Az osztrák kormány azért vizsgálná mindezt, mert Magyarországra szeretnék visszaküldeni a migránsokat. Kovács Zoltán szerint erről szó sem lehet, senkit nem veszünk vissza.
Vezető kép: Szijjártó Péter és Sebastian Kurz
Facebook
Twitter
YouTube
RSS